wtorek, 31 października 2017

Detektyw Pozytywka na tropie - gra

Detektyw Pozytywka na tropie - gra Wydawnictwa Nasza Księgarnia to ostatnio ulubieniec mojej córki. Jeśli pamiętacie jej miłość do książek Grzegorza Kasdepke z serii Detektyw Pozytywka, to ta informacja zupełnie nie powinna was zdziwić. Mimo, że gra jest dla dzieci od 5 roku życia, moja 8 latka oszalała na jej punkcie i chce z wszystkimi grać, proszę czytać chce wszystkich ogrywać w tę grę. 
Zacznijmy jednak od początku, czyli co wchodzi w skład gry:
- 49 płytek z różnymi obrazkami.


Wszystkie płytki należy rozłożyć obrazkiem do dołu jak w grze memory. Gracze mają za zadanie zebrać jak najwięcej płytek. Na  płytkach znajdują się obrazki z cyframi. Jaką cyfrę mamy na płytce tyle potrzebujemy kart z tym samym obrazkiem, żeby móc je zebrać np. jeśli na płytce jest 1 to tę płytkę możemy zebrać od razu, ale jeżeli jest 3 to musimy mieć 3 takie same płytki żeby móc je sobie wziąć. Gracz może odsłonić ile chce płytek. Jeżeli stwierdzi, że mu wystarczy to mówi, że kończy i bierze spośród odsłoniętych płytek tylko te których ma odpowiednią ilość. Ale nie można być za bardzo chciwym. Jeżeli podczas odsłaniania natrafimy na Pana Mietka, lub Martwiaka to nasz cały trud idzie na marne i musimy odwrócić wszystkie płytki nie biorąc żadnej. Natomiast gdy Pan Mietek przytrafi nam się jako pierwszy, bierzemy go, ale nie kontynuujemy swojego ruchu. Tak najogólniej wyglądają zasady tej gry. 


Jak widzicie gra jest bardzo łatwa, ale przysparza dużo emocji podczas rozgrywki. Teoretycznie jest to typ gry memory, ale dzięki zmodyfikowanym płytkom gra stała się dużo ciekawsza, jednocześnie zachowując zalety tego typu gier. Oczywiście mam na myśli świetne ćwiczenia pamięci, spostrzegawczości oraz skupienia i koncentracji. Jednak opcja  dowolnej możliwości odsłaniania płytek uczy dzieci strategicznego myślenia i panowania nad emocjami. Gracz musi się zastanowić czy warto dalej odsłaniać płytki i umieć powiedzieć sobie stop. Dla dzieci jest to dość trudna sztuka do opanowania, ale dzięki takiej grze dziecko ćwiczy ją. Zbyt emocjonalne podejście do gry i przepadziwość często prowadzą do przegranej. Aczkolwiek ciężko czasami się powstrzymać, gdy  gra dobrze idzie. A wy byście umieli powiedzieć sobie dość?Detektyw pozytywka na tropie jest to pierwsza gra, jaką recenzujemy z Wydawnictwa Nasza Księgarnia, dlatego wspomnę coś na temat jakości jej wykonania. Posiada ona ładne opakowanie, a płytki są wykonane naprawdę solidnie, ładnie, na wysokim poziomie. Nie mam się do czego przyczepić.

Gra Detektyw Pozytywka na tropie Wydawnictwa Nasza Księgarnia jest godna POLECENIA dla dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko. Myślę, że spędzilibyście przy niej dużo miłych chwil w gronie rodziny. My POLECAMY ją na 1000%.

Wiek graczy: +5 lat
Liczba graczy: 2 - 5 os.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia


TOP