poniedziałek, 27 maja 2019

Jak wspomóc rozwój dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Poprzednio pokazywałam wam ciekawe pomoce, które wspomagają rozwój małego dziecka, natomiast sam proces nauki nie kończy się w przedszkolu. Dziecko się rozwija, przechodząc na wyższe stopnie zaawansowania i my jako rodzice musimy dostosować pomoce do danego poziomu. Tym razem chciałabym wam przedstawić dwie gry, z którymi dziecko będzie mogło kontynuować ćwiczenia spostrzegawczości, logicznego myślenia, koncentracji, motoryki małej itd. Są to gry wydawnictwa Kapitan Nauka  Sokole oko oraz Koncentracja.


Jak wspomóc rozwój dziecka w wieku wczesnoszkolnym

W skład zestawu Sokole oko oraz Koncentracja wchodzi książeczka z praktycznymi wskazówkami dla rodzica jak ćwiczyć poszczególne umiejętności takie jak pamięć, spostrzegawczość, skupienie, zapamiętywanie  (w zestawie Sokole oko część ze wskazówkami jest bardziej rozbudowana) oraz część z ćwiczeniami. Dodatkowo w zestawie znajdziemy dwustronne karty z zadaniami oraz pisak suchościeralny. 
Te karty można rozwiązywać wiele razy, ponieważ można je ścierać.

Na kartach znajdziemy:

1. Zadania na wskazanie różnic i podobieństw pomiędzy literami i cyframi. Dzieci, między innymi moja córka, na początku swojej drogi szkolnej, miała duży problem z odróżnieniem takich liter jak b, p, d, g. Często myliła literkę E z cyfrą 3. Dzieci miewają również problem z cyframi 6 i 9. Były to pierwsze objawy dysleksji. Takie zadania stosuje się w profilaktyce tego problemu. Po regularnych ćwiczeniach, dziecko jest w stanie zapamiętać, odróżnić problematyczne cyfry i litery. 

2. Trening spostrzegawczości, dzięki zadaniom na wyszukiwanie obiektów z grupy. Spostrzeganie inaczej percepcja jest to rozpoznawanie kształtów, dźwięków, smaków,wrażeń. Do nauki czytania, pisania, liczenia potrzebna jest rozwinięta percepcja wzrokowa oraz słuchowa. W tych zestawach znajdziemy bardzo dużo ćwiczeń, dzięki którym wspomożemy te umiejętności w naszych dzieciach.
3. Trening koncentracji w zadaniach gdzie należy połączyć w pary dwa takie same np. zwierzęta. Tutaj ten poziom trudności jest dużo wyższy niż w zadaniach  dla przedszkolaków, ponieważ jest np grupa ryraf, które różnią się od siebie tylko ułożeniem kropek na ciele (na zdjęciu grupa torebek). Ja sama osobiście miałam z tym pewien problem, ponieważ te różnice nie są wielkie. Dzięki temu bardzo rozwija się umiejętność koncentracji oraz spostrzegawczość.
4. Dzięki tym kartom, dziecko wzbogaci swoją wiedzę o nowe wiadomości oraz umiejętności.

5. Karty trenują wyobraźnię.

6. Na kartach znajdują się ćwiczenia do rozwijania zdolności manualnych czyli tzw. motoryki małej. Są to katy na których należy rysować po linii albo dorysowywać brakujące elementy.


Oprócz nauki karty te zapewnią dobrą zabawę oraz pozwolą doświadczyć dzieciom uczucia sukcesu, co powinno zmotywować je do dalszej, intensywnej pracy, która dzięki formie w jakiej jest, nie będzie dla dzieci pracą jak na lekcjach tylko przyjemną zabawą.


Zestawy te zdecydowanie warto mieć, jeżeli macie w domu dziecko od około 5-6 roku do 9- 10 roku życia. Nie zaskoczyła mnie jakość tych pomocy, ponieważ Kapitan nauka w swojej ofercie ma same ciekawe, wartościowe i wspaniale przemyślane pomoce naukowe dla dzieci w różnym przedziale wiekowym.
TOP