wtorek, 5 listopada 2019

Roll & Wall Wspinaczka firmy Granna.

Często na placu zabaw widzimy jak małe dzieci, niczym małpki, wspinają się na najwyższe szczebelki drabin. Później, gdy podrosną, uwielbiają zabawy w parkach linowych, gdzie mogą wspinać się na ścianki wspinaczkowe. Z wiekiem u niektórych pogłębia się ta pasja, u innych zanika, ale zamiast na prawdziwej ścianie wspinaczkowej możemy ją kontynuować podczas gry w Roll& Wall Wspinaczka firmy Granna. W tym przypadku, nawet mało wysportowany członek rodziny lub przyjaciel, może się z nami pościgać na ściance.
W skład gry wchodzi:

- 4 puzzle planszy
- 3 dwustronne moduły ścian
- 35 kafli ekwipunku
- 6 drewnianych znaczników flag
- 15 flag
- 20 haków w 5 kolorach
- 5 pionków wspinaczy
- 6 białych kostek
- 1 niebieska kostka
- wieża do kostek
- 5 plecaków

Celem gry, jak sami mogliście się domyślić czytając wstęp, jest jak najszybsze dotarcie na szczyt ścianki. Kto tego dokona, wygrywa. Jak tego dokonać? Bardzo prosto, wystarczy dobrze rzucać kostkami oraz świetnie te rzuty planować. Co to znaczy? Żeby przesunąć się na naszej planszowej ściance należy wybrać miejsce na które chcemy się przesunąć, możemy przesuwać się w górę albo w boki. Na każdym polu podana jest cyfra od 2 do 6. Cyfra ta pokazuje ile minimum oczek musimy wyrzucić na kostce. Jeżeli wyrzucimy tą cyfrę lub większą stajemy swoim pionkiem na to pole, jeżeli cyfra będzie mniejsza, spadamy. Mamy w sumie 6 lub 7 kostek (jeżeli spadniemy na sam dół). Iloma kostkami rzucimy za jednym razem, zależy tylko i wyłącznie od nas. Rzucamy do momentu wyczerpania przez nas kostek, albo gdy sami postanowimy, że odpoczywamy, wówczas możemy położyć na planszy hak. Hak to nasze zabezpieczenie. Jeżeli po położeniu haka spadniemy, nie lądujemy na samym dole tylko na wysokości naszego haka, których do dyspozycji mamy 3.Dodatkowo w grze mamy tak zwane kafelki ekwipunku, które pomogą nam we wspinaczce, jeżeli mądrze je wykorzystamy:
- buty wspinaczkowe (zagraj po nieudanym rzucie, do najwyżej wyrzuconej wartości dodaj 1)
- baton energetyczny (zagraj po udanym rzucie, zachowaj kostki po rzucie)
- magnezja (zagraj po nieudanym rzucie, powtórz nieudany rzut tymi samymi kostkami)


Gra Roll & Wall Wspinaczka to gra strategiczna, w której element losowy, w postaci kostek, jest dość duży, ale nie całkowity. Emocje, gdy rzucamy kostkami, podnoszą ciśnienie nie jednemu graczowi. Losowość losowością, ale nie możemy umniejszyć elementu strategicznego myślenia oraz odwagi gracza. Dużo ryzykując można dużo zyskać, lecz równie dobrze można spaść z hukiem z wysokiej skały. Oczywiście wytrawni gracze nie zapomną o asekuracji (hakach oraz ekwipunku), które nie raz uratują nas przed sromotną porażką. Kolejnym elementem strategii jest wybranie odpowiedniej drogi wspinaczki, omijając pola z najwyższymi cyframi.


Dla graczy zaawansowanych polecamy jej rozszerzoną rozgrywkę z dodatkowymi elementami ekwipunku, również takimi szkodzącymi innym graczom. Pamiętajmy jednak, że taki element gry może wprowadzić negatywną interakcję, dlatego polecam to raczej dorosłym graczom.

Roll & Wall Wspinaczka to ciekawa propozycja dla młodych i ciut starszych graczy, którzy lubią gry w których element losowy łączy się ze strategią, a zasady gry są bardzo proste.


Wiek graczy: +7 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Wydawnictwo: GrannaTOP