wtorek, 28 listopada 2017

Historia sztuki dla dzieci czyli Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści.

 „Sztuka jest wycinkiem rzeczywistości widzianym przez temperament artysty.”
                                 
                                                                                                                  Émile Zola


Historia sztuki dla dzieci, czyli Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści to jedna z ostatnich nowości Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Gdy tylko zobaczyłam jej zapowiedź od razu wiedziałam, że chcę ją mieć w swoich zbiorach, ze względu na zainteresowanie mojej córki malarstwem. Moja Patrycja już drugi rok uczęszcza na zajęcia w pracowni plastycznej. Aczkolwiek co innego kochać malować, a co innego być zainteresowanym sztuką i mieć na jej temat wiedzę wykraczającą poza kilku bardzo słynnych artystów tj. Vincent van Gogh. Mając 8 lat moja córka nie zna malarzy, rzeźbiarzy, dlatego tak bardzo chciałam mieć tę książkę w swojej kolekcji. Czy Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści spełniła swój cel jakim było zachęcenie dziecka do zapoznania się z historią sztuki?Sztuka jest bardzo ważna w życiu człowieka, oraz rozwoju cywilizacji. To dzięki niej dowiadujemy się jak kiedyś wyglądało życie, co było dla ówczesnych ludzi ważne. Jak postrzegali świat i w jakim stopniu byli rozwinięci. Sztuka pokazuje nam również zmiany jakie zachodziły podczas tysięcy lat, od czasów jaskiniowców aż po współczesność.

Bardzo trudno jest przedstawić historię sztuki od jaskiniowców, aż po współczesne czasy. Autor musiał wybrać przedstawicieli z danego okresu i z wielu arcydzieł, które powstały. Na jakiej podstawie to robił i czym się kierował? Nie wiem. Czy przedstawił wszystkich wybitnych twórców w dziejach historii? Oczywiście, że nie. Nie było to możliwe, musiał dokonać wyborów. Czy słusznych? Nie mi to oceniać.Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści jest to zbiór krótkich opowiadań. Każda historia dotyczy odrębnego artysty i zajmuje średnio trzy strony. Czytelnik jako obserwator pojawia się nagle w konkretnym momencie życia artysty, podczas tworzenia przez niego konkretnego dzieła. Artysta wpuszcza go do swojej głowy i ukazuje proces tworzenia, co w danym momencie myślał, jak się czuł, jak doszło do stworzenia danej rzeczy: obrazu, rzeźby itp. Opowiadanie kończy się tuż po ukończeniu danej pracy. Dzięki takiemu formatowi książki, można ją czytać wybiórczo: od przodu, środka, od tyłu, w zależności od tego co w danym momencie zaciekawi dziecko.
Kiedyś stwierdziłam, że tego typu książki powinno się czytać jak najlepszą powieść przygodową. W tym wypadku tak właśnie jest. To nie jest nudna, z suchymi faktami książka o historii sztuki. Autor wciąga czytelnika w świat artystów. Zaciekawia do granic możliwości i porzuca dany temat. Jest to wielki plus i minus tej książki. Rozbudzona ciekawość chce więcej, natomiast tutaj opowiadanie się kończy. Czytając czułam niedosyt, co jest plusem, ponieważ zachęca czytelnika do poszukania lektury, która skupia się na wybranym artyście w sposób szczegółowy. Zachęca do dalszych poszukiwań wiedzy w temacie, który zainteresował nas w szczególności.


Język, którym posługuje się autor jest prosty, aczkolwiek bardzo obrazowy, prawie malarski. Dziecko w większości przypadków jest w stanie zrozumieć to co pisze autor, aczkolwiek pojawiają się czasami wyrażenia, których autor zapomniał wyjaśnić młodemu czytelnikowi, który jeszcze nie posiada praktycznie żadnej wiedzy o sztuce. Jest jeszcze jedna wada. W tekście autor czasami wspomina o innych dziełach artysty, lecz niestety nie ma w książce pokazanych reprodukcji tych dzieł, co jest dużym minusem, ponieważ dzieci nie znają ich i nie za bardzo wiedzą do czego odnosi się autor.
To co uważam za niedopuszczalne, jeśli chodzi o tworzenie książek dla dzieci, to brak fonetycznego zapisu nazwisk i imion. W książce występują artyści zagraniczni, dla dziecka przeczytanie poprawnie ich nazwiska jest rzeczą niemożliwą.

