środa, 29 listopada 2017

Jedzie pociąg z daleka - gra planszowa

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka, konduktorze łaskawy zawieź nas do ... . No właśnie dokąd mają dojechać pociągi jeżdżące po torach gry planszowej Jedzie pociąg z daleka Wydawnictwa Nasza Księgarnia? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Jak każdy pociąg i te ciuchcie z gry, muszą dojechać do stacji.

W skład gry wchodzą:

- 4 ramki ze stacjami
- 60 kafelków torów
- 2 plansze punktacji
- 4 małe żetony
- 16 dużych żetonów
- 16 lokomotyw


Celem gry jest dotarcie wszystkimi swoimi lokomotywami do czterech różnych stacji. Na początku gry posiadamy samą ramkę ze stacjami. Następnie wszyscy uczestnicy gry biorą po jednym kafelku (kafelki leżą odwrócone do góry nogami) i zaczynają układać trasę od miejsca w którym znajdują się wszystkie lokomotywy. Dokładając kafelek do kafelka mamy za zadanie doprowadzić wszystkie lokomotywy do różnych stacji. Musimy być ostrożni, tak aby nasze lokomotywy się ze sobą nie zderzyły. Gdy dojedziemy do celu, należy zaznaczyć na planszy wyników, ile zdobyliśmy punktów. Gdy jeden z uczestników gry dojedzie do celu, gra się kończy i wszyscy podliczają zdobyte przez siebie punkty. Jest to wariant podstawowy. Jest jeszcze drugi wariant gry, ale nie będę wam wszystkiego zdradzała.
Jedzie pociąg z daleka to gra typu strategicznego. Gracz poprzez obserwację innych uczestników musi zdecydować, gdzie najbardziej opłaca mu się jechać? Czy warto wyruszyć w długą drogę do stacji za które jest więcej punktów i nie możliwe, że nie zdążyć tam dotrzeć, czy lepiej wybrać bliższe stacje i zdobyć mniej punktów, ale pewnych. Oprócz zaplanowania strategii, należy skupić się na poprawnym układaniu torów, aby nie wykoleić własnych pociągów, co automatycznie eliminuje je z gry. Skupienie, myślenie strategiczne i ogarnięcie całokształtu gry, nie jest takie proste, mimo iż same zasady gry są bardzo łatwe do przyswojenia. Przekonała się o tym moja córka, która na razie uważa, że jest to bardzo trudna gra. Natomiast mi ta gra bardzo przypadła do gustu. Po raz pierwszy ogrywam moje dzieci bez wyjątku :)Dodatkowym plusem tej gry jest możliwość zabawy w pojedynkę. Często dzieci nie mają z kim grać w gry planszowe. Tutaj nie ma tego problemu. Gdy akurat brakuje nam partnera do rozgrywki, możemy poukładać dobie tory sami i bawić się przy tym równie dobrze, jak przy grze grupowej.

Podsumowując mi i Kubie gra Jedzie pociąg z daleka bardzo się podoba, natomiast Patrycja jest na nią wkurzona. Myślę, że jak trochę potrenuje, to i jej się ta gra spodoba, gdy zacznie wygrywać ;).

 Jeśli myślicie, że to coś w waszym guście, to zapraszam was TUTAJ.

Wiek graczy: 7-107 lat
Liczba graczy: 1 - 4 os.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

TOP