czwartek, 23 maja 2019

Jak wspomóc rozwój małego dziecka?

Często pokazuję wam różne gry i pomoce, które oprócz świetnej zabawy wspierają rozwój naszych maluchów. Jest ich coraz więcej i są coraz fajniejsze, bardzo dobrze przemyślane. Dzisiaj chciałabym zaprezentować wam nowości z serii Zu&Berry, które ostatnio pojawiły się na rynku, a którym mam zaszczyt patronować. Są to aż 4 wspaniałe pomoce, dzięki którym będziecie mogli ćwiczyć z dziećmi poznawanie kolorów, małą motorykę, formułowanie zdań, segregowanie w zbiory itd.
Jak wspomóc rozwój małego dziecka?


Poznaję owoce i warzywa. 


Karty z obrazkami Poznaję owoce i warzywa, to 20 kart przedstawiających realistyczne owoce i warzywa. Są to karty przeznaczone dla dzieci od 18 miesiąca życia. Jest to wiek, gdy maluchy pełne ciekawości świata poznają to co je otacza: przyrodę, zwierzęta,  przedmioty nas otaczające oraz oczywiście owoce i warzywa, które od około 6 miesiąca życia powoli wprowadza się do jadłospisu dziecka.


Można poznawać je w naturze np. na działce, albo w sklepie, ale można również użyć do tego realistycznych kart obrazkowych Poznaję owoce i warzywa z serii Zu@Berry. Karty są dwustronne. Jedna karta to jeden owoc albo warzywo. Na jednej stronie pokazany jest dany owoc lub warzywo w całości oraz w przekrojach. Jeżeli dana rzecz posiada pestkę, to jest ona również oddzielnie pokazana. Natomiast na odwrocie napisana jest nazwa oraz jakie najpopularniejsze dania można wykonać z danego warzywa lub owocu. Bardzo ważne jest to, że karty przedstawiają bardzo realistycznie te owoce, gdy mamy jakiś owoc lub warzywo w domu możemy porównać rysunek z oryginałem.


Oprócz poznawczej funkcji możemy również ćwiczyć z dzieckiem przyporządkowywanie danych kart do grup warzyw i owoców, ćwiczyć liczenie sprawdzając, który zbiór jest większy, poznawać pojęcie większy mniejszy, uczyć kolorów, grupować według kształtu przekroju itd. Jak widzicie te karty posłużą również starszym dzieciom.

Dodatkowo takie karty mogą być dobrym pretekstem do rozmowy z dziećmi o zdrowym odżywianiu, mogą być również inspiracją do wspólnego przygotowywania posiłków.


Kolorowe pranie. Segreguję kolory.


W skład zestawu Kolorowe pranie wchodzą 4 pralki z kartonu w 4 podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym oraz żetony z różnymi częściami garderoby, również w 4 kolorach takich jak pralki.


Kolorowe pranie, to idealna pomoc podczas nauki kolorów. Dziecko w podstawowej zabawie ma za zadanie posegregować pranie do odpowiednich pralek, nazywając kolor ubrań jakie wkłada.

Nauka koloru to jedno, ale ten zestaw wspomaga również małą motorykę. Żetony są nie za małe nie za duże, takie w sam raz żeby ćwiczyć chwytanie i ogólną sprawność małych dłoni w czasie otwierania pralki i wkładania do niej żetonów. Do tej czynności potrzebna jest prawdziwa precyzja.Dodatkowo podczas zabawy możemy uczyć dziecko co to są zbiory, segregowanie według jakiejś cechy charakterystycznej takiej jak: kolor, wiek, do czego służy dana rzecz. W takiej zabawie dziecko musi wykazać się spostrzegawczością, myśleniem, zdolnością obserwacji, kojarzenia. Podczas zabawy możemy również ćwiczyć liczenie: dodawanie, odejmowanie.


Dzieci w tym wieku chętnie uczestniczą w równych pracach domowych, dzięki temu taka zabawa może przypaść im do gustu udając, że tak jak mama segregują pranie.


Pod, nad czy obok.


Pod, nad czy obok, to karty obrazkowe, które nauczą dziecko przestrzennego i czasowego określania sytuacji. Często dzieci mają duży z tym problem. Często im się myli, co jest nad co pod, która to lewa strona która prawa, co jest z przodu a co z tyłu. Te karty mają za zadanie w przyjemny sposób, podczas zabawy wytłumaczyć, pomóc zapamiętać oraz zrozumieć te pojęcia. Dodatkowo do zestawu dołączono pionki oraz kartonik na którym można ćwiczyć pokazywanie danych pozycji czy coś jest w środku, na zewnątrz, pod, nad, przed, za itd.
Dzięki tym ćwiczeniom dzieci mogą ćwiczyć poprawne układanie zdań z tymi przyimkami. Te karty będą świetną pomocą w domu, ale także idealnie nadają się na zajęcia do przedszkola. 

Opowiadam legendy.


Opowiadam legendy to zestaw kart fabularnych. W zestawie znajdziemy karty do czterech legend. Na ich podstawie, dziecko powinno ułożyć odpowiednią kolejność, a następnie spróbować opowiedzieć własnymi słowami przebieg danej legendy. 


Karty te ćwiczą w dziecku logiczne, dedukcyjne myślenie podczas układania kart w odpowiedniej kolejności wydarzeń. Przy okazji rozwijają swoją spostrzegawczość, pamięć a w szczególności rozwijają umiejętność logicznego układania zdań, płynnego opowiadania oraz pobudzają swoją wyobraźnię, bo na kartach nie widać wszystkiego, dzięki czemu można puścić wodze fantazji.


Takie karty to wspaniała pomoc logopedyczna, którą można wykorzystać podczas ćwiczeń z dziećmi z zaburzeniami mowy oraz logicznego myślenia.

Jak widzicie nowe propozycje z serii Zu&Berry wspomagają wszechstronnie rozwój dziecka już od najmłodszych lat. Te i inne propozycje z tej serii znajdziecie na stronie Zu&Berry.  

TOP