środa, 11 grudnia 2019

Drogowskazy, czyli książki dla młodych czytelników

Książki uczą, bawią, relaksują, wyciszają, pobudzają wyobraźnię. Bez książek świat byłby nudny, smutny, pusty, dlatego zachęcajmy dzieci do ich lektury już od najmłodszych lat :) 


Książki dla młodych i starszych czytelników


Gdzie mieszka szczęście - Wilga


Gdy po raz pierwszy zobaczyłam tą książkę, zachwyciła mnie swoimi ilustracjami, świetnie przemyślanymi dziurkami, okienkami do zaglądania, które czynią tę książkę bardzo atrakcyjną dla młodszych dzieci (nawet mojej 10 latce bardzo się ta książka spodobała wizualnie). Następnie przeszłam do lektury. Gdzie mieszka szczęście, to opowiadanie o 3 myszkach. Pierwsza mieszka w niewielkim domku pełnym uśmiechniętych dzieci i szczęśliwych rodziców. Myszka z tego domu idzie na spacer. Spotyka na swojej drodze dom większy i piękniejszy niż jej. Mówi jej właścicielowi, że mu go zazdrości i w takim domu to jego rodzina byłaby szczęśliwa. Właściciel tego domu mówi, że był w nim szczęśliwy dopóki nie zobaczył pałacu, który jest niedaleko. Obie myszy poszły go zobaczyć. Gdy tam doszli, właściciel tej posesji oprowadził ich po niej. Byli nią zachwyceni. Natomiast właściciel powiedział im, że jego radością jest patrzenie przez lunetę na mały domek ze szczęśliwą rodziną (czyli rodzina pierwszej myszki), ponieważ on ma piękny dom, ale jest w nim bardzo samotny.  Jaki mamy morał z tej opowieści? Sekretem szczęścia jest docenianie tego co się ma i cieszenie się z małych rzeczy. Najważniejsze nie są rzeczy materialne, lecz rodzina. Takie przesłanie niech nam towarzyszy przez cały rok :)
Balonowa 5 - ArtEgmont


Balonowa 5 to kamienica w której mieszkają zwierzęta, które bardzo różnią się od siebie upodobaniami, przyzwyczajeniami. Na parterze mieszka raper Myszka, pod dwójką Małpy uwielbiające piec ciasta, pod trójką Sowa, pod piątką Pantera miłośniczka kwiatów itd. Każdy z lokatorów jest inny, ale jedno je łączy - przyjaźń, wzajemny szacunek. Nikt nikomu nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, wszyscy się lubią i dobrze ze sobą żyją. Jaki z tego morał? Życie w przyjaźni, bycie dla siebie miłym to klucz do szczęśliwego życia w grupie. W sumie nic więcej nie trzeba dodawać o tej książce, że oprócz mądrej treści ma cudowne ilustracje.Opowieści z Doliny Muminków - Egmont


Jest to książka, która powstała na podstawie oryginalnych historii stworzonych przez Tove Jansson. Składa się ona z pięciu historii:
- Droga do Doliny
- Muminki i zaczarowany kapelusz
- Muminki na wyspie Hatifanatów
- Muminki i niewidzialny gość
- Wigilia w Dolinie Muminków

W pierwszym z opowiadań poznajemy wszystkich bohaterów i dowiadujemy się jak to się stało, że pewna dolina została nazwana Doliną Muminków i tak od poznania bohaterów poprzez zabawne, miłe opowieści dochodzimy do tej najważniejszej w tym czasie czyli do opowiadania w którym przedstawiona jest Wigilia w Dolinie Muminków. Jak wiecie Muminki przesypiały zimę, ale nie w smak to było Paszczakowi, który postanowił obudzić ich na święta Bożego narodzenia. 
"- Mamusiu, obudź się - powiedział zaniepokojony Muminek. - Nadciąga coś strasznego! Nazywa się Wigilia." Więcej wam nie zdradzę. Jeżeli chcecie przenieść się w czasy swojego dzieciństwa i zaprosić do nich swoje dzieci, to koniecznie musicie mieć tą książkę. Książki z serii Basia - Egmont


W serii Basia co rusz pojawiają się nowe tytuły. Dzisiaj chciałabym wam zaprezentować trzy z nich.

Basia i zegarek to opowiadanie w którym nasza główna bohaterka odkrywa, że nie potrafi odczytać zegarka (odczytać i nazwać, która jest godzina) Odkrycie to, jak to u Basi prowadzi do lawiny najdziwniejszych, a może wcale nie dziwnych pytań jakie nasuwają się dziecku np.:
- gdzie mieszka czas?
- to czas się zabija?
- co to znaczy tracić czas?
Jak widzicie czas i dylematy z nim związane dopadły również Basię. Obserwując rodziców i dziadków, Basia dostrzega jak czas wpływa na ludzi i że tych zmian nie da rady zatrzymać. Jeżeli wasze dziecko jest podczas nauki odczytywania zegara, zastanawia się nad pojęciem czasu,m przemijania to ta książka będzie idealna.


