poniedziałek, 22 maja 2023

Historia naturalna syren

Magia, wróżki, bogowie, gryfy, bazyliszki, wreszcie syreny i tym podobne niezwykłości znalazły swe miejsce w świecie ludowych podań, mitów, legend czy wielu wspaniałych dzieł z gatunku fantasy. Nie zostały jednak te wytwory bujnej ludzkiej wyobraźni dokładnie sklasyfikowane przez naukowców, bowiem brak twardych dowodów na ich istnienie, a wiadomo że badania naukowe powinny wykazywać się rzetelnością, dokładnością, poparte muszą one też być licznymi dowodami, a przeprowadzający je naukowcy powinni być nieustannie dociekliwi, sceptyczni i dążący do uzyskania twardych, oczywistych dowodów na prawdziwość postawionych przez siebie tez. Na przekór tym zasadom zdaje się działać Emily Hawkins, która napisała książkę Historia naturalna syren wydawnictwa HarperKids. Autorka ta opisała już kiedyś w książce należącej do tej samej serii wróżki, a tym razem zabrała się za temat syren i ponownie stworzyła mieszankę prawdziwego świata naukowego z magiczną, niezwykłą fantastyką, zawarła w swej książce zarówno sporo ciekawych, realistycznych faktów, jak i równie interesujących informacji, których prawdziwość stoi jednak pod wielkim znakiem zapytania. Autorka w całej swej pracy twórczej wytworzyła ostatecznie dziurawą, acz na swój dziwny sposób urzekającą wiele osób narrację (jak można sądzić po bardzo pozytywnych opiniach na temat książek z tej serii), uparcie uzasadniającą, że opisywane fantastyczne stworzenia naprawdę istnieją. Jak ta mieszanina znacząco kontrastujących ze sobą światów autorce wyszła? Z jednej strony pozostawiła we mnie zachwyt i upojenie pięknem fantastycznego świata syren, a z drugiej strony niesmak.
CZYTAJ DALEJ
piątek, 5 maja 2023

Świętuj z nami

 Święta, festiwale są ważnym elementem kultur na całym świecie. Jest to czas wytchnienia, dobrej zabawy, wspólnie spędzonego czasu z bliskimi. Każdy naród ma swoje własne święta, są również takie które wystepują wielu krajach ze względu na charakter religijny, aczkolwiek jedno święto w różnych krajach może mieć swoje własne tradycje z nim związane. Poznawanie różnych świąt, festiwali jest wspaniałą okazją, żeby poznać tradycje, wierzenia innych ludzi na świecie, aczkolwiek przyglądając się tym wszystkim świętom można zauważyć, że łączy je jedno - jest to zawsze wspaniały powód do świętowania w gronie rodziny, przyjaciół oraz społeczności. W książce Świętuj z nami wydawnictwa HarperKids najmłodszy czytelnik będzie miał okazję poznać, aż 20 świąt i festiwali z całego świata.


CZYTAJ DALEJ
wtorek, 2 maja 2023

Skwaszone winogrono i Bystre ciastko

Świat ludzkich emocji, myśli i przeżyć oraz wynikające z nich zachowania to trudna sfera naszego życia o której warto rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat. To kim jesteśmy i jak się zachowujemy często jest konsekwencją przeżyć z dzieciństwa. Świetnie ukazują ten fakt książki Skwaszone winogrono oraz Bystre ciastko, które z pomocą sympatycznych, urokliwych bohaterów poruszają poważną tematykę ludzkich emocji, uczuć, jak również poruszają temat zdolności intelektualnych, talentów oraz relacji z innymi oraz samym sobą.  


CZYTAJ DALEJ
TOP