Podsumowując książka jest subiektywnym, pełnym białych plam dziełem, w którym brakuje reprodukcji, architektury i najważniejsza sprawa, brak fonetycznego zapisu nazwisk. Mimo tych wad moja córka chłonie ją nie mogąc się oderwać od czytania, ponieważ jest napisana jak najlepsza powieść przygodowa, która wciąga dziecko w świat sztuki. Może jest to świat ograniczony i subiektywny, aczkolwiek zachęca dziecko do zrobienia kolejnych kroków w głąb pięknego świata sztuki. Właśnie za to uwielbiam tę książkę, że można ją czytać godzinami, czując ciągły niedosyt. Dzięki niej może zacząć się dziecka piękna przygoda z niesamowitym, przeogromnym światem sztuki.

25 komentarzy

 1. wow naprawdę wspaniała książka...

  OdpowiedzUsuń
 2. Super propozycja dla starszych maluchów;) przyjemne z pożytecznym

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam bardzo podobne, pozytywne odczucia w stosunku do tej ksiazki. Jedna z najbardziej wartosciowych lektur, jakie ostatnio czytalam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na to czekałam! Przyznam, że ja też lubię fonetyczne zapisy nazwisk artystów. Dzięki Tobie wiem, że ten tytuł dołączy do mojej biblioteczki edukacji artystycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że tak pomyślana książka to dobry pomysł :) Dziecko inaczej nie dowie się nic dobrego o malarzach! Ten zapis fonetyczny też mógłby być, dziecko nie odczyta właściwie trudnego nazwiska :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna propozycja, muszę sobie zapamiętac na przyszłość. Póki co chłopcy są jeszcze za mali!;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna propozycja na Gwiazdkowy prezent. Nie tylko pozwala przenieść się w świat wyobraźni, ale tez uczy. Ekstra!

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę kupić tę książkę. Jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
 9. Oooo, ale super pozycja. Pięknie wydana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawa książka! Super, że zapoznajesz swoje dziecko ze sztuką od najmłodszych lat. Ja jestem absolwentką szkoły plastycznej, historii sztuki uczyłam się dosyć długo i żałuję, że ludzie nie mają na ogół więcej wiedzy na ten temat. Myślę, że w szkole powinni poświęcam temu więcej uwagi. Co do książki myślę, że to bardzo dobry początek aby dziecko zaczęło obcować ze sztuką i jej historią

  OdpowiedzUsuń
 11. No przyznam szczerze się się nie spodziewałam takiej fajnej książki. Jak Kuba podrośnie to napewno ja kupię

  OdpowiedzUsuń
 12. "Sztuka jest bardzo ważna w życiu człowieka, oraz rozwoju cywilizacji. To dzięki niej dowiadujemy się jak kiedyś wyglądało życie, co było dla ówczesnych ludzi ważne. Jak postrzegali świat i w jakim stopniu byli rozwinięci. Sztuka pokazuje nam również zmiany jakie zachodziły podczas tysięcy lat, od czasów jaskiniowców aż po współczesność." Zgadzam się. :-)

  Książka wydaje się być pięknie wydana, ale jak mówisz - brak fonetycznego zapisu to spory błąd - może poprawia w kolejnym wydaniu? Moje dzieci jeszcze nie umieją czytać ;-) Ale za 2 lata książka jak znalazł.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow! Niesamowita książka! Sama chętnie bym do niej zajrzała i poczytała o słynnych dziełach sztuki. Dobrze, ze powstają tego typu publikacje skierowane do dzieci. Ogromny plus za to dla Wydawnictwa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla jakiego przedziału wiekowego są te książki? Mój bobas ma 6 miesięcy! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Sądzę, że starsze dzieci będą bardzo z tej pozycji zadowolone :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawa książka dla Starszaków

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja bym się nie czepiała... ;-) Wizualnie wygląda świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mimo tych kilku niedociągnięć, o których mówiłaś, warto mieć tą pozycję, bo nie ma niczego podobnego na naszym rynku wydawniczym.

  OdpowiedzUsuń
 19. Takie książki uwrażliwiają dziecko na sztukę i kulturę. Dobrze że takie pozycje wychodzą naprzeciw wymaganiom najmłodszych czytelników. Podoba mi sie, że zwróciłaś uwagę na brak fonetycznych zapisów imion i nazwisk. To jest malutki problem.

  OdpowiedzUsuń
 20. Warto zaznajamiać dzieci z sztuką już od najmłodszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 21. Sama przeczytałam z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo wartościowa pozycja nie tylko dla rodzica, który odkrył w swoim dziecku artystyczną duszę :)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP