poniedziałek, 22 lipca 2019

Toruń atrakcje dla dzieci

Toruń to jedno z najstarszych miast w Polsce położone w środkowej części województwa kujawsko - pomorskiego. Jest to miasto, które zna każdy Polak, a to za sprawą Mikołaja Kopernika, który urodził się w tym przepięknym miejscu. Najciekawszą częścią Torunia jest jego Stare Miasto, w którym będziemy mogli podziwiać  gotycką architekturę. Oprócz przepięknych budynków znajdziemy tam mnóstwo muzeów oraz ciekawe atrakcje dla dzieci. Atrakcji jest tak dużo, dlatego musicie zawitać do niego przynajmniej na kilka dni. 

Toruń atrakcje dla dzieci 

Planetarium

Podążając śladem najsłynniejszego obywatela Torunia, czyli Mikołaja Kopernika, miejscem które warto odwiedzić z dziećmi jest Planetarium. Będziecie mogli obejrzeć jeden z wybranych seansów, zwiedzić salę Goedium, oraz bazę Mars#17.

W sali Planetarium można obejrzeć wybrany pokaz astronomiczny, w czasie którego nad naszymi głowami pokażą się tysiące gwiazd, a narrator przybliży nam ich tajemnice.

Sala Geodium to interaktywna wystawa poświęcona Ziemi jako planecie. Zwiedzający mogą samodzielnie eksperymentować, zobaczą jak wygląda wulkan, obejrzą skały, trzęsienie ziemi. Dzięki makietom, dzieci zrozumieją jak to się dzieje, że mamy dzień i noc, różne pory roku itd.

Baza Mars#17 to wystawa, w której przenosimy się do zrekonstruowanej bazy kosmicznej. Zwiedzający wcielają się w kosmonautów i mają za zadanie zbadać próbki, usuwać awarie, badać stan bazy itd. Taka zabawa trwa 40 minut.


Dom Mikołaja Kopernika


Kolejnym miejscem związanym z Mikołajem Kopernikiem jest jego rodzinny dom, w którym oprócz takich elementów jak pokoje, kuchnia, spiżarnia, saloniki, gabinet, oraz historia rodziny w tym oczywiście samego Kopernika, znajdziemy również wystawę związaną z odkryciami geograficznymi, słynnymi starożytnymi matematykami. Będziemy mogli poznać przyrządy używane do badań, obejrzeć księgi napisane przez Kopernika  itd. 
Dzięki wielu elementom interaktywnym, zwiedzanie jest bardzo atrakcyjne dla dzieci.


Muzeum Toruńskiego Piernika


Drugim charakterystycznym elementem Torunia, są oczywiście pierniki. Będąc w Toruniu nie możemy ominąć Muzeum Toruńskiego Piernika. Muzeum to proponuje nam zwiedzanie wystaw związanych z piernikiem oraz warsztaty pieczenia pierników. W muzeum są trzy kondygnacje na których obejrzycie historyczną kolekcję form piernikarskich, powąchacie i po dotykacie przypraw stosowanych przy wypieku pierników, zobaczycie maszyny z różnych epok do ich wypieku oraz  Zobaczycie jak zmieniały się sklepiki na przekroju wielu lat.
Po zwiedzaniu warto zajść do sklepiku z piernikami i kupić najróżniejsze ich rodzaje, bo tak dobrych jeszcze nigdzie nie jedliśmy jak te właśnie.


Muzeum Żywego Piernika


Muzeum żywego Piernika to rodzaj przedstawienia w którym przeniesiecie się w czasy, gdy powstały pierniki. Dowiecie się z czego i jak je robiono na samym początku, następnie sami zrobicie swojego własnego piernika, który zostanie upieczony i dostaniecie go na pamiątkę. 
Osoby, prowadzące są wystylizowane na daną epokę, oraz mówią gwarą i w zabawny sposób włączają widzów do pokazu. Gdy już mamy upieczone pierniki, przechodzimy piętro wyżej, żeby przekonać się jak wyglądał wypiek w kolejnej epoce, gdzie pracę rąk zastąpiły pierwsze maszyny. Tutaj również do pokazu włączeni zostają widzowie. Właśnie dlatego jest to żywe muzeum.
Bardzo fajne przeżycie,  dzięki świetnym prowadzącym z dużym poczuciem humoru.
Pokazy rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie i trwają do półtorej godziny. Warto kupić bilet przez internet.

Dom Legend Toruńskich

Dom Legend Toruńskich jest to miejsce w podobnym stylu jak Muzeum Żywego Piernika.  Jest to połączenie muzeum i teatru w którym osoby zwiedzające poznają toruńskie legendy współtworząc ten ciekawy spektakl. Jest to bardzo ciekawe przeżycie dla dzieci. 
Pokazy rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie i trwają 40 minut. Warto kupić bilet przez internet.


Ruiny Zamku Krzyżackiego


Niestety Zamek Krzyżacki nie zachował się w dobrym stanie. Do zwiedzenia mamy ruiny plus jedną wieżę, która oparła się gniewowi mieszkańców Torunia. W tej wieży zobaczymy różne eksponaty z tamtych czasów takie jak przyrządy tortur, bronie, narzędzia.
Czas zwiedzania, w zależności od tempa, to około 20 minut.


Miasto muzeów


W Toruniu znajdziecie bardzo dużą ilość muzeów, które dla dzieci mogą być nużące w tak dużej ilości, ale dorosłym polecam ich zwiedzenie:

- Muzeum Okręgowe w Toruniu
- Muzeum Historii Torunia
- Muzeum Podróżników
- Muzeum Diecezjalne (wstęp bezpłatny)
- Muzeum Etnograficzne

Toruń to nie jest miasto, które w pełni można zwiedzić w jeden dzień, dlatego tak jak pisałam na początku polecam wam przeznaczyć na pobyt w nim przynajmniej 2-3 dni, żeby w spokoju delektować się jego pięknem architektury, wspaniałym kulturowym dziedzictwem oraz ciekawą rozrywką połączoną z nauką.
TOP