czwartek, 19 lutego 2015

Kubusiowi Przyjaciele Natury

Zostałam poproszona o wsparcie programu dla przedszkolaków "Kubusiowi Przyjaciele Natury" uczącego maluchy postaw ekologicznych. Oczywiście nie mogłam odmówić. Zatem przedstawiam Wam materiały, które dostałam:Poznaj wskazówki „Kubusiowych Przyjaciół Natury”, które pomogą nauczyć Twoje dziecko pro-ekologicznej postawy

Czy wiesz, że recykling 125 centymetrowego stosu gazet pozwala na uratowanie 6-cio metrowej sosny? A czy zdajesz sobie sprawę, iż z odzysku 700 aluminiowych puszek można wyprodukować rower? Taką wiedzą może pochwalić się pół miliona przedszkolaków z 6000 przedszkoli w całej Polsce, które biorą udział w VII edycji największego programu edukacyjnego dla przedszkoli - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Ale czy My – dorośli uczymy na co dzień nasze dzieci pro-ekologicznych postaw? Może warto abyśmy się na tym zastanowili i podjęli konkretne działania na rzecz edukacji naszych dzieci w zakresie ochrony przyrody? Poniżej znajduje się praktyczny poradnik z  ciekawymi wskazówkami, który może być niezwykle pomocny w zaznajomieniu naszych dzieci z tematyką ekologiczną.

Kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec ochrony środowiska jest jednym z najważniejszych zadań rodziców. Dorośli wcale nie muszą jednak posiadać fachowej wiedzy lub mieć stopnia naukowego z biologii, aby być dobrymi nauczycielami przyrody dla swoich dzieci. Wystarczy odrobina chęci i znajomość kilku podstawowych zasad, które w formie prostych wskazówek ekologicznych rodzice w ciągu najbliższych miesięcy mogą stosować wraz ze swoimi pociechami.

To my dorośli dostarczamy naszym dzieciom każdego dnia różnych wzorców zachowań. Dzieci od nas bardzo szybko się uczą i przejmują wiele z naszych postaw. Jeżeli więc sami będziemy dostrzegać piękno natury i dbać o nią każdego dnia, poprzez takie proste czynności, jak zakręcanie wody, segregowanie śmieci czy oszczędzanie prądu, to wówczas nasze dzieci będą postępować w ten sam sposób.

Stosowanie w codziennym życiu takich rozwiązań może być nie tylko połączeniem pożytecznej idei ze świetną zabawą, ale także doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu z naszymi pociechami.

Po pierwsze:  Oszczędzajmy wodę!

Na najbliższe miesiące za cel postawmy sobie nauczenie naszych dzieci oszczędzania wody. Przekonajmy je, żeby chętniej kąpały się pod prysznicem niż w wannie. Zachęćmy również nasze pociechy, aby w toalecie korzystały z przycisku „oszczędnego spłukiwania”. Jest to ważne, gdyż jedno naciśnięcie na spłuczkę to około 7-10 litrów zużytej wody! Spróbujmy także zmienić praktykę mycia zębów. Zaopatrzmy siebie i nasze dziecko w specjalne kubeczki. Dzięki ich jednorazowemu napełnieniu zużyjemy mniej bieżącej wody, a wspólne płukanie jamy ustnej może okazać się nie lada frajdą.

Po drugie:  – Wyłączmy niepotrzebne światło i urządzenia!

Poza oszczędzaniem wody spróbujmy pokazać także dzieciom sposoby na oszczędzanie prądu. Zwracajmy im uwagę, aby gasiły światło w pokojach, gdzie aktualnie nie przebywają oraz wyłączały urządzenia, z których w danym momencie nie korzystają. Wytłumaczmy im również, czym jest niepozorna, kolorowa dioda w naszym telewizorze lub komputerze. Tryb standby – bo
o nim mowa – jest cichym pożeraczem energii! Szacuje się, że urządzenia pozostawione w tym trybie pochłaniają aż 20% kosztów poniesionych na energię elektryczną! Dlatego zamiast pozostawiać sprzęt w fazie czuwania, poproś dziecko o wyciągnięcie kabla zasilania z gniazdka. Takie działanie przysłuży się naturze, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na rachunku za prąd. Po trzecie – Segregujmy śmieci!

Ekologiczną wskazówką może być również wspólna nauka segregacji śmieci. Jako dorośli, powinniśmy zadbać o przygotowanie w domu specjalnego miejsca do składowania surowców odnawialnych: plastiku, szkła oraz papieru. Powinniśmy też wytłumaczyć dziecku, gdzie powinno wyrzucać konkretne śmieci oraz przypomnieć o obowiązku zgniatania kartonowych opakowań oraz odrywaniu z nich etykiet przed wrzuceniem do kosza. Dodatkowo możemy dać swoim pociechom dobry przykład poprzez m.in. zapisanie kartek papieru z obu stron czy wychodzenie na zakupy ze specjalnymi torbami wielokrotnego użytku (tzw. eko-torby).

Po czwarte – Zadbajmy o przyrodę!

Spróbujmy nauczyć dziecka także szacunku do przyrody. Przekażmy mu, że na łonie natury nie należy hałasować, śmiecić oraz bez potrzeby zrywać roślin lub łamać gałązek. Pokażmy również maluchowi, które rośliny znajdują się pod ochroną. Z kolei świetnym pomysłem na zapoznanie się naszej pociechy ze zwierzętami jest ich dokarmianie w okresie zimowym. Obserwacja kolorowych ptaków przyfruwających do karmnika na balkonie lub przed domem może okazać się dla dziecka fascynującym doświadczeniem.

Kubuś uczy dbać o środowisko

O tym jak każdego dnia dbać o przyrodę, w przyjazny i atrakcyjny dla dzieci sposób, edukuje także program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” - największy ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli.

Głównym celem programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest popularyzacja wiedzy i świadomości na temat wagi ochrony przyrody, ale także w zakresie kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych wśród przedszkolaków, ich nauczycieli oraz rodziców. Obecnie trwa już VII edycja programu.  Do tej pory, w ciągu 7 lat jego trwania wzięło w nim udział już ponad 2 mln dzieci.

W ramach inicjatywy przedszkola, które zgłosiły się do programu, otrzymały bezpłatne materiały edukacyjne, które zawierały folder dla nauczyciela, książeczki edukacyjne dla dzieci, plakat programu, płytę CD (zawierająca m.in. bajki oraz piosenki dla dzieci a także materiały dla nauczycieli) oraz certyfikat potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Program zajęć „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zakłada realizację scenariuszy lekcji i tematów dotyczących codziennego dbania o przyrodę, poprzez takie działania jak np.: powtórne wykorzystania surowców odnawialnych, oszczędzanie prądu czy wody. Ważnym aspektem programu jest również uczenie dzieci, jak istotna jest prawidłowa dieta. Dzięki takim wydarzeniom jak Dzień Warzyw, Owoców i Soków czy Dzień Marchewki maluchy, dowiadują się, że aby zdrowo rosnąć, należy prawidłowo się odżywiać. 

Więcej informacji o programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury” oraz ciekawe pomysły na dbanie
o środowisko razem z dziećmi, można znaleźć na stronie internetowej www.przyjacielenatury.pl  
TOP