poniedziałek, 18 listopada 2019

Super farmer & koza wydawnictwa Granna

SuperFarmer & Koza wydawnictwa Granna to kolejna odsłona kultowej już gry Super farmer. Tym razem również wcielamy się w postać rolnika, który chce zostać superfarmerem i stworzyć sobie idealne stado. Tym razem do naszego stadka dołącza koza. Cóż ona nam namiesza w zasadach gry? To zdradzę wam później.

Celem gry jest zdobycie do swojego stada: konia, krowę, świnkę, owcę oraz królika. Kto pierwszy to zrobi ten wygrywa. Czyli jak widzicie główne założenia gry się nie zmieniły. Ale jak to zrobić?


W grze zdobywa się zwierzęta na dwa różne sposoby. Jednym z nich jest rzut kostką, ale nie bierzemy sobie żetonów tych zwierząt, które wyrzucimy, bo byłoby za prosto. Ze stada otrzymujemy tyle zwierząt wyrzuconego gatunku, ile mamy pełnych par danych zwierząt, łącznie z wyrzuconymi  na stole. Żeby zacząć swoją hodowlę muszą nam na początku wypadać na kostkach pary tych samych zwierząt, inaczej nie możemy ich dodać do swojego stada.Drugim sposobem jest wymiana zwierząt z innym graczem lub z głównym stadem. Wymiany odbywają się zgodnie z tabelą.

Oczywiście jest jeszcze drobne utrudnienie w grze. Na kostce znajduje się lis i wilk, które czyhają na nasze zwierzęta. Dlatego warto mieć psy w swoim stadzie, które mogą je uchronić przed wielką stratą. Jeśli gracz wyrzuci lisa, to traci  wszystkie posiadane króliki, które wracają do stada głównego. Jeżeli zaś wyrzuci wilka, traci wszystkie posiadane zwierzęta, oprócz konia i małego psa.


Dochodzimy do nowego elementu jakim jest koza. Niestety koza nie jest miła dla naszych przeciwników. W tej wersji gry możemy wymienić owcę na figurkę kozy i położyć ją na planszy innego gracza, blokując mu w ten sposób jeden z niewykorzystanych jeszcze poziomów.
Pozbyć się kozy z planszy można na dwa sposoby:wyrzucenie wilka albo możemy oddać do stada głównego kozę z 3 owcami.


Jak widzicie zdobycie całego stada potrzebnego do zwycięstwa nie jest takie proste i szybkie. Oprócz zmysłu planowania i mądrych wymian, potrzeba nam jeszcze trochę szczęścia w rzucaniu kostką. 


Jeżeli chodzi o przebieg gry i zasady, żebyście mieli lepszy pogląd na tą grę, to dla mnie SuperFarmer & Koza wydawnictwa Granna to ciekawa propozycja gry losowo - strategicznej o tematyce wiejskiej. Moim zdaniem wiek +7 lat jest jak najbardziej uzasadniony. Co do rozgrywki, gra się w nią naprawdę interesująco, ale bez drobnych tarć wśród "farmerów" walczących o zwierzęta się nie obędzie :)

Wiek graczy: +7 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Granna
TOP