piątek, 2 sierpnia 2019

Biblioteczka Montessori - wydawnictwo Egmont

Myślę, że każdy z was miał okazję słyszeć o metodzie nauki  Montessori, której nazwa wywodzi się od jej pomysłodawczyni Marii Montessori. Główną koncepcją tej metody jest pozwolenie dzieciom uczenia się, poznawania świata poprzez samodzielną obserwację, dotyk, działanie, eksperymenty, wzbudzenie ciekawości dziecka. Trevor Eissler, świetnie podsumował cały sens tej metody tymi słowami:

Musimy pozwolić dzieciom badać, dotykać, budować i czuć się częścią świata, który je otacza. Najważniejsze narzędzie edukacyjne nie jest wytworem technologii. Nie są to ani tablica interaktywna, ani iPad, ani nawet kredki. Są to dłonie. Pozwólmy tym dłoniom swobodnie działać.
Wydawnictwo Egmont posiada w swojej ofercie całą serię poświęconą metodzie Montessorii tzw. Biblioteczkę Montessorii, w której znajdziemy książki z pomysłami jak odkrywać świat oraz niedawno pojawiły się zestawy do poznawania: astronomii, budowy człowieka,  zwierząt, roślin itd.

Dzisiaj chciałabym przedstawić wam dwie propozycje z tej serii: książkę 100 pomysłów jak odkrywać świat oraz zestaw Astronomia.
Książka 100 pomysłów jak odkrywać świat, przeznaczona jest dla rodziców dzieci od 3 do 6 roku życia. Znajdziecie w niej dosłownie 100 pomysłów jak odkrywać świat wraz z dzieckiem.

Znajdziecie w niej pomysły związane z: 

- geografią (kontynenty, zwierzęta, oceany, flagi, państwa, skały, ukształtowanie terenu, ...)
- światem roślin (cykl w przyrodzie, drzewa, nasiona, cykl życia rośliny, ...)
- światem zwierząt (ożywiony, nieożywiony, ślady zwierząt, ptaki, ssaki, ...)
- fizyką (smak, powietrze, woda, ogień, objętość, stany wody, grawitacja, ...)
- czasem ( bieg życia, teraźniejszość, przeszłość, przyszłość, wiek, pory roku, postęp techniki, zegar ...)


Korzystając z książki 100 pomysłów jak odkrywać świat wydawnictwa Egmont nie zabraknie wam  koncepcji na przedstawienie dziecku metodą Montessori tylu ważnych, życiowych tematów.


Zestaw Biblioteczka Montessori Astronomia wydawnictwa Egmont  składa się z:

- obrotowej mapy nieba
- przewodnika po gwiazdozbiorach
- książeczki
- 60 kart edukacyjnych

W przewodniku po gwiazdozbiorach, młody pasjonat astronomii, dowie się jak obserwować niebo, jak posługiwać się mapą nieba, dołączoną do zestawu, jak znaleźć Wielką Niedźwiedzicę, opisane są wszystkie gwiazdozbiory, są również specjalne, granatowe kartki na których młodzi pasjonaci mogą rysować własne gwiazdy, gwiazdozbiory, które zauważyli podczas obserwacji nieba w nocy.


Obrotowa mapa nieba przedstawia nocne niebo w ciągu całego roku, dzięki niej czytelnik dowie się kiedy może zobaczyć poszczególne gwiazdy oraz całe gwiazdozbiory.


W dołączonej do zestawu książce znajdziecie takie informacje jak:

- główne ciała niebieskie (słońce, księżyc, planety)
- gwiazdy we wszechświecie
- dlaczego planety nie spadają
- siła grawitacji
- prędkość obrotu planet
- ruchy Ziemi
- promieniowanie słoneczne


Wiedza ta nie jest przedstawiona wyłącznie w "suchy" sposób, bo przecież nie na tym polega metoda Montessori. W książce oprócz teoretycznych wyjaśnień znajdziecie przykłady doświadczeń, dzięki którym wiedza w sposób praktyczny zostanie wyjaśniona.


Do zestawu dołączone są również karty edukacyjne, które pomogą dziecku utrwalić nazwy ciał niebieskich, ich umieszczenie w kosmosie itd.


Polecam wam przyjrzeć się całej Biblioteczce Montessori wydawnictwa Egmont, ponieważ są to bardzo mądre pomoce naukowe, dzięki którym zaciekawicie dzieci światem je otaczającym.

TOP