Basia i przyjaciele Janek to opowiadanie w którym głównym bohaterem jest starszy brat Basi Janek. Któregoś dnia nauczycielka Janka mówi rodzicom, że powinni sprawdzić czy Janek dobrze widzi. Ta błaha dla większości ludzi informacja staje się problematyczna dla Janka. Obawia się, że nosząc okulary zostanie niezaakceptowany przez rówieśników, dodatkowo jako starszy brat często jest wykorzystywany do opieki nad Basią. Wszystkie te problemy zaczynają go przytłaczać, przez co chce cofnąć się do lat swojego dzieciństwa, kiedy wszyscy troszczyli się tylko o niego. Jaki z tego morał? Nie zapominajmy o żadnym członku rodziny, bo każdy potrzebuje naszej miłości i wsparcia, a to co dla nas jest mało ważnym problemem dla kogoś innego może być czymś ważnym przytłaczającym.


Ostatnią propozycją z tej serii jest Basia do słuchania. Jest to zbiór 11 już wcześniej opublikowanych opowiadań wraz z płytą do słuchania. W te książce znajdziecie takie opowiadania jak:

Basia i przedszkole
Basia i bałagan
Basia i taniec
Basia i kolega z Haiti
Basia i opiekunka
Basia i gotowanie
Basia i podróż
Basia i alergia
Basia i biwak
Basia i plac zabaw
Basia i słodycze


Hania Humorek pożeracze książek - Egmont


Cóż tym razem wydarzy się u Hani, jej brata Smrodka oraz innych bohaterów tej wesołej serii książek o Hani Humorek? Tym razem Hania i jej brat będą brali udział w turnieju czytelniczym. Ich czteroosobowa drużyna nazywa się Mole książkowe, natomiast ich przeciwnicy to drużyna Krwiożerczy obrońcy sztucznego wąsika. Turniej zbliża się wielkimi krokami, a nasi bohaterowie mają jeszcze do przeczytania i zapamiętania jeszcze dużo książek. Czy im się uda? Na czym polega metoda skup się jak złota rybka? W ferworze przygotowań do turnieju, szkolna reporterka przynosi im zatrważającą wiadomość, że jedną z członkiń grupy przeciwnej jest czwartoklasistka, która zna tajniki szybkiego czytania i książki pochłania na śniadanie. Czy to wystraszy naszych bohaterów, czy poddadzą się, a może zmotywuje ich to do wymyślania nietypowych metod zapamiętywania? Kto wygra turniej? Tego wszystkiego dowiecie się podczas lektury tej wesołej książki, którą czyta się lekko i przyjemnie i takie właśnie książki powinny być dla młodych czytelników.Wspaniała Planeta Ziemia i jej przyroda - ArtEgmont


To wspaniale wydana książka przyrodnicza dla dzieci w której poznajemy co to jest ekosystem, biomy, przepływ energii, klasyfikacja organizmów żywych, interakcje organizmów żywych, Sukcesja ekologiczna. Młody miłośnik przyrody dowie się czym się różni miniekosystem od mikroekosystemy, pozna ekosystemy występujące na poszczególnych kontynentach, ekosystemy wodne, cykliczne procesy w przyrodzie (obieg węgla, azotu, fosforu, wody) oraz jaki człowiek ma wpływ na przyrodę i co możemy zrobić aby chronić naszą planetę Ziemię.
Wiadomości podane w tej książce są bardzo prosto i czytelnie napisane, dodatkowo oprócz treści znajdują się w niej piękne ilustracje :) Tą książkę warto mieć na swojej półce i ją czytać.Małe Licho i anioł z kamienia - Wilga


Małe Licho i anioł z kamienia to druga książka z tej serii. Pierwszą było Małe Licho i tajemnica Niebożątka. Głównymi bohaterami jest Bożek wraz z Gucio i Tsadkiel - aniołem, którzy przez niefortunny atak ospy muszą na ferie wyjechać z domu. Przezorna mama postanowiła wysłać ich w sam środek tajemniczego lasu do domu ciotki Ody. Ferie nie zapowiadają się zbyt ciekawie, lecz czy tak naprawdę będzie? Co ich tam czeka? Dlaczego anioł zniknął i nie wracał? Tego wszystkiego dowiecie się z lektury tej pięknej, pełnej ciepła książki opowiadającej o przyjaźni, rodzinie, miłości, niesieniu pomocy innym. 


Jak widzicie wszystkie te książki mają ważne przesłania, uczą co w życiu liczy się najbardziej czyli rodzina, miłość do ludzi i do przyrody, przyjaźń, otwartość na innych problemy, dlatego właśnie nazwałam ten post Drogowskazy, czyli książki dla młodych czytelników.
TOP