środa, 8 listopada 2017

Wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci

Zanim zaprezentuję wam wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci, chciałabym przedstawić wam genezę powstania andrzejek. Podobno ta tradycja wywodzi się aż ze starożytnej Grecji. Imię Andrzej z greckiego to Andress czyli aner - mąż, andros - mężczyzna. Inni naukowcy zaś twierdzą, że jest to tradycja pogańska. Tak czy inaczej Andrzej jest patronem miłości, zakochanych i małżeństw i stąd tak dużo andrzejkowych wróżb związanych z miłością i związkami.Wróżby andrzejkowe dla dzieci


Oto moje propozycje na wróżby i zabawy andrzejkowe dla dzieci.

1. Wróżenie z wosku.

Lanie wosku zawsze towarzyszyło moim imprezom andrzejkowym z dzieciństwa. Była to najatrakcyjniejsza z zabaw. Do tej wróżby potrzebujemy: miski z zimną wodą, klucza z dziurką oraz dzbanuszek z roztopionym woskiem. Przez dziurkę od klucza lejemy wosk i patrzymy jaka figura się z niego ukształtuje. To co wyjdzie interpretować możemy sami, lub skorzystać z gotowych wyjaśnień, których jest pełno w sieci.


2. Wróżenie z butów.

Wszystkie dziewczyny stanu wolnego zdejmują buta z lewej nogi i ustawiają je jeden za drugim od końca pomieszczenia ku wejściu. Buty "wędrują" tak aż dojdą do wejścia. Dziewczyna, której but jako pierwszy przekroczy próg, jako pierwsza zakocha się lub wyjdzie za mąż. Wersja dla chłopców jest taka sama.

3. Wróżenie z butów II

Wszystkie dziewczyny (chłopcy) zdejmują tak jak poprzednio lewego buta. Odwracają się tyłem do wejścia i rzucają but za siebie. Której but przodem będzie zwrócony w stronę wejścia ta wyjdzie za mąż, pozostałe niestety zostaną starymi pannami, a raczej niezależnymi kobietami.

4. Wróżenie z obierków

Należy przygotować tyle jabłek ile jest uczestników zabawy. Jabłka powinny być podobnej wielkości. Osoba, której obierka będzie najdłuższa, tej osoby związek będzie trwał najdłużej. Następnie obierki należy rzucić za siebie. W jaką literkę ułoży się rzucona przez nas obierka, na taką literę będzie zaczynało się imię wybranka.

5. Wróżba z kostek do gry.

Na płaskiej powierzchni rysujemy okrąg np. kredą. Bierzemy 3 kostki do gry i rzucamy je w okrąg. Sumujemy ilość wyrzuconych oczek na kostkach, które znalazły się w środku okręgu. Kostki, które wypadły poza okrąg nie liczą się. Gdy już mamy liczbę należy ją zinterpretować. Przykładowa interpretacja do POBRANIA poniżej. Do takiej zabawy można również wykorzystać kostki z obrazkami.6. Zabawa w kolory

Należy przygotować kolorowe kartki. Uczestnicy zabawy muszą wylosować jedną kartkę. Każdy kolor znaczy coś innego.

Kartę z przykładową interpretacją liczb i kolorów możecie pobrać TUTAJ.

7. Tajemnicze przedmioty.

Do tej wróżby potrzebne są plastikowe, lub papierowe kubeczki pod którymi ukryte zostają przedmioty. Osoba losuje 3 kubki, które przepowiadają jej jaki będzie następny rok. Pod kubki można schować:
- zielony kamyk, który oznacza ogromne szczęście
- krzyż Nerona, oznaczający ucieczkę przed śmiercią
- pieniążek wywróży nam nadchodzące baogactwo
- figurka czarnego kota, to jak wiadomo nieszczęście
- lekarstwo będzie oznaczało chorobę
- serduszko to oczywiście znak miłości
- długopis może oznaczać dużo nauki  itd. itp.
- bilet to zbliżająca się podróż


8. Jaki jesteś, czyli zabawa ze zwierzątkami.

Czy wiesz jaki jesteś? Zabawa ze zwierzątkami powie uczestnikom jakimi cechami się charakteryzuje. Wystarczy, że wylosujesz 3 kartki ze zwierzątkami, a będzie wiadome jaki jesteś.
Znaczenie zwierzątek:
świnka - nieśmiały
kotek - miły
konik - inteligentny
piesek - samochwała
kura - pracowity
osiołek - uparty
indyk - zadziorny
leniwiec - leniwy
kameleon - chytry


Karta ze zwierzątkami do pobrania TUTAJ

9. Czarodziejskie karteczki.

Do tej wróżby potrzebne będą nam kartki, sok z cytryny i wykałaczka. Na małych karteczkach należy napisać damskie imiona dla chłopców, męskie imiona dla dziewczynek. Uczestnicy zabawy losują karteczki. Jakie imię się pojawi na karteczce tak będzie miała na imię nasza miłość :) Najfajniejsze w tej zabawie jest to, że na pierwszy rzut oka nie widać co jest na karteczkach napisane. Żeby się dowiedzieć jakie jest tam imię, karteczkę musimy trzymać nad ogniem np. świeczki. Przy zabawach z ogniem kontrola rodzicielska jest oczywiście niezbędna.10. Wróżba z kart - trzy karty.

Potasowane karty rozkładamy trzy karty po trzy w rzędach obrazkami do dołu (karty wybiera osoba, której się wróży). Osoba prowadząca odwraca pierwsze trzy karty. Oznaczają one przeszłość. Kolejne trzy to teraźniejszość, natomiast ostatnie trzy to przyszłość. Znaczenie kart poniżej.

11. Wróżba z kart - jak się nazywasz?

Potasowane karty układamy w dwóch rzędach po dwanaście kart, obrazkami w dół. W pierwszym rzędzie należy odsłonić tyle kart ile liter jest w imieniu osoby, której się wróży. W drugim rzędzie tyle liter ile jest w nazwisku. Jeżeli liter jest więcej niż kart wróży się z tylu kart ile jest w rzędzie.
Przykładowa interpretacja kart:
burza - przytrafi się coś złego, lub bardzo złego
klucz - nastąpi rozwikłanie tajemnicy
serce - zakochasz się
pociąg - podróż
czarny kot - będziesz miał pecha
słoń - będziesz miał szczęście
skrzynia - dostaniesz prezent
dziewczynka - poznasz nową koleżankęKaty do pobrania TUTAJ.

To wszystkie wróżby i zabawy andrzejkowe, które chciałam wam zaproponować.
Życzę wszystkim miłej zabawy andrzejkowej.

TOP