piątek, 1 grudnia 2017

Rekin Granna - gra planszowa.

Rekin - Granna to kolejna nowość listopadowa tej firmy, dla dzieci od 5 roku życia. Groźny rekin, z szyderczym uśmieszkiem czyha na biedne małe rybki, które próbują mu uciec. Tak w skrócie przedstawia się ta gra.
W skład gry wchodzą:

- plansza rafy
- 16 małych rybek w 4 kolorach
- 6 drapieżników
- 4 rybki przypominajki
- 2 kolorowe kostki


Przed rozpoczęciem rozgrywki, należy umieścić na planszy 3 drapieżniki z prawej strony planszy, oraz wszystkie rybki po lewej stronie. Celem gry jest dotarcie rybką na rafę, która znajduje się po prawej stronie planszy. Nie jest to takie proste, ponieważ na drodze może stanąć nam jakiś drapieżnik. Każdy gracz ma swój kolor rybki. Jeżeli mamy tylko 2 graczy, pozostałymi rybkami również się poruszamy, ale jeśli któraś z nich jako pierwsza dopłynie do rafy to nikt nie wygrywa. Nie jest to zbyt fajna opcja.Uczestnicy gry kolejno rzucają kostką, która pokazuje czym mamy się ruszyć i nie ważny jest fakt, czy jest to nasza rybka, czy też przeciwnika. Tutaj zaczyna się zabawa :) Gracz gdy wylosuje rybkę przeciwnika, lub drapieżnika z premedytacją może  wyeliminować konkurencję z gry. Wiadomo im przeciwnik ma mniej swoich rybek, tym nasze szanse na wygraną wzrastają. 


Gdy byłam małą dziewczynką, podczas gry np. w chińczyka zawsze stosowaliśmy zasadę eliminacji innych pionków. Zbijanie innych przeciwników sprawiało dużo radości i tutaj też tak jest. Dziecko starając się dotrzeć do celu jako pierwsze z chęcią wyeliminuje przeciwnika, gdy tylko będzie miało na to okazję. Gdy mamy do tego typu gier odpowiednie zabawowe podejście jest to dość fajna opcja. Niestety, gdy dziecko zbyt poważnie podchodzi do gry, eliminacja jego rybek, niestety będzie prowadziła do nieprzyjemnych sytuacji. Dla jeszcze nie umiejących znieść przegranej dzieci, proponuję wymyśloną przeze mnie opcję gry kooperacyjnej, czyli gramy drużynowo przeciwko drapieżnikom, ale wtedy trzeba ustalić stałe zasady ich poruszania się, aby gra nie była zbytnio nudna i łatwa.Gra Rekin - Granna  jest dość przyjemna, ale jak dla nas bez większych emocji. Możliwe, że dla nas jest zbyt prosta, ponieważ bardzo szybko dotarłyśmy do celu. Może to plansza była dla nas za krótka. Aczkolwiek  rozgrywka w większą ilość osób niż tylko 2 mogłaby być dużo ciekawsza. Powiem wam szczerze, że po raz pierwszy mam takie mieszane uczucia jeśli chodzi o gry firmy Granna, ale przecież nie zawsze wszystko musi być w naszym guście. Natomiast mojej Patrycji podobało się, ale tylko wtedy gdy traktowałam ją ulgowo, za to ona zbijała mnie bez skrupułów.

Jeżeli wasze dziecko nie ma problemu z przegrywaniem i eliminacją jego pionków, to ta propozycja może was zaciekawić.

Jeżeli uważacie, że ta gra to coś akurat dla was, to zapraszam was TUTAJ.


Wiek graczy: +5 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Granna
TOP