wtorek, 27 kwietnia 2021

Akademia Mądrego Dziecka - nowości kwiecień 2021

 Seria Akademia Mądrego Dziecka coraz bardziej się rozrasta. Na początku były to tylko kartonowe książeczki z dziurkami, następnie doszły książeczki z przesuwanymi elementami, poruszające tematy nauki, ćwiczenia przyrodnicze, pierwsze gry, cykl książek Pomóż mi przetrwać, a teraz seria ta powiększa się o pudełko pełne zabawy. Jak widzicie, ulubiona seria rodziców maluchów rozwija się bardzo prężnie, natomiast ja dzisiaj chciałabym wam przedstawić nowości, które pojawiły się w niej w miesiącu kwietniu.Ja i moja mama. A to ciekawe! A to ciekawe! to książeczki kartonowe z dziurkami oraz wierszowanym opowiadaniem. Ja i moja mama to bardzo ciepła opowieść o relacji matki z córką, przepełniona miłością. Na każdej ze stron widzimy piękne uczucie jakie łączy matkę z jej dzieckiem, przedstawione są wspólne chwile jakie razem ze sobą spędzają, wesołe zabawy, nauka przez zabawę, troska w momentach trudnych dla dziecka. Wierszyk ukazuje codzienne sytuacje takie jak przedszkole, zabawy na placu zabaw, spacery, rozmowy, wspólne gotowanie, zakupy, czytanie książki na dobranoc. Natomiast  na sam koniec okazuje się, że w rodzinie pojawi się braciszek.


Bardzo przyjemnie czyta się to wierszowane opowiadanie z pięknymi ilustracjami, które pokazuje jak powinna wyglądać relacja matki z dzieckiem, łącząca je więź pełna miłości, zrozumienia i wsparcia.


Czy to jest moje? A to ciekawe!Czy to jest moje? to opowiadanie z codziennego dnia dziewczynki, która wstaje i zjada ze swojego talerzyka, swoją łyżeczką, swoje ciasteczko w mleku, idzie bawić się swoimi ulubionymi zabawkami, nie lalkami i kucykami, tylko samochodzikiem, kurką i wężem. W swoim pokoju ma swoje ulubione klocki, kredki. Gdy chce jej się siusiu siada na nocnik, rano i wieczorem myje zęby swoją szczoteczką i pastą, na spacer zakłada swoje skarpetki i byty. Tak dochodzimy do wieczora, gdy kładzie się spać w swoim łóżeczku.


Nie raz poruszany był temat własności, dzielenia się. Kiedyś uważano, że należy uczyć dziecko dzielenia się wszystkim, potem zaczęły pojawiać się poglądy, że każde dziecko ma prawo mieć swoją rzecz, która jest tylko jego i nie musi jej nikomu dawać. Tutaj nie poruszany jest temat dzielenia się, ale zaznaczona jest własność dziecka, że posiada on swoje rzeczy, które należą tylko do niego. Własność to ważny temat. Dzieci tez mają prawo do swojej własności.


Pudełko pełne zabawy. Zwierzęta


Pudełko pełne zabawy to zestaw składający się z papierowej książeczki z wierszykami o zwierzętach oraz ośmiu puzzli do układania. Puzzle to patyczki z których możemy ułożyć takie zwierzęta jak: słoń, niedźwiedź, lis, tygrys, lew, zebra, żyrafa i krokodyl. Dzieci do rymowanych wierszyków mogą układać kolorowe ilustracje z puzzli. Każda układanka składa się z 8 elementów, które są sporych rozmiarów, idealnie pasując do małych rączek dzieci od około 2 roku życia. Pomimo, niewielkiej ilości puzzli, obrazki wcale nie jest tak prosto ułożyć na początku. Dzieci będą musiały się skupić, żeby odnaleźć właściwe elementy oraz poskładać je w prawidłowej kolejności. Układając puzzle dzieci poznają zwierzęta, które można zobaczyć w zoo. Oprócz uroczych czterowersowych rymowanek opisujących każde z przedstawionych tutaj dzikich zwierząt, na końcu książeczki znajdziemy zadanie w którym dzieci muszą połączyć obrazki z odpowiednimi kolorami. Jest to dodatkowo nauka kolorów oraz kojarzenia i łączenia w pary.

Podsumowując dzieci poznają dzikie zwierzęta, kolory, nauczą się kojarzyć, poćwiczą koncentrację, małą motorykę oraz w ciekawy sposób dowiedzą się kilka rzeczy o zwierzętach z obrazków.


Pierwsza gra. Przyjaciele
Przyjaciele to kolejna propozycja z serii Pierwsza gra, dedykowana dzieciom od 2 roku życia. W jej skład wchodzi:

- 27 żetonów (9 gatunków zwierzątek w 3 kolorach tła)

- kostka


Gra ta ma aż 3 warianty, dwa dla dzieci od 2 roku życia oraz jeden dla starszych maluchów od 3 roku życia, ale we wszystkich tych wersjach przyświeca podobny cel, czyli zdobycie określonej ilości zestawów żetonów danego zwierzątka.


