czwartek, 8 kwietnia 2021

Młodzi przyrodnicy - Pod wodą oraz Ślady zwierząt

Chciałabym wam przedstawić bardzo interesującą serię przyrodniczą dla młodego czytelnika w wieku wczesnoszkolnym, która w ciekawy i przystępny sposób przybliża młodym ludziom świat przyrody. Najnowsze książki z tej serii to: Pod wodą oraz Ślady zwierząt. Wcześniej natomiast pojawiły się następujące tytuły: Kwiaty, Dzień i noc, W stawie, Ptaki, Co w trawie piszczy, Dinozaury, Dzieci zwierząt, Owady, Pory roku, Wybrzeże, Leśne stworzenia.
Książka Pod wodą zabiera młodych pasjonatów przyrody nad jezioro, gdzie pod koniec marca poznajemy dwa młode bobry Borka i Berkę, z którymi wędrujemy po ich najbliższej okolicy poznając ssaki, ptaki, płazy, gady oraz ryby jakie zamieszkują tereny jeziora oraz takie, których pożywienie znajduje się w tejże wodzie. Naszą wędrówkę zaczynamy od obserwacji jak traszki, żaby i ropuchy wędrują do wody, aby odbyć gody, następnie spotykamy stado żerujących płotek, które są atakowane przez boleń. Bobry zauważają przy brzegu skrzek, czyli jajeczka żaby, następnie napotykają zaskrońca polującego na żaby, czy też wydrę chwytającą rybę. Bobry odwiedzają również topika, czyli wodnego pająka, raki, małże, kaczki i wiele innych ciekawych zwierząt, aż nadchodzi czas, że w bobrowym żeremiu rodzą się młode i nasi przewodnicy stają się dorosłymi bobrami, muszą opuścić swój dom i wyruszyć na poszukiwanie partnera oraz nowego miejsca do życia.


Książka jest napisana bardzo prostym językiem, aczkolwiek z dużą ilością fachowych określeń, które nie zawsze muszą być zrozumiałe dla młodszych dzieci. Nie jest to wada, ponieważ z kontekstu zdań można łatwo się domyślić ich sensu, co dodatkowo ćwiczy u dzieci czytanie ze zrozumieniem, analizowanie, a w razie większych trudności zawsze można zapytać się rodzica o znaczenie pojedynczego słowa.

W tak niewielkiej formatowo książce zostało zawartych bardzo wiele naprawdę interesujących informacji o świecie pod wodą. Książka jest tak napisana, że wciąga od pierwszej strony, dzięki dużej ilości ciekawostek, których nie znajdziecie w podręcznikach, a nawet jeżeli są gdzieś napisane z boku tekstu podstawowego, to nie zaciekawiają tak jak to robi ta książka. 

Warto również zwrócić uwagę na przepiękne, kolorowe ilustracje, które są bardzo realistyczne, wiernie odwzorowując realny świat. 


Ślady zwierząt. Mali przyrodnicyMuszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. W pierwszym momencie, myślałam, że będzie to książka tylko o rozpoznawaniu tropów zwierząt, ale okazało się, że moja wiedza na temat różnicy między tropem a śladem nie istnieje, ponieważ myślałam, że te dwa pojęcia oznaczają to samo. Bardzo się myliłam. Owszem tropy są elementem śladów, ale to nie wszystko. Więc co to są te ślady zwierząt? Otóż są to: żerowiska, nory, miejsca walk, odchody, ślady obecności takie jak poobgryzane drzewa itp. Tego właśnie dowiecie się z tej książki.


Tym razem przewodnikiem po śladach zwierząt jest wiewiórka Skwirka, którą poznajemy, gdy gromadzi zapasy na zimę. Wraz z nią przemierzamy las napotykając żerujące orzesznice, dzięcioła, tropy sarny, zająca, znajdując poroże jelenia, wylinkę węża, poobgryzane drzewa przez zająca, leżące na ziemi pióra ptaków itd. Tak wędrujemy z naszą bohaterką przez wszystkie pory roku obserwując jakie ślady w danej porze roku zostawiają zwierzęta. Przy okazji tej wędrówki młodzi pasjonaci przyrody mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy o naszej głównej postaci - wiewiórce. Okazuje się, że Skwirka w zimie zamieszkuje dziuple, natomiast latem buduje gniazda. Jej pożywienie to nie tylko orzechy, lecz również grzyby, które najpierw suszy, nasiona, a nawet jajka i pisklęta, bo wiewiórki wbrew potocznemu przekonaniu nie są roślinożerne, lecz wszystkożerne. Wiewiórka to również wielka gapa, która często zapomina, gdzie pochowała zapasy na zimę, którą nie przesypia jak większość zwierząt, prowadzi ona dzienny tryb życia.

Ta książka również jest przepięknie zilustrowana, kolorowo lecz realistycznie, dzięki czemu dzieci mogą zapoznać się z rzeczywiście odwzorowanym  światem zwierząt.


Obie te książki są bardzo ciekawe, pełne dużej ilości fachowej wiedzy, przedstawionej w sposób prosty, ale bardzo zachęcający do zgłębiania jej jeszcze bardziej. Mali przyrodnicy to seria naprawdę godna polecenia.

TOP