czwartek, 22 kwietnia 2021

Strajk - wydawnictwo Babaryba

22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji chciałabym wam zaprezentować nowość wydawnictwa Babaryba pod wymownym tytułem StrajkStrajk - wydawnictwo Babryba


Jest to proekologiczne opowiadanie jak to pewnego dnia pewien ptaszek przestał śpiewać. W jego ślad poszły inne ptaszki, koty przestały miałczeć, psy szczekać, owady bzyczeć, kury gdakać, dzikie zwierzęta w milczeniu ukryły się w dżungli. Na całym świecie zapanowała cisza. Natura zaczęła strajkować. Dlaczego tak się stało? Co się takiego wydarzyło, że pierwszy ptak od którego to wszystko się zaczęło, przestał śpiewać? W tej odpowiedzi zawarty jest cały morał tej książki. Ptak zadławił się plastikową zakrętką, bo plastik zalewa świat, który przez bezmyślność i krótkowzroczność ludzi jest coraz bardziej zanieczyszczony.
Od kilku lat widzę wzrostową tendencję wydawania książek przedstawiających temat zanieczyszczenia świata, pokazujących jak powinniśmy postępować, żeby ratować naszą piękną planetę. Bardzo jestem z tego zadowolona, że ten ważny temat nie jest już bagatelizowany, że powstają tak piękne książki tak dosadnie przedstawiające nasz dzisiejszy świat i jego problemy.


Strajk uświadamia najmłodszym jak ważne jest dbanie o przyrodę, nie wyrzucanie śmieci gdzie popadnie, ponieważ to szkodzi zwierzętom. Pokazuje jak człowiek zanieczyszcza lądy i wody. W tej książce nie jest bezpośrednio napisane - tak nie róbcie, tutaj wnioski należy wysnuć samemu, chociaż ludziom myślącym one same nasuwają się na myśl.
 

Dodatkowo muszę przyznać, że ilustracje oraz kolorystyka tej książki jest bardzo charakterystyczna, wpadająca w oko i zapadając w pamięć.

Muszę bardzo pochwalić wydawnictwo Babaryba, bo to już kolejna tak mądra książka poruszająca tematykę ekologii, dbania o środowisko, problem powszechnego zanieczyszczenia lądów i wód, wydana przez nich.

TOP