W najprostszej wersji rozkładamy żetony w okrąg, następnie każdy z graczy rzuca kostką nie zwracając uwagi jakiego koloru jest strzałka. Paluszkiem podążamy w kierunku w jakim pokazuje strzałka i dochodzimy do żetonu. Jeżeli nikt inny nie ma jeszcze takiego zwierzątka w swojej kolekcji, to rzucający gracz bierze go do siebie, natomiast jeżeli już ktoś ma dane zwierzątko, to oddajemy ten żeton właśnie tej osobie. W tym wypadku rzucająca osoba zostaje z niczym. Jeżeli strzałka pokazuje miejsce pomiędzy żetonami, gracz może wybrać sobie, którego zwierzaka chce wziąć. Tak przebiega gra do momentu, gdy jeden z graczy zdobędzie odpowiednią liczbę zestawów (ilość podana w instrukcji).

Drugi wariant gry dla dwulatków, przewiduje branie pod uwagę dodatkowe kolory strzałek. Gra przebiega identycznie jak poprzedni wariant z tą różnicą, że jeśli gracz wyrzuci na kostce strzałkę w kolorze niebieskim, czerwonym lub zielonym, może zabrać z okręgu żeton który wskazuje strzałka lub z dowolnym zwierzątkiem, którego tło jest w kolorze strzałki.


Wersja dla dzieci od trzeciego roku życia jest ciut bardziej skomplikowana. Tym razem gracze losują konkretne zwierzątka z żetonów na niebieskim tle. To co wylosują muszą zbierać. Wygrywa ta osoba, która najszybciej zbierze wszystkie żetony swoich zwierzątek. Tym razem również rzuca się kostką w środku okręgu i paluszkiem idzie do pokazanego żetonu. W tej wersji gracz może zbierać wszystkie żetony, swoje i innych graczy. Gdy na kostce pojawi się strzałka w kolorze czerwonym lub zielonym, dziecko może odebrać jednemu przeciwnikowi swoje zwierzątko w tym kolorze. 

Dzięki grze Przyjaciele dzieci poznają takie zwierzęta jak chomik, królik, żółw czy też papuga, będą mogli poćwiczyć rozpoznawanie podstawowych kolorów oraz mogą zacząć przygodę z nauką liczenia. Najprostszy wariant może wywołać napady złości u malucha, który będzie musiał oddać żeton, a sam  w swojej turze zostanie z niczym. W tej wersji liczy się tylko szczęście, a o przebiegu gry decyduje los.  Powiem wam szczerze, że nie wiem czy jestem przekonana do tej wersji rozgrywki, natomiast wariant z kolorowymi strzałkami podoba mi się bardziej, ponieważ zaczyna uczyć dzieci myślenia co bardziej im się opłaca i nie jest już tak losowy. Podoba mi się, że gra ta ma aż trzy różne warianty, dostosowane do wieku i charakteru danego dziecka.

 Osobiście uważam, że można byłoby dodać jeszcze wariant kooperacji typu, wspólne zbieranie wylosowanych  zwierzątek z jakąś przeszkodą. Myślę, że kreatywny rodzic coś wymyśli :)


Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Ogródek warzywny
Własne warzywa i owoce to cudowna rzecz. Może się wydawać, że tylko posiadacze ogródków mogą się cieszyć z własnych plonów. Nic bardziej mylnego. Owszem posiadanie kawałka własnej ziemi powoduje, że możemy uprawiać wiele roślin, posadzić duże krzewy owocowe, czy też drzewa, ale nawet posiadając tylko balkon można uprawiać wymagające mniejszej ilości miejsca warzywa i owoce takie jak truskawki, poziomki, pomidorki, ogórki, szczypiorek oraz całą gamę bardzo zdrowych i pysznych ziół. 


Z zeszytu ćwiczeń Ogródek warzywny młodzi ogrodnicy dowiedzą się kiedy i jak wysiewać własne roślinki, jak robi się kompostownik, w czym można hodować rośliny, jakich narzędzi używa się w ogrodnictwie, jakie zwierzęta pomagają a jakie szkodzą naszym uprawom, poznają rośliny o wyjątkowych właściwościach i dowiedzą się wielu innych przydatnych informacji.

Dzięki zawartym w książce zadaniom do wykonania, poznana wiedza łatwiej pozostanie w pamięci dziecka.


Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. PtakiŚwiat bez ptaków byłby smutny i taki cichy. Pełnią one ważną rolę w ekosystemie. Z tego zeszytu ćwiczeń dzieci dowiedzą się jak zbudowany jest ptak, poznają rodzaje piór, dowiedzą się jak rozróżnić podobne gatunki, jaką rolę pełnią w ekosystemie, co to jest migracja, poznają czym żywią się ptaki i w jaki sposób można im pomóc w zimie, poznają w jak łatwy sposób można zbudować karmnik dla ptaszków z patyczków od lodów oraz dowiedzą się wielu innych ciekawych informacji wraz z różnymi gatunkami ptaków.


Tutaj również dzieci czeka zabawa z nożyczkami i klejem, dzięki czemu poznane informacje lepiej zapadną im w pamięć.

I jak podobają wam się nowości kwietniowe serii Akademia Mądrego Dziecka wydawane przez HarperKids?TOP