poniedziałek, 6 lipca 2020

Gry planszowe i karciane dla dzieci na wakacje

Te wakacje są inne niż zwykle, część osób musiało zrezygnować z wcześniej zaplanowanych wczasów za granicą, inni nie mogą pozwolić sobie na szaleństwa nawet w kraju, ale jedno się nie zmieniło, każdy chce w wakacje miło spędzić czas. My w tym roku stawiamy na jednodniowe wycieczki, spacery po kurpiowskich łąkach oraz zabawy w gronie najbliższych. Jedną z możliwości ciekawego spędzenia czasu są gry planszowe dla przedszkolaków, które oprócz zabawy zapewnią waszym dzieciom również rozwój psychiczny i intelektualny. Chciałabym wam przedstawić kilka interesujących propozycji gier planszowych  dla dzieci w różnym wieku od przedszkolaka do starszaka, które bardzo nam się podobają. 


Gry dla dzieci od 3 roku życia

Potworne porządki 
Dla najmłodszych fanów gier planszowych chciałabym pokazać grę Potworne porządki w której celem zabawy jest uporządkowanie pokoju przed snem. Każdy z uczestników gry wybiera swój kolor pokoju. Za pomocą musi odnaleźć brakujące elementy pokoju: obraz, łóżko, lampkę oraz pluszaka. W wersji podstawowej zabawy nie jest ważny kolor odnalezionego przedmiotu, tylko jego kształt. Elementy chowamy do woreczka i badając dłońmi kształty, które tam ukryliśmy, szukamy lampy, łóżka, obrazu oraz pluszaka. Gdy znajdziemy właściwy przedmiot układamy go własnej planszy. 

Aby zabawa nie była zbyt prosta, w zestawie przedmiotów znajdziemy dodatkowe przedmioty, śmieszne potworki, które kształtem przypominają poszukiwane przez nas przedmioty. Jeżeli wybierzemy któregoś z potworków krzyczymy potworki do norki i odrzucamy dany kafelek. 


 Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uporządkuje swój pokój.


Gdy dziecko będzie gotowe, możemy wprowadzić element negatywnej interakcji, czyli punktację. To świetna nauka zdrowej rywalizacji.

 Podczas gry w Potworne porządki dzieci będą miały sposobność poćwiczyć małą motorykę, czyli sprawność dłoni, wyobraźnię przestrzenną i koncentrację, skupienie na wykonywanej w danej chwili czynności. 


Gry dla dzieci od 5 roku życia


 Lisek urwisek - gra kooperacyjna

Gra kooperacyjna Lisek Urwisek wydawnictwa Nasza Księgarnia to idealna propozycja dla dzieci lubiących zagadki detektywistyczne. Gra ta podbiła już serca wielu fanów gier planszowych i nie trzeba jej zbytnio reklamować. Właśnie dlatego nie mogło jej zabraknąć w moim zestawieniu.


Jej celem jest odnalezienie liska urwiska, chytrego zwierzaka, który kocha psocić. Gracze muszą to zrobić na podstawie tajnych wskazówek umieszczonych na planszy. Dlaczego tajnych? Ponieważ, żeby je rozszyfrować należy użyć dekodera. Oczywiście najpierw należy do nich dotrzeć. Jakiego rodzaju są to wskazówki? Znajdziemy na nich takie przedmioty jak peleryna, okulary itd. Gdy już zdobędziemy daną wskazówkę, wkładamy ją do wyżej wspomnianego dekodera. Nasz sprzęt detektywa (dekoder) pokaże nam, czy podejrzany lisek posiada daną rzecz, czy też nie. Na tej podstawie eliminujemy liski, aż uda nam się znaleźć tego właściwego liska urwiska. Oczywiście nie mamy na to czasu bez limitu. Musimy odgadnąć, który z lisków to urwisek, przed tym jak pionek na planszy dotrze do końca swojej wędrówki. Na całe szczęście jest to gra kooperacyjna, w której wszyscy gracze łączą ze sobą siły, we wspólnych poszukiwaniach sprytnego liska urwiska.Gra jest bardzo ciekawa,  dzieciom szczególnie podoba się rozszyfrowywanie wskazówek, natomiast rzuty kostką, które decydują czy to my (gracze), czy lisek urwisek się przesunie do przodu, wywołują dużo emocji. Jednak gra nie wywołuje negatywnych emocji u dzieci, ponieważ jest to gra kooperacyjna, czyli wszyscy gracze łączą wspólnie ze sobą siły i razem walczą o wygraną, dzięki czemu łatwiej pogodzić się z ewentualną przegraną, ponieważ w grupie zawsze raźniej. 

 Ślimaki to mięczaki 

Kolejna gra, która idealnie nadaje się na wakacyjne zabawy w gronie rodziny to Ślimaki to mięczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Ta bardzo pięknie zilustrowana gra to pozornie gra planszowa o poprzewracanych do góry nogami zasadach. co to znaczy? Otóż w tej grze nie panują standardowe zasady typowych planszówek w których kto pierwszy dojdzie do mety ten wygrywa. Tutaj tak nie jest. Ślimaki to mięczaki to gra w której ostatni będą pierwszymi, czyli wygrywa gracz, któremu uda się dotrzeć do mety na samiutkim końcu. Jak widzicie nie jest to typowy przebieg gry. Jak to zrobić? Każdy uczestnik zabawy losuje znacznik gracza, nie pokazując innym graczom jaki kolor wylosował. Następnie rzucamy kostkami i wybieramy jeden kolor i ruszamy się takim kolorem ślimaka albo ślimakiem, który stoi na polu o takim kolorze. Po swoim ruchu przekazujemy kostki kolejnemu graczowi i on robi dokładnie to samo co my, aż ślimaki dotrą do mety.


