czwartek, 14 listopada 2019

Cegiełki do budowania Wise Elk

W pewnym momencie życia każdego dziecka, przychodzi taki moment, że ma już przesyt standardowych zabawek typu laki, samochodziki, klocki, puzzle itp. Im dziecko starsze, tym trudniej czymś go zachwycić, zainteresować na dłużej niż 5 minut. Bardzo ciężko starszym dzieciom kupić prezent. U mnie też tak było. Mojej 10 letniej córce ciężko było coś wybrać, tak żeby pochłonęło ją to na długie godziny, aż do chwili, gdy dostała w swoje ręce zestaw cegiełek konstrukcyjnych firmy Wise Elk. Ułożenie mniejszego zestawu zajęło jej 2 dni przy pomocy starszego brata, który również wciągnął się w tą konstrukcyjną zabawę. Gdy skończyli pierwszą konstrukcję, już wybierali jaką kolejną budowlę chcieliby wybudować. Cegiełki do budowania Wise Elk

Wise Elk to nic innego jak gipsowe małe cegiełki konstrukcyjne, z których możemy zbudować najróżniejsze budowle, według wzoru z zestawu lub według własnej wyobraźni. Są one przeznaczone dla dzieci od 5 roku życia aż do 99 lat, aczkolwiek dzieci przedszkolne, moim zdaniem, będą potrzebowały pomocy dorosłej osoby, jeżeli ich zdolności manualne nie są jeszcze w pełni ukształtowane.Zestawy Wise Elk:

  • Składają się z cegiełek o różnych kształtach, w ilości potrzebnej do zbudowania budowli z danego zestawu + sporej ilości cegiełek zapasowych, elementów konstrukcyjnych oraz instrukcji obrazkowej.
  • Zestawy posiadają bardzo przejrzystą, ilustrowaną instrukcję, która pokazuje, warstwa po warstwie, jak zbudować budowlę z zestawu. 
  •  Cegiełki są gipsowe, natomiast klej, którym należy je łączyć to zwykły klej CR, który jest bezbarwny i bezzapachowy. Po wyschnięciu na budowli nie widać po nim śladu, co jest bardzo ważne, ponieważ dziecko może swobodnie, bez stresu budować, nie bojąc się, że zniszczy całą budowlę obsmarowując ją klejem. 
  • Klej bardzo dobrze łączy ze sobą cegiełki, dzięki czemu konstrukcja się nie rozpada, ale zanim to nastąpi, mamy czas na poprawienie ustawień cegiełek.
  • Są to zestawy do wielokrotnego użycia, gdy zechcemy od nowa wybudować daną rzecz, wystarczy ją włożyć do wody, by konstrukcja się rozkleiła i żebyśmy odzyskali cegiełki. Zabawa zaczyna się od początku.

Wise Elk posiada w swojej ofercie zestawy o zróżnicowanej ilości cegiełek oraz różnym poziomie trudności, od tych naprawdę prostszych, do naprawdę rozbudowanych na wiele dni zabawy w budowniczego. Oczywiście zestawy różnią się od siebie cenami. Osobom początkującym radzę wybrać proste budowle typu wieża i stopniowo zwiększać poziom trudności. 

Dlaczego warto budować z cegiełek konstrukcyjnych Wise Elk?

Ćwiczą motorykę małą.

Budowanie z małych cegiełek świetnie ćwiczy motorykę małą, czyli sprawność dłoni. Wbrew pozorom budowanie z niewielkich elementów nie jest proste nawet dla dorosłych osób, ale dzięki takim ćwiczeniom sprawność dłoni się poprawia. Jak wiadomo to trening czyni mistrza, więc jeżeli wasze dziecko ma problemy z czynnościami manualnymi typu: sznurowanie butów, zapinanie guzików, a w późniejszych latach szycie itd. to cegiełki konstrukcyjne będą dla nich świetnym ćwiczeniem a przy okazji fajną zabawą. Również starszym osobom polecam taką zabawę, aby jak najdłużej cieszyć się sprawnymi dłońmi.
Ćwiczą cierpliwość i skupienia.

Oj z cierpliwością różnie to bywa, niezależnie od wieku czy też płci. Takie cegiełki to bez wątpienia nauka cierpliwości, ponieważ ich układanie wymaga skupienia, uwagi, wewnętrznego spokoju. Osobiście na to nie wpadłam, ale gdy w pewnym momencie przyszłam zobaczyć jak idzie układanie moim dzieciom, zobaczyłam że syn włączył im spokojną, relaksacyjną muzykę, przy której wspólnie budowali swój bank. Tak właśnie i wam polecam robić.


Ćwiczy precyzji i spostrzegawczości.

Precyzja, która w sumie łączy się z umiejętnością skupienia, wyciszenia oraz ze sprawnością dłoni, jest tutaj jak najbardziej potrzebna. Żeby budowla wyszła naprawdę dobrze, a taki jest przecież cel, należy cegiełki kłaść precyzyjnie, według instrukcji. To takie pierwsze ćwiczenia tworzenia czegoś z instrukcji obrazkowej, które za kilka lat będą dla dzieci jak znalazł, przy składaniu swoich pierwszych mebli z Ikea.Budowanie więzi rodzinnych oraz ćwiczenie komunikacji i pracy w grupie.

Budowanie z cegiełek jest dość pracochłonne i staje się męczące po pewnym czasie, dlatego warto to robić w większym gronie. Sprzyja to zawiązywaniu głębokich relacji rodzinnych, oraz ćwiczy pracę w grupie oraz dobrą komunikację. Gdy razem budowałyśmy z córką ona wydawała mi jasne polecenia co ja mam w danym momencie robić i sprawdzała czy dobre cegiełki używam. To również pierwsze ćwiczenia w byciu dobrym liderem grupy. Pracując w grupie ukazuje się potencjał dziecka, czy będzie dobrym liderem, czy też woli być członkiem grupy. Przy takiej zabawie możemy poćwiczyć uważne słuchanie innych.


Jak widzicie proste gipsowe cegiełki, a tyle mają zalet takich jak uczenie cierpliwości, spokoju, widzenia przestrzennego, budowania z instrukcji, komunikowania się w grupie itd. Na dodatek są tak wciągające, że nie będziecie mieli już problemu z wyborem prezentu dla dziecka, ponieważ będzie chciało kolejne zestawy do swojej kolekcji. 

Cegiełki do budowania Wise Elk znajdziecie w dobrej cenie na allego.
Wpis powstał we współpracy z firmą Wise Elk
TOP