czwartek, 7 grudnia 2017

ScotieGo! Nauka programowania dla najmłodszych.

Żyjemy w czasach wszech otaczających nas komputerów, tabletów, smartfonów itd., które służą do pracy, nauki, zabawy. Oczywiście sam komputer i inne tego typu przedmioty to tylko narzędzia do których potrzebne są programy. Programista to zawód tych i przyszłych czasów, aczkolwiek nie każdy będzie miał do tego predyspozycje. Trzeba mieć do tego umysł ścisły, dlatego gdy dostaliśmy propozycję przetestowania gry edukacyjnej ScottieGo! do nauki programowania dla najmłodszych moja córka bardzo się ucieszyła. 
Gra edukacyjna ScottieGo!  to nauka programowania dla najmłodszych, czyli dla dzieci od 6 roku życia. W jej skład wchodzi:

- plansza
- klocki do programowania
- dostęp do aplikacji
- instrukcja


Aby zacząć grę, należy ściągnąć aplikację, która jest niezbędna i która poprowadzi dziecko przez kolejne etapy nauki programowania. Aplikacja zrobiona jest w formie gry, w której kosmita Scottie odwiedza różne miejsca na Ziemi w poszukiwaniu części zamiennych do swojego pojazdu kosmicznego. Gra podzielona jest na kilka modułów, które różnią się poziomem zaawansowania. Oczywiście najpierw zaczynamy od najprostszego poziomu. Gdy poprawnie przejdziemy pierwszy moduł odblokowuje się następny i tak dalej. Na początku gracz używa podstawowych klocków do programowania, a z czasem wprowadzane są nowe klocki z nowymi funkcjami. Przed wykonaniem zadania należy zapoznać się z samouczkiem, w którym zdobędziemy niezbędną wiedzę do wykonania zadań, które na gracza czekają.


Spytacie się czy małe dziecko same sobie poradzi z tą grą. Młodsze dzieci pewnie będą potrzebowały pomocy rodziców, natomiast powiem wam jak było z moją 8 letnią Patrycją. Po zainstalowaniu aplikacji, wzięła telefon w garść i zamknęła się z nim i grą w pokoju. Myślałam, że będzie zaraz wołała, żeby jej w czymś pomóc, ale bardzo się pomyliłam. Okazało się, że BEZ ŻADNEJ POMOCY z naszej strony przeszła pierwszy poziom, czyli całą Europę i grała sobie dalej. Gdy weszła na wyższy poziom zaczęła robić wizualne symulacje ruchów jakie musi ułożyć, czyli wstawała i szła, udawała, że coś podnosi itp. Gdy ułoży się już całą ścieżkę, należy ją zeskanować i widzimy jak Scottie idzie do celu. Jeżeli zadanie zrobiliśmy poprawnie, ufoludek Scottie bez problemu dociera do celu i można wykonać kolejne zadanie.

Gra edukacyjna ScottieGo! Nauka programowania dla najmłodszych jest pełna walorów edukacyjnych tj. doskonalenie zdolności analitycznego i logicznego myślenia u dzieci. Uwierzcie mi niestety wielu młodych ludzi ma z tym problem (w sumie, nie tylko młodych). Używając tej gry w szkole, uczymy dzieci pracy w grupie. No właśnie. Jest kilka rodzi tej gry z różną grupą docelową. Jest wersja dla użytkowników domowych i dla szkół. Obie wersje różnią się trochę od siebie. Szczegóły znajdziecie na stronie.

Dzięki ScottieGo! dziecko widzi, że nowe technologie używa się nie tylko w celach rozrywkowych. 

Gra edukacyjna ScottieGo! rozwija intuicję algorytmiczną. Cóż to jest ta intuicja algorytmiczna? Można to najogólniej określić jako zdolność matematyczną. Osoby które je mają podchodzą do problemu matematycznego i widzą jego rozwiązanie, które układa im się niby puzzle. Taką intuicję algorytmiczną, jak każdą zdolność można rozwijać, ta gra jest do tego bardzo dobra.


Jak widzicie gra edukacyjna ScottieGo! ma bardzo dużo zalet. Osobiście nie widzę w niej żadnych minusów, ponieważ moja Patrycja pokochała ją od pierwszej gry i wciąga ją bardzo, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że dzieci z mniej ścisłym umysłem mogą mieć z nią problem. Ona nie jest dla wszystkich dzieci, bo wiadomo, że dzieci mają różne uzdolnienia. Myślę, że po tych informacjach rodzic będzie w stanie sam ocenić, czy gra edukacyjna ScottieGo! jest akurat dla jego dziecka. 

Artykuł sponsorowany
TOP