Ślimaki to mięczaki to wspaniała gra ucząca strategicznego planowania, kombinowania i logicznego myślenia. Tutaj spryt grającego liczy się najbardziej. Świetna gra, polecam wam ją bardzo. 
 Kociaki łobuziaki 
Kociaki łobuziaki to kolejna propozycja niestandardowej gry planszowej. Nie znajdziemy tutaj zwykłej planszy do gry, pionków czy też kostek. Tutaj naszym miejscem rozgrywki jest plansza pokoju, na której widnieją porozrzucane przez kociaki zabawki. Celem każdego z graczy jest pozbieranie ich za pomocą szpulki nici. Każdy z graczy dostaje karty mebli, które wykłada podczas swojej tury. Własne szpulki nici każdy gracz musi zaczepiać koło wyłożonego mebla. Czyli gracz w swojej turze zamiast rzucać kostką, wykłada mebel, przy którym należy zaczepić nitkę. Na koniec patrzymy po kolei przez jakie zabawki przebiega nasza nić i ze stosu pobieramy żetony zabawek. Osoba, która po 12 rundach będzie miała najwięcej punktów z żetonów ta wygrywa.


Kociaki łobuziaki to wbrew pozorom bardzo prosta w swoich zasadach gra planszowa, która ma wiele walorów edukacyjnych. Obwiązywanie pokoju nitkami nauczy dzieci logicznego myślenia, planowania swoich działań  oraz zdrowej rywalizacji. Tutaj szansę na wygraną mają dzieci, które lubią ćwiczyć swoje szare komórki, zastanawiają się, myślą i jak zwykle mają trochę szczęścia.

Dodatkowo dzięki szpulkom ze sznurkiem, młodsze dzieci mogą potrenować sprawność małych rączek, czyli tak zwaną motorykę małą, która  przyda się w późniejszych latach, przy takich czynnościach jak samodzielne wiązanie sznurówek.
I jak podoba wam się taka nietypowa gra planszowa w której pionki i kostkę zastąpiono szpulkami kolorowych sznurków? Nam bardzo przypadła ona do gustu.


Paszczaki - gra karciana


Paszczaki to bardzo prosta w swych zasadach gra, tym razem karciana, której celem jest zebranie jak największej ilości kart paszczaków.  Każdy gracz otrzymuje 5 kart. Na każdej karcie zaznaczone jest ile takich samych kart paszczaków jest w talii. Gracze wykładają karty, układając je obok siebie, tak żeby stykały się ze sobą jednym bokiem. Gdy w rzędzie z obu stron będzie taki sam paszczak, osoba, która położyła daną kartę, bierze wszystkie karty z tego rzędu. Po każdym ruchu dobieramy sobie kartę ze stosu. Tak gramy, aż nie będzie już czego dokładać. Wygranym jest osoba, która ma najwięcej kart paszczaków.


Wbrew pozorom nie jest to tak łatwa gra na jaką wygląda. Każdy gracz musi zastanowić się jaką kartę położyć a jaką zatrzymać na później. Należy pamiętać, że karty z jedną kropką, nie mające swoich odpowiedników można wykładać, gdy nie ma lepszej opcji, bo do tej karty i tak nie będzie pary. W tej grze trzeba mieć trochę szczęścia, ale też należy myśleć i dedukować, ponieważ obserwując karty wyłożone na stół możemy dedukować, co już było, do czego już nie będzie pary i na podstawie informacji jakie karty mamy my możemy się domyślać jakie karty może mieć przeciwnik. 


Taka gra to świetne ćwiczenie koncentracji oraz spostrzegawczości. Przy tej grze najmłodsi mogą poćwiczyć strategiczne myślenie.


Gry  dla dzieci od 8 roku życia

Sen - gra karciana

Sen to gra karciana, która przenosi nas do świata snu, ale czy ten sen zawsze jest miły i przyjazny? Niestety nie. Często do świata sennych marzeń wkradają się koszmary z mrocznych krain pełnych kruków. Chyba nikt nie lubi śnić koszmarów, dlatego dobrze jest się ich pozbyć i właśnie taki jest cel tej gry.


Karty z gry przedstawiają krainy ze snów, od tych przyjaznych, aż po te najbardziej mroczne. Na każdej karcie jest podana ilość kruków, która znajduje się w danej krainie. Najmniejsza ilość to oczywiście 0. Największa to 9 kruków. Każdy gracz otrzymuje 4 karty z których może podejrzeć tylko dwie. Wymieniając swoje karty, albo innym graczom (karty specjalne) staramy doprowadzić do stanu w którym nasz sen ma jak najmniej kruków. Gdy uważamy, że jest ich mało mówimy POBUDKA i dana tura się kończy. Wówczas wszyscy gracze odwracają swoje karty snów i liczą ile mają na nich kruków. Na kartce należy zapisać wyniki danej tury. Gra toczy się aż jeden z graczy uzyska 100 punktów. Wygrywa osoba, która ma najmniej punktów, czyli jej sny były najbardziej przyjazne i pozbawione złych kruków.


Sen nie jest to gra dla zapominalskich gap. Przy tej rozgrywce trzeba mieć dobrą pamięć, być skupionym i najlepiej nie dać po sobie poznać, jaką kartę wzięliście do swojej gromadki. Tutaj wygrywa pokerowa twarz, świetna pamięć i oczywiście nuta szczęścia.

Gry, które wam pokazałam różni typ gry, wiek graczy, zasady rozgrywki, ale jedną cechę mają wspólną. Wszystkie te gry mają przepiękną grafikę, która wpada w oko od pierwszego spojrzenia i zachęca do grania w nie.Wszystkie powyżej opisane gry znajdziecie na stronie Nasza Księgarnia.TOP