piątek, 16 kwietnia 2021

Wielka księga kwiatów

Od zawsze uwielbiałam kwiaty, są takie piękne, kolorowe, pachnące, patrząc na nie od razu w duszy robi się weselej. Tak też się czuję, gdy biorę do rąk tę niebywałej piękności książkę pt. Wielka księga kwiatów, która swymi wręcz bajecznymi ilustracjami zachwyca. Czy to jest tylko piękna książka? Czy ma coś w sobie ciekawego?


Wielka księga kwiatów

Wielka księga kwiatów to kompendium wiedzy ogólnej o kwiatach przeznaczonej dla dzieci. Znajdują się w niej takie działy: rodziny kwiatów, budowa kwiatów, zapylacze, siła kwiatów, kwiaty polne, pnącza, cuchnące kwiaty, nasiona i ich rozsiewanie, śmiertelnie niebezpieczne, kwiaty i luzie, chrońmy kwiaty, oraz opisanych jest kilka gatunków kwiatów takich jak: kaktusy, słoneczniki, storczyki, róże itd.Wiedza zawarta w książce podana jest w sposób bardzo prosty, przejrzysty, tak żeby dzieci zrozumiały co czytają. Oprócz faktów i podstawowej wiedzy, znajdziemy w niej ciekawostki takie jak zabranie w kosmos miniaturowej róży "Overnight Scentsation", odniesienia do historii np. starożytnego Egiptu. Z książki możemy się dowiedzieć, że pszczoły są daltonistkami, dlatego najchętniej odwiedzają kwiaty niebieskie i fioletowe, natomiast ptaki zapylają kwiaty koloru czerwonego. Środki rośliny lnicy mają jaskrawożółty kolor, dzięki czemu trzmiele łatwo go dostrzegają, to takie specjalne lądowisko dla nich.Wiele roślin oprócz pięknego wyglądu ma duże znaczenie dla człowieka i przyrody. Z tej przepięknej książki poznacie jakie właściwości lecznicze mają niektóre z nich, inne natomiast oczyszczają powietrze, ich nektar jest pożywieniem owadów i ptaków.

Dzieci dowiedzą się również, że mimo swojego pięknego wyglądu, nie każda roślina jest dla nas przyjazna. Niektóre z nich są trujące, inne wydzielają pyłek, który może nas alergizować, inne pachną gnijącym mięsem, a piękne róże posiadają bardzo kłujące kolce którymi można się skaleczyć.

Jestem zachwycona tą książką, ciekawą treścią oraz tymi urokliwymi ilustracjami, które zachwyciły każdego z członków naszej rodziny. Serdecznie wam ją polecam. TOP