czwartek, 25 listopada 2021

Książki na Boże Narodzenie dla dzieci 2021

 Książki na Boże Narodzenie dla dzieci to propozycje wydawnicze na które czekamy cały rok. Dzięki nim czas oczekiwania staje się wyjątkowy, możemy poczuć magię świąt wiele dni przed Wigilią. Uczą co to jest prawdziwy duch świąt i na czym on polega. Czy są nim prezenty w postaci zabawek? A może prawdziwy duch świąt to jednak coś innego, niż tylko materialna strona tego najbardziej wyczekiwanego przez dzieci czasu w roku.Są książki, które czyta się jak kalendarz adwentowy, codziennie jedna opowieść, inne to bajki z morałem, które można czytać wybiórczo, albo też dłuższe powieści już dla starszych czytelników. Dzisiaj chciałabym zaprezentować wam przegląd aktualnych propozycji książek na Boże Narodzenie dla dzieci, które zagościły na naszą półkę. To oczywiście nie wszystkie propozycje, ale i tak jest w czym wybierać :)Gwiazdka! Nie przeszkadzać!Antoś i Ania to bliźniacy, którzy jak większość dzieci, nie mogą doczekać się świąt i pragną w nich aktywnie uczestniczyć, lecz niestety słyszą od zajętych rodziców tylko „Nie przeszkadzać!”. Nie studzi to jednak ich entuzjazmu do pracy i postanawiają w nocy wykonać wszystko co zaplanowali, czyli udekorować pierniczki, wieszać skarpety, namalować witraże na oknie, czy też poprawić wygląd choinki zjadając z niej cukierki.


 


Poczynaniom rodzeństwa przygląda się mała mysz, która ukradkiem próbuje posprzątać po nich, gdyż boi się, że Święty Mikołaj nie będzie zadowolony, widząc dom w nieładzie. Jak się zakończy ta historia? Czy aby idealność to to co Mikołaj kocha najbardziej?


Gwiazdka! Nie przeszkadzać! to ciepła, świąteczna opowieść, której głównym przesłaniem jest morał, że święta to nie konkurs idealności, pierniczki nie muszą być starannie wylukrowane, dom na błysk wysprzątany, a choinka pięknie przystrojona. W święta liczy się duch świąt, miła atmosfera, wspólnie spędzony czas oraz dobre chęci. Tego uczmy nasze dzieci, że najważniejsze są uczucia, a nie idealność świąt.

Książkę Gwiazdka. Nie przeszkadzać! można kupić:Nadchodzą Święta -NOWOŚĆ
Nadchodzą Święta to książka opisująca tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenie. Nie są to opowiadania, lecz zbiór ciekawych informacji z których dzieci dowiedzą się: jak wyglądało pierwsze Boże Narodzenie, co to są Trzej Królowie, co to jest adwent, poznają tradycje Bożego Narodzenia w Polsce oraz w innych krajach. W książce znajdują się również teksty najbardziej znanych kolęd.
 Dzieci przeczytają opowieści o fabryce zabawek Świętego Mikołaja, oraz poznają tajemnicę, jak Mikołajowi udaje się rozwieźć prezenty w jedną noc oraz będą mieli okazję poznać renifery z zaprzęgu. Na koniec książki znajduje się świąteczne opowiadanie Elf Bazyl i Święta Bożego Narodzenia.

Książkę Nadchodzą święta można kupić:Święta u Zuzi - NOWOŚĆZnacie Zuzię i jej przyjaciółki wróżki? Jeżeli nie, to zapraszam was na święta u Zuzi, które nie były takie jak u wszystkich, a to wszystko za sprawą... Przed świętami dziewczynka uwielbiała pomagać w pieczeniu i dekorowaniu pierniczków, robieniu ozdób, ale w Wigilię nasza mała bohaterka wiedziała, że trzeba być grzecznym, żeby nie przeszkadzać zapracowanej mamie i tacie, który musiał jej pomagać.
Nasza bohaterka, jako, że jest miłą dziewczynką poszła pobawić się do swojego pokoju. Rozmawiała sobie ze swoim psem, aż przyszła do niej jedna wróżka, później druga z wizytą. Łakomczuszka, bo tak  miała na imię wróżka, chciała spróbować, czy dobre wyszły pierniki u Zuzi. Dziewczynka bardzo się zdziwiła, że jej magiczna przyjaciółka jest taka spokojna i nie spieszy się do wioski świętego Mikołaja, żeby pomagać. Okazało się, że Łakomczuszce pomyliły się dni i myślała, że dopiero następnego dnia jest Wigilia. W popłochu już chciała przenosić się do wioski świętego Mikołaja, gdy Zuzia poprosiła ją, aby mogła pójść z nią i pomóc w przygotowaniach do świąt. Wróżka się zgodziła i zabrała dziewczynkę ze sobą. Wraz z Zuzią do magicznej krainy przeniósł się jej pies Fafik. Nasza bohaterka pomagała jak umiała, lecz gdy trzeba było już wracać, jej pies dostrzegł wiewiórkę i zaczął za nią biegać, robiąc przy tym okropny bałagan. Wróżka chcąc go powstrzymać rzuciła czar i zamiast psa, zamieniła Rudolfa w żywy posąg. Niestety Rudolf był przewodnikiem stada reniferów, a one nie chciały ciągnąć sań bez niego, natomiast czar miał minąć dopiero za kilka godzin. Czy Zuzi uda się wymyślić sposób, żeby uratować te święta i żeby prezenty trafiły do wszystkich dzieci? Tego wam nie zdradzę.


Święta u Zuzi to bardzo ciepła opowieść świąteczna z dreszczykiem emocji, która wciągnie najmłodszych czytelników w świat magii. Bardzo przyjemnie czyta się tę opowieść, dlatego z przyjemnością mogę wam ją polecić.


Książkę Święta u Zuzi można kupić:


 
Pierwsza gwiazdka - NOWOŚĆPierwsza gwiazdka to zbiór trzech opowiadań polskich autorów: Wigilijne marzenia, Choinka do samego nieba, Spełnione życzenie świąteczne.. Każde z nich to oddzielna historia z innymi bohaterami. Znajdziemy w niej opowieść o bliźniaczkach, które odkrywają, że wypowiadane pod choinką życzenia spełniają się. Poprzedniego roku dziewczynki chciały, żeby ciocia nie przywiozła swojej ryby w galarecie, natomiast tego roku jedna z nich zażyczyła sobie, żeby na święta był śnieg, natomiast druga marzy od dawna o psie. W dzień Wigilii zaczyna padać śnieżyca, przez co wszyscy goście nie docierają, ale czy na pewno? Może jednak zjawi się w ich domu jakiś specjalny gość? 

Kolejna historia opowiada również o bliźniakach, tym razem jest to chłopiec i dziewczynka. Są bardzo różni, ona dobra i empatyczna, on bardzo egoistyczny. Chłopiec odkrywa, że choinka przed ich domem ma moc spełniania życzeń. Niestety drzewko im więcej ich spełnia, tym bardziej straci igły. Natomiast, gdy dziewczynka zaczęła ją przystrajać drzewko odzyskiwało swe piękno. Czy chłopiec się opanuje i zrozumie, że wielką radość i satysfakcję daje nie tylko branie, lecz również dawanie czegoś od siebie? 
Trzecia historia to opowieść o kuzynostwie, dziewczynce oraz jej idealnym bracie ciotecznym, który wszystko wie najlepiej i jest bardzo grzeczny. Gdy nasza bohaterka dowiaduje się, że w te święta zawita do nich, wypowiada życzenie, żeby cofnąć się w czasie. Oczywiście prośba się spełnia i jej rodzina przenosi się w czasie, jakieś 60 lat wstecz. Dziewczynka zauważa, że ludzie bez telefonów są bardziej radośni i więcej ze sobą rozmawiają, pod choinkę dostaje tylko jeden prezent, ale najważniejszym odkryciem będzie fakt, że jej idealny kuzyn, wcale nie jest taki idealny, dzięki czemu nabiera w jej oczach "ludzkie" formy. 

To bardzo piękne trzy opowiadania, każde z nich z ważnym przesłaniem, które mają w sobie cudownego świątecznego ducha, a przepiękne ilustracje dopełniają efekt świątecznej magii.

Książkę Pierwsza gwiazdka można kupić:
Pobaw się w chowanego z reniferem - NOWOŚĆ
Pobaw się w chowanego z reniferem to propozycja z serii książeczek Otwieraj i patrz!. Została wykorzystana w niej koncepcja zabawy dziecięcej w chowanego. Tutaj tak bawią się zwierzątka z lasu: misiu, lisek, sowa, wiewiórka, nietoperz oraz nasz tytułowy renifer, który wprowadza do zabawy klimat świąt, bo któż inny jak nie renifery ciągną sanie świętego Mikołaja. 

Powróćmy jednak do samej koncepcji książeczki, czyli otwieraj i patrz. Na każdej ze stron szukamy jakiegoś zwierzątka, który ukryty jest pod otwieranymi okienkami (kartkami). Małym czytelnikom bardzo podoba się szukanie zwierzątek poukrywanych, dodatkowo żeby urozmaicić zabawę, rodzic może pytać ile widzisz myszek na obrazku, ile jest szyszek, pokaż wszystkie ptaszki itd. Książka ta rzuciła mi się w oczy od pierwszego spojrzenia, dzięki niesamowicie przepięknym, kolorowym ilustracjom, które wprowadzają magiczny klimat świąt, bajecznej zimy, natomiast same zwierzątka wyglądają na bardzo sympatyczne. Myślę, że wasze maluchy będą świetnie się z nią bawiły wiele razy.

Książkę Pobaw się z reniferem w chowanego można kupić:
Święta na świecie - NOWOŚĆ


Jak obchodzi się święta na świecie? Jesteście ciekawi różnic? Mnie to interesowało od zawsze. Otwartość na inne obyczaje, inne kultury to coś wspaniałego, bardzo rozszerza to nasze horyzonty, dlatego powinniśmy te ciekawość zaszczepiać w dzieciach. Do tego służą tak wspaniałe książki jak ta.
Święta na świecie opisuje jak wygląda Boże Narodzenie w 24 państwach. Dzieci dowiedzą się, że w Meksyku zamiast choinek są kaktusy, a we Włoszech zamiast Mikołaja jest Bafana, uśmiechnięta stara wiedźma, która latając na miotle roznosi prezenty przeddzień Trzech Króli, natomiast w Rosji przychodzi Dziadek Mróz.  Islandzkim dzieciom w czasie świąt towarzyszą zaś psotne skrzaty: złodziej naleśników, oblizywacz łyżek, trzaskacz drzwiami, węszyciel szpar i rabuś parówek.W Japonii tradycją jest jedzenie w Wigilię na mieście, a ulubionym ich daniem jest kubełek z kurczakami, natomiast w Rosji najważniejszą potrawą jest kutia, którą również znamy z naszego stołu wigilijnego. We Francji, dzieci muszą uwielbiać Wigilię, bo tradycją jest podanie aż 13 deserów, które symbolizują Jezusa i 12 apostołów. 

Na świecie występują również inne religie. Z książki dowiemy się jakie święta obchodzą Muzułmanie, Żydzi, Hindusi, czy też Buddyści.

Jeżeli jeszcze nie macie tej książki to nie czekajcie ani chwili dłużej. Tę książkę trzeba mieć.

Książkę Święta na świecie można kupić:Gwiazdkowy prosiaczek - NOWOŚĆ
Jack wraz z rodzicami i swoją ukochaną przytulanką prosiaczkiem o imieniu Daj Prosia w skrócie DP, żyją sobie, aż do czasu, gdy rodzice oznajmiają, że już nie chcą razem ze sobą wspólnie żyć. Jack z mamą wyprowadza się do nowego domu blisko dziadków i idzie do nowej szkoły w której poznaje bardzo miłą uczennicę starszej klasy o imieniu Holly. Jest to bardzo popularna gimnastyczka, z którą wszyscy chcą się przyjaźnić, dzięki czemu inni uczniowie od razu akceptują naszego bohatera. Rozwód rodziców i przeprowadzka to nie ostatnie zmiany jakie nastąpiły w życiu chłopca. Jego mama zaczęła spotykać się i po pewnym czasie wyszła za mąż na nowo poznanego kolegę z pracy, który również był po rozwodzie i miał córkę, którą okazała się Holly. To już nie była ta sama, miła i uczynna dziewczynka co w szkole. Holly zmieniła się nie do poznania. Stała się dla Jacka wredna, a jej humor zmieniał się w najmniej spodziewanych momentach. Całe szczęście Holly ma na święta wyjechać z mamą, ale niespodziewanie gniewa się na nią i postanawia spędzić je z tatą, jego nową żoną oraz Jackiem. Perspektywa świąt nie rysowała się za różowo dla chłopca i niestety miał rację. Wracając w Wigilię z zakupów wywiązuje się sprzeczka pomiędzy dziećmi i Holly wyrzuca DP przez okno na autostradzie. Pomimo poszukiwań, ukochana maskotka nie odnajduje się. Na szczęście Wigilia to noc cudów. W tę noc życie wstępuje nawet w zabawki. Gwiazdkowy Prosiaczek, nowa przytulanka Jacka, którą w zamian wyrzuconej kupuje chłopcu Holly, ma śmiały plan ratunkowy. Proponuje on wspólną podróż do magicznego świata Krainy Zgub, aby odnaleźć to, co zgubione, czyli odnaleźć najlepszego przyjaciela Jacka - przytulankę Daj Prosia.

Czy Jackowi i Gwiazdkowemu Prosiaczkowi uda się niepostrzeżenie przedostać do Krainy Zgub, tak aby nie złapali ich słudzy strasznego Lamusa, który pożera wszystkie nieposłuszne rzeczy? Czy odnajdą ślad zaginionego DP? Co się stanie z Gwiazdkowym Prosiaczkiem, który został potraktowany przez chłopca jak beznadziejny zamiennik? Tego wszystkiego dowiecie się z tej pełnej emocji nowej książki dobrze wszystkim znanej autorki kultowej serii o Harrym Potterze.Gwiazdkowy Prosiaczek