poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Akceptuję co czuję

 Z serii Akceptuję, co czuję pojawiły się dwa nowe zeszyty ćwiczeń poruszające bardzo ważne tematy: Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić oraz Kłócimy się, godzimy się. Warto mieć obie te książki, ponieważ jedna wiąże się z drugą, a sytuacje, problemy w niej opisane przeplatają się ze sobą.Przyjaźń, jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnićKażdy chce mieć w swoim otoczeniu bliską mu osobę spoza rodziny z którą będzie mógł się bawić, opowiadać jej o swoim życiu, problemach, dzielić się z nią radościami, swoimi sukcesami, przyjemnie spędzać z nią czas. Takie osoby nazywamy przyjaciółmi. Niestety nie każdy potrafi z łatwością nawiązywać trwałe przyjaźnie, nie zawsze potrafimy odróżnić prawdziwych przyjaciół od tych, którzy chcą nas wykorzystać, często również nie potrafimy docenić dobrego przyjaciela. 
Książka ta poprzez ćwiczenia pomoże zrozumieć jak można zdobyć przyjaciela, jak należy postępować względem niego i jak on powinien traktować nas. Na przykładzie zamieszczonych w niej rysunków dzieci przećwiczą scenki pokazujące różne sytuacje ukazujące uczucia innych osób. Pomoże im to zrozumieć jak czują się osoby odrzucone, nieśmiałe. Z ćwiczeń maluchy dowiedzą się jak reagować, gdy ktoś nie chce się z nim bawić i dlaczego tak może się dziać. Znajdziemy w niej ćwiczenia jak postępować w sytuacjach konfliktowych, które zdarzają się nawet wśród najlepszych przyjaciół.


Kłócimy się, godzimy się


Wielu ludziom wydaje się, że kłótnia to nic innego tylko wojna. To bardzo złe interpretowanie pojęć takich jak kłótnia, konflikt. W książce tej bardzo mądrze jest to wytłumaczone: "Konstruktywnie poprowadzony konflikt to okazja do rozmowy, wysłuchania się nawzajem oraz wspólnego opracowania rozwiązań". Ćwiczenia w niej zawarte pomogą dzieciom i rodzicom konstruktywnie podchodzić do konfliktów, których w życiu się nie uniknie. W książce tej w dziale poradnik dla rodziców, bardzo pięknie, prosto i konkretnie przedstawiony jest problem kłótni między dziećmi oraz pokazane krok po kroku jak rozwiązywać takie problemy. Zanim dacie te ćwiczenia dzieciom najpierw sami przeczytajcie tę część, żeby wiedzieć jak wykorzystywać zawarte w niej ćwiczenia dla dzieci. 


W Obu tych ćwiczeniach znajduje się dodatek dla rodziców, który najpierw wyjaśnia im dane zagadnienie, a następnie ułatwia pracę z dziećmi w danym temacie. Ćwiczenia są przemyślane, jasno skonstruowane, pomocne w zrozumieniu co mogą czuć inni ludzie, jak radzić sobie w sytuacjach nas stresujących, niewygodnych, takich z którymi do tej pory nie umieliśmy sobie poradzić. Z tych książek mogą skorzystać nie tylko dzieci, ale również dorośli, którzy sami mają problemy z takimi sytuacjami jak konflikt, czy też interakcje międzyludzkie.

TOP