poniedziałek, 20 listopada 2017

Zimowe eksperymenty dla dzieci - Funiversity

Zimowe eksperymenty dla dzieci - Funiversity to jest właśnie to, co ostatnio zrobiło ogromną furorę w naszym domu. Nie znam dziecka, które nie lubi robić eksperymenty, a jeśli efekty są spektakularne, to tym bardziej wywołuje to duży zachwyt wśród dzieci. Zimowe eksperymanty dla dzieci - Funiversity są spektakularne. Zresztą sami zobaczcie.

W zimowym świątecznym zestawie eksperymentów znajdziemy trzy propozycje: 

- Prawdziwie zimowy polimer!
- Jak skurczyć Mikołaja?
- Ile śniegu zmieści bombka? 


Zacznijmy do prawdziwego zimowego polimeru. W skład zestawu wchodzą składniki niezbędne do eksperymentu i instrukcja. Zwykle nie piszę o instrukcji, ale w tym wypadku jest ona bardzo ważna. Nie tylko zawiera szczegółowe wskazówki jak wykonać eksperyment, lecz od razu odpowiada na pytania, które dziecku mogą przyjść do głowy. Na samym początku opisany jest sam eksperyment: proces który podczas niego zachodzi, składniki użyte do niego. Następnie tak jak w każdym eksperymencie mamy instrukcję wykonania go, a następnie umieszczone są wnioski, czyli obserwacje. 
Dodatkowo mamy szczegółowo wyjaśnione pojęcie polimeru, dlaczego FUN goo to tzw. ciecz nienewtonowska oraz pomysł na zabawę. Wytłumaczenie tych trudnych pojęć jest napisane w dość przejrzysty i zrozumiały sposób dla dzieci. Trudne słownictwo zostało wyjaśnione na przykładach z życia, dzięki czemu dziecko będzie w stanie dużo łatwiej zrozumieć dany eksperyment i reakcje, które w nim zachodzą. Dodatkowo zapozna się z pojęciami używanymi w fizyce. Teraz chciałabym przedstawić wam, jak się robi ten eksperyment oraz co nam wyszło.Jak widzicie efekt jest naprawdę fajny i po eksperymencie glutkowaty polimer służy do wielogodzinnej zabawy przez kilka kolejnych dni, a może nawet i dłużej.

Kolejny eksperyment to Ile śniegu zmieści bombka? Zawartość pudełka jest taka sama jak poprzednio. Natomiast sam eksperyment jest równie ciekawy jak poprzedni i wywołuje wow, wśród dzieci. Jak mogliście się domyśleć, tworzymy w nim sztuczny śnieg, który robi się w sposób efektowny, a później służy do zabawy przez wiele dni, co rusz wywołując zdziwienie, że nadal jest zimny.

Ostatni eksperyment Jak skurczyć Mikołaja dotyczy zjawiska termokurczliwości i uczy skali. Nie będę wam zdradzała szczegółów tego eksperymentu, ale w efekcie końcowym dziecko będzie szczęśliwym posiadaczem własnoręcznie zrobionego świątecznego breloczka :)
Ostatnio moja córka stwierdziła, że świat jej nie zachęca do nauki. Może świat i nie zachęca jej w sposób oczywisty dla niej, ale te eksperymenty na pewno ją zachęciły do zadawania pytań jak to się stało? co to jest polimer? dlaczego to się kurczy? itd. Nie sztuka dać książkę i powiedzieć ucz się, sztuką jest tak zachęcić dziecko, żeby samo nie wiedziało, że chce się uczyć nowych rzeczy. Gdy nauka staje się przygodą i najlepszą zabawą, wtedy my rodzice możemy sobie pogratulować dobrze wykonanego zadania. Dlatego tak ważne jest zabieranie dzieci w ciekawe naukowo miejsca i kupowanie takich eksperymentów, które rozbudzą w dziecku ciekawość i rządzę wiedzy.

Mam nadzieję, że nie trzeba was więcej przekonywać do eksperymentowania z dziećmi. Natomiast te i inne ciekawe eksperymenty znajdziecie na stronie Funiversity o TUTAJ

37 komentarzy

 1. Rewelavja brawo ryle zabawy unas już dziś pierwsze wjscie na sanki

  OdpowiedzUsuń
 2. Super! Genialne rzeczy na prezent dla przedszkolaków :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta zabawa nie jest świetna tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych - ja bym się chętnie pobawiła takim glutem albo śniegiem ;) a i sama chętnie poznałabym te zjawiska :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale czadowe!!!! Musimy to mieć!:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda jak wspaniała zabawa! Chyba mam pomysł na prezent dla najmłodszych!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetna propozycja na prezent dla starszych i młodszych.

   Usuń
 6. Wygląda na super zabawę :)

  ______
  Magda Ostrowska

  OdpowiedzUsuń
 7. Musimy zdobyć te eksperymenty! Moja córka uwielbia takie aktywności!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale czad! Chcemy to... Jest perfekcyjne

  OdpowiedzUsuń
 9. Śnieg-rewelacja, do glutów się nie przekonam :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten glut jest jak galaretka :) śnieg jest super w dotyku.

   Usuń
 10. Fajny pomysł na ekspermenty adekwatne do zbliżającej się pory roku :) Dzięki nim można jeszcze lepiej wczuć się w zimowe i świąteczne klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny pomysł, na pewno dzieci mają zabawę i zajęcie na długi czas :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Super zabawa - szkoda ze moj synuś jeszcze za malutki (7 mies;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Po raz kolejny jestem zachwycona! Sama bym je wypróbowala i nawet dzieci do tego bym nie potrzebowała :D

  OdpowiedzUsuń
 14. myślę, że moim dzieciakom bardzo by sie to spodobało :) Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetne to jest! Chętnie pokazałem dzieciakom i sama się pobawiła

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam pytanie. Dla jakich dzięki (wiekowo) dedykowany jest taki zestaw? Zakładam, że skoro to dla dzieci to nie zawiera również szkodliwych substancji?

  OdpowiedzUsuń
 17. Ale świetne rzeczy! Moja córa byłaby zachwycona mogąc się pobabrać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mamy kilka eksperymentów i polecam, bo są super :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Po prostu idealny zestaw dla mojej Melci 😍

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetne te eksperymenty! Musze pomysleć o czymś tkim dla mojej Dusi.

  OdpowiedzUsuń
 21. Rzeczywiście, to rewelacyjne eksperymenty! Chętnie kupię dzieciom, myślę, że będą zachwycone!

  OdpowiedzUsuń
 22. Lubimy Funiversity szczególnie za proste instrukcje i mega przystępną cenę. Małe pudełeczka spokojnie mieszczą się w damskiej torbie, wiec zawsze można je mieć przy sobie na wypadek nudy :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetne! Chętnie bym poeksperymentowała z moją córką. Na pewno byłaby zadowolona. :)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP