czwartek, 7 grudnia 2017

ScotieGo! Nauka programowania dla najmłodszych.

Żyjemy w czasach wszech otaczających nas komputerów, tabletów, smartfonów itd., które służą do pracy, nauki, zabawy. Oczywiście sam komputer i inne tego typu przedmioty to tylko narzędzia do których potrzebne są programy. Programista to zawód tych i przyszłych czasów, aczkolwiek nie każdy będzie miał do tego predyspozycje. Trzeba mieć do tego umysł ścisły, dlatego gdy dostaliśmy propozycję przetestowania gry edukacyjnej ScottieGo! do nauki programowania dla najmłodszych moja córka bardzo się ucieszyła. 
Gra edukacyjna ScottieGo!  to nauka programowania dla najmłodszych, czyli dla dzieci od 6 roku życia. W jej skład wchodzi:

- plansza
- klocki do programowania
- dostęp do aplikacji
- instrukcja


Aby zacząć grę, należy ściągnąć aplikację, która jest niezbędna i która poprowadzi dziecko przez kolejne etapy nauki programowania. Aplikacja zrobiona jest w formie gry, w której kosmita Scottie odwiedza różne miejsca na Ziemi w poszukiwaniu części zamiennych do swojego pojazdu kosmicznego. Gra podzielona jest na kilka modułów, które różnią się poziomem zaawansowania. Oczywiście najpierw zaczynamy od najprostszego poziomu. Gdy poprawnie przejdziemy pierwszy moduł odblokowuje się następny i tak dalej. Na początku gracz używa podstawowych klocków do programowania, a z czasem wprowadzane są nowe klocki z nowymi funkcjami. Przed wykonaniem zadania należy zapoznać się z samouczkiem, w którym zdobędziemy niezbędną wiedzę do wykonania zadań, które na gracza czekają.


Spytacie się czy małe dziecko same sobie poradzi z tą grą. Młodsze dzieci pewnie będą potrzebowały pomocy rodziców, natomiast powiem wam jak było z moją 8 letnią Patrycją. Po zainstalowaniu aplikacji, wzięła telefon w garść i zamknęła się z nim i grą w pokoju. Myślałam, że będzie zaraz wołała, żeby jej w czymś pomóc, ale bardzo się pomyliłam. Okazało się, że BEZ ŻADNEJ POMOCY z naszej strony przeszła pierwszy poziom, czyli całą Europę i grała sobie dalej. Gdy weszła na wyższy poziom zaczęła robić wizualne symulacje ruchów jakie musi ułożyć, czyli wstawała i szła, udawała, że coś podnosi itp. Gdy ułoży się już całą ścieżkę, należy ją zeskanować i widzimy jak Scottie idzie do celu. Jeżeli zadanie zrobiliśmy poprawnie, ufoludek Scottie bez problemu dociera do celu i można wykonać kolejne zadanie.

Gra edukacyjna ScottieGo! Nauka programowania dla najmłodszych jest pełna walorów edukacyjnych tj. doskonalenie zdolności analitycznego i logicznego myślenia u dzieci. Uwierzcie mi niestety wielu młodych ludzi ma z tym problem (w sumie, nie tylko młodych). Używając tej gry w szkole, uczymy dzieci pracy w grupie. No właśnie. Jest kilka rodzi tej gry z różną grupą docelową. Jest wersja dla użytkowników domowych i dla szkół. Obie wersje różnią się trochę od siebie. Szczegóły znajdziecie na stronie.

Dzięki ScottieGo! dziecko widzi, że nowe technologie używa się nie tylko w celach rozrywkowych. 

Gra edukacyjna ScottieGo! rozwija intuicję algorytmiczną. Cóż to jest ta intuicja algorytmiczna? Można to najogólniej określić jako zdolność matematyczną. Osoby które je mają podchodzą do problemu matematycznego i widzą jego rozwiązanie, które układa im się niby puzzle. Taką intuicję algorytmiczną, jak każdą zdolność można rozwijać, ta gra jest do tego bardzo dobra.


Jak widzicie gra edukacyjna ScottieGo! ma bardzo dużo zalet. Osobiście nie widzę w niej żadnych minusów, ponieważ moja Patrycja pokochała ją od pierwszej gry i wciąga ją bardzo, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że dzieci z mniej ścisłym umysłem mogą mieć z nią problem. Ona nie jest dla wszystkich dzieci, bo wiadomo, że dzieci mają różne uzdolnienia. Myślę, że po tych informacjach rodzic będzie w stanie sam ocenić, czy gra edukacyjna ScottieGo! jest akurat dla jego dziecka. Jeżeli tak właśnie jest to możecie ją nabyć np. TUTAJ.
30 komentarzy

 1. Niesamowity pomysl na takia nauke programowania :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa gra :) Dobry pomysł na prezent, a lubię dawać "mądre" gry :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oho, coś czuję, że straciłabym smartfona na rzecz tej gry, bo na urodziny młody dostał hammera bez zbędnych bajerów ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa jestem jak zareaguje Kuba jak ja otworzy pod choinką?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa gra. Nauka poprzez zabawę to bardzo fajne rozwiązanie. Dziecko miło spędza czas, nawet nie wiedząc że się uczy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. super!!! Napewni cos takiego kupie synkowi jak podrosnie

  OdpowiedzUsuń
 7. Zupełnie coś innego, chętnie wypróbujemy, jak córa nieco podrośnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, koniecznie kupię to chrześniakowi, gdy tylko podrośnie :D Sama interesuje sie programowaniem, więc będzie fajna zabawa :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, wspaniały pomysł na prezent :-) Całkiem co innego :-)

  Pozdrawiam serdecznie


  Renata

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś innego, na pewno dzieciakom się podobało :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Intrygujące! Ja jestem do bani w takie rzeczy, ale może siostrzeńcowi by się spodobało :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super pomysł, przynajmniej jest szansa, że przez chwilę dziecko spojrzy na komputer z innej strony. Przestanie w nim widzieć tylko zabawkę do gry.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od tygodnia ją rozpracowuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fantastyczny pomysł, zastanawiałam się czy dla siebie nie zamówić lubię takie rzeczy

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow, ja bym tego chyba nie ogarnęła, ale dzieci teraz są znacznie bardziej kumate w tych tematach niż rodzice ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetny pomysł na grę i naukę jednocześnie. Skoro już nie da się uniknąć tych wszystkich tabletów, to niech chociaż to będzie sensowna rozrywka a nie jakieś durnoty.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze takiego czegoś nigdy nie widziałam, fajnie że można tak połączyć naukę i zabawę w jedno.

  OdpowiedzUsuń
 18. W kwestii programowania jestem kompletnie zielona - a więc z tej gry pewnie sama bym się sporo nauczyła ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ostatnio programowanie w różnych formach robi furorę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawa gra, wpis zachęcający - chyba trzeba dla syna sprezentować na urodziny :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Sama chętnie bym pograła w taką grę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czegoś w tym stylu szukam dla córki:) Muszę się bliżej przyjrzeć tej grze ponieważ szukam czegoś konkretnego a nie kolejnej zabawki z programowaniem w nikłym tle.

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajny pomysł, może w przyszłym roku sie za tym rozejrze

  OdpowiedzUsuń
 24. Mamy tę grę i powiem ci że Franek sobie dobrze radzi

  OdpowiedzUsuń
 25. Wooooooooooooow, byłem sceptyczny, ale prezent nie wytrzymał do gwiazdki (sam zagrałem ;-), powala pomysł na wykorzystanie sensomotoryki dzieci w nauce podstaw programowania. Tak trzymać! Teraz czekam na reakcje po rozpakowaniu prezentu...

  OdpowiedzUsuń
 26. Fantastyczny pomysł na grę. Kto by pomyślał że programowania można się nauczyć z planszowki.

  OdpowiedzUsuń
 27. Sama bym chętnie pograła w tę grę, super pomysłowa i rozwijająca

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP