czwartek, 25 lipca 2019

Gry rodzinne nie tylko na wakacje

Wakacje to czas podróży, zabaw na podwórku, wielu rozrywek, a przynajmniej tak powinno być. Niestety coraz częściej w wakacje aura nam nie dopisuje i dzieci zaczynają się nudzić, dlatego warto mieć w  zanadrzu ciekawe gry rodzinne, które sprawdzą się w wakacyjną pluchę i nie tylko.

Gry rodzinne nie tylko na wakacje


Zamki z piasku - Trefl Joker Line
Może, piasek, zamki z piasku to nieodzowne elementy udanych wakacji z dziećmi i taka też jest gra Zamki z piasku z serii Trefl Joker Line, w której przeniesiemy się na piękną złotą plażę i pobawimy się w budowanie największego zamku z piasku.

W skład gry wchodzą:

- karty zamku i ataku
- karty bonusowe

Celem gry, jak nietrudno się domyślić jest zbudowanie jak największego zamku z piasku z kart zamku. Kto zbuduje gotowe zamki z jak największej liczby kafelków, przed nadejściem wielkiej fali, ten wygrywa. 


Oczywiście, żeby gra nie była monotonna, wśród kart zamku znajdują się również karty ataku: kraba, mewy, wiaderka, dzięki którym możemy próbować przechwycić elementy zamku przeciwnika. Napisałam możemy spróbować, ponieważ osoba atakowana może się obronić jeżeli ma odpowiednią kartę w dłoni (można mieć 3 karty na ręku). Zasada jest następująca: Krab pokonuje wiaderko, kraba pokonuje mewa, natomiast mewę pokonuje wiaderko. Jeżeli atak się powiedzie, zdobywamy kartę przeciwnika, którą dokładamy do swojego zamku. Jeżeli pokonamy atakującego zdobywamy jego kartę ataku i swoją broniącą, które odkładamy na swój stosik kart.Do stosiku kart punktowanych dokładamy również karty z których udało nam się ułożyć cały zamek. Jeżeli zamek spełnia wymogi kart bonusowych, zganiamy również te karty.


Motoryka gry jest bardzo prosta, w końcu to gra dla dzieci od 6 roku życia, która zapewni rodzinie rozrywkę równie ciekawą jak prawdziwe budowanie zamków na plaży. Dzieci nauczą się planowania strategicznego, kombinowania i tak po prostu będą się dobrze bawiły w deszczowe dni lata i nie tylko.
Gra ta ma jeszcze jedną zaletę, można w nią grać solo, co przydaje się, gdy nie mamy chętnych partnerów do gry.

Wiek graczy: +6 lat
Liczba graczy: 1 - 5 os.
Wydawnictwo: Trefl Joker Line
Gra pozorów - Nasza KsięgarniaGra pozorów wydawnictwa Nasza Księgarnia kojarzy mi się z pewną grą karcianą z mojego dzieciństwa, w którą bardzo lubiłam grać z koleżanką. Tak też stało się z grą pozorów, tylko tym razem moją partnerką do gry, a może ja jej, jest  moja 10 letnia Patrycja. To szybka gra karciana, w której refleks i spostrzegawczość to podstawa.

W skład gry wchodzi:

- 65 kart do wariantu podstawowego
- 45 kart do wariantu zaawansowanego

Karty należy równo podzielić pomiędzy wszystkich graczy (max 4, min 2). Na środek wykładamy jedną kartę, natomiast gracze ze swojej kupki biorą 4 karty do ręki i ich celem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart. Jak to zrobić. Karty mają ze sobą coś wspólnego: wielkość liter, grubość liter, kolor, czcionkę, ilość liter w wyrazie itd. Gracze muszą wykładać na stos kartę, która ma coś wspólnego z kartą która aktualnie leży na wierzchu stosu. Tutaj panuje zasada KTO PIERWSZY TEN LEPSZY. Dzięki zasadzie kto pierwszy ten lepszy gra jest dynamiczna, wesoła, pełna emocji tych dobrych i tych złych. Gra uczy spostrzegawczości, szybkiego podejmowania decyzji, po prostu kto jest bystry i ma dobry refleks ten wygrywa. 

Gra pozorów to świetna propozycja gry imprezowej, która rozrusza nie jedno towarzystwo.

Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Nasza KsięgarniaNiezłe ciacho - Nasza księgarniaMało kto nie kocha słodyczy, dlatego Niezłe ciacho wydawnictwa Nasza Księgarnia to idealna gra dla wszystkich miłośników słodyczy oraz gier, w których sprawdzicie czy jesteście wytrawnymi negocjatorami.
W skład gry wchodzi:

- 7 cukierni
- 42 karty cukierni
- 72 karty ciastek

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, które są na kartach z ciastkami. Każdy rodzaj ciastka ma inną punktację np. za pączka toffi dostaje się 2 pkt, za pączuszki można dostać od 1 do 6 punktów w zależności ile zdobędziemy tych kart itd. Punktacja za ciastka jest bardzo różna, dlatego żeby dobrze nauczyć się grać w tą grę, trzeba dokładnie poznać jaką punktację dają ciastka.

Niezłe ciacho to gra karciana, w której wykładamy o jedną więcej cukiernię niż jest graczy, kładziemy przy każdej jedną kartę z ciastkiem, natomiast reszta kart leży w tak zwanej fabryce ciastek obrazkami w dół. Z tej gromadki uzupełnia się karty ciastek w cukierniach.


Ale przejdźmy do rzeczy, jak zdobywa się karty ciastek. Przy każdej cukierni leży karta z ciastkiem, każdy z graczy myśli, którą kartę z ciastkiem chciałby zdobyć. Poprzez rozmowę, negocjacje albo blef, stara się zdobyć daną kartę. Kiedy karta będzie jego? Gdy już negocjacje dobiegną końca, każdy gracz kładzie przed sobą zakrytą kartę z numerkiem cukierni. Gdy wszyscy już to zrobią, karty te się odsłania i jeżeli do danej cukierni nie ma chętnego, to karta z ciastkiem dalej tam pozostaje, jeżeli jest dwóch chętnych do jednej cukierni to nikt nie bierze karty, a karta ciastka zostaje odłożona na bok do tak zwanej chłodni. Jeżeli tylko jeden gracz wybrał daną cukiernię, wtedy wówczas zdobywa daną kartę ciastka.W kartach ciastek, są również karty specjalne, które pozwalają nam na wykonywanie działań specjalnych. Każda karta jest opisana.

Jak widzicie to bardzo ciekawa gra strategiczna, w której liczy się pomysłowość, wszelakie chwyty są dozwolone takie jak oszustwo, blef czy też negocjacje. Kto będzie lepiej manipulował innymi i dobrze będzie znał każdą z kart  ten wygra.


Wiek graczy: +8 lat
Liczba graczy: 2 - 6 os.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

TOP