czwartek, 1 kwietnia 2021

Muminki. Bardzo ważne sprawy - Moja pierwsza biblioteczka

Jakiś czas temu w wydawnictwie Harperkids pojawiła się seria dla najmłodszych czytelników Moja pierwsza biblioteczka. Pierwszym jej bohaterem był Bing, natomiast tym razem są to Muminki. W książeczkach pojawia się rodzina Muminków oraz jej przyjaciele: Włóczykij, Mała Mi, Ryjek, Too-Tiki oraz Paszczak. Zestaw składa się z 4 niewielkich, kartonowych książeczek poświęconych następującym tematom: kolorom, porom roku, rodzinie i przyjaciołom, emocjom.Muminki. Bardzo ważne sprawy - Moja pierwsza biblioteczka


Kolory


W książeczce poświęconej nauce kolorom, najmłodsi czytelnicy poznają takie kolory jak: żółty, pomarańczowy, niebieski, jasnoniebieski, turkusowy, fioletowy, brązowy, zielony, jasnobrązowy. Każdy z tych kolorów przedstawiony jest na przykładzie domu Muminków, dyni mamy Muminek, grzywki Migotki, latawca, ubrań, morza, trawy itd.Oprócz kolorów dziecko pozna nowe słowa takie jak koszyk, latawiec, namiot. Na samym końcu książeczki znajduje się obrazek z tęczą, więc na jego podstawie będziecie mogli powtórzyć wszystkie kolory i dodać czerwony, bo nie został on uwzględniony w tekście. Z Muminkami poznawanie kolorów, będzie dla dzieci samą przyjemnością.

Pory roku


W porach roku czytając opowiadanie zaczyna się od wiosny, która pojawia się w Dolinie Muminków, następnie przez lato, jesień i zimę dziecko "wędruje" wraz z naszymi bohaterami, dowiadując się co charakteryzuje daną porę roku. To opowiadanie, które łączy w sobie prostą charakterystykę poszczególnych pór roku oraz opowiadania o życiu Muminków i ich przyjaciół.
Emocje


Rozmowa o emocjach jest bardzo ważna, dlatego bardzo się cieszę że nie został pominięty ten temat. Tym razem na każdej ze stron użyte są określenia dla poszczególnych postaci typu: Muminek jest smutny, Mała Mi jest odważna. W tej książeczce nie znajdziecie wyjaśnień pojęć, tutaj musicie sami na przykładzie obrazków i krótkiego tekstu, tłumaczyć dziecku co to znaczy, że ktoś jest  ciekawski, a ktoś inny zaciekawiony. Książeczka może być przydatna, gdy sami potrafimy opisywać emocje.Rodzina i przyjaciele


Nie zawsze jesteśmy w stanie wytłumaczyć maluchowi jakie relacje łączą poszczególnych ludzi ze sobą. W tym temacie przydatna będzie część opisująca rodzinę Muminków oraz ich przyjaciół. Z niej dowiecie się, że w rodzinie jest mamusia i tatuś, że poprzednie pokolenia to przodkowie, występują takie pojęcia jak starsza siostra, krewny, ukochana itd.Wszystkie książeczki są kolorowo zilustrowane. W jednych obrazki są bardziej złożone w innych prostsze, ale wszystkie przedstawiają Muminki, które są uwielbiane przez dzieci. Rogi książeczek są zaokrąglone, a kartki grube. 

To ciekawy zestaw pierwszych książeczek, który zaciekawi maluchy, a rodzicom pomoże w zapoznawaniu ich ze światem materialnym i emocjonalnym.
TOP