wtorek, 14 listopada 2017

Wyspa smoków - gra planszowa

Macie dziecko, które nie lubi przegrywać? Tak? To dzisiejsza propozycja gry planszowej jest właśnie dla was, aczkolwiek nie tylko. Wyspa smoków  wydawnictwa Granna to nasza pierwsza gra planszowa w 100% kooperacyjna. Co to znaczy? Uczestnicy gry nie rywalizują ze sobą. Wręcz przeciwnie zwycięstwo w grze zależy od ich współpracy. Zaciekawieni? 

W skład gry wchodzi:
- plansza gry
- 4 drewniane pionki
- 9 żetonów zamku
- 5 żetonów smoków
- 1 drewniana kostka
- 4 znaczniki postaciW czasie rozgrywki należy ułożyć elementy zamku na żółtych polach planszy. Smoki ustawiamy na skale, czyli u góry planszy. Uczestnicy gry po kolei rzucają kostką i poruszają się po planszy. Jeżeli natrafią na element zamku kładą go koło siebie. Gdy okrążą całą planszę układają element zamku na właściwym miejscu. Schody zaczynają się wówczas, gdy na kostce wyrzucimy smoka. Wtedy musimy przesunąć jednego z tych stworzeń o jedno pole koloru pomarańczowego do przodu. Gdy smok dojdzie do ostatniego pola o kolorze pomarańczowym, należy poruszać się kolejnym smokiem.


Gdy wylądujemy na smoku, musimy przenieść swój pionek do środka planszy. Będziemy stać tam dopóki inny gracz nie wyrzuci słonka. Żeby wygrać musimy zdążyć ułożyć cały zamek, zanim ostatni smok zajmie ostatnie pomarańczowe pole. Jak widzicie zasady gry Wyspa smoków wydawnictwa Granna są bardzo proste. Powinny być proste, bo jest to gra od 5 roku życia.


Miło jest czasami odpocząć od ciągłej rywalizacji, która również panuje w większości zasad gier planszowych. Oprócz współzawodnictwa warto uczyć działania w grupie, wzajemnej pomocy, a przy okazji  dobrze się przy tym bawić. Dzieci, którym ciężko przegrywać, poczują się dużo lepiej w grupie wspólnie rywalizującej przeciwko grze, a nie przeciwko sobie nawzajem. W tej grze też można przegrać, ale dziecko przegrywa wspólnie z resztą swojej drużyny, co nie jest tak bolesne jak porażka w pojedynkę. Przegrywanie w grupie, jest dla dzieci dużo łatwiejsze do zniesienia i fantastycznie przygotowuje do dalszych etapów życia np szkolnego. Wiadomo, że nie zawsze wygrywamy, czasami ktoś inny jest od nas lepszy. Taka łagodna grupowa przegrana znacznie lepiej nauczy dziecko radzenia sobie ze złymi emocjami. 


I jak, podoba wam się ta gra? Patrycja stwierdziła, że jest fajna. Wyspa smoków to kolejna nowość Granny, która spełniła nasze oczekiwania. To świetna rozrywka, oraz fantastyczna pomoc w ujarzmianiu i nauki kontroli nas emocjami małych graczy. Z przyjemnością wam ją polecamy.

Wiek graczy: +5 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Granna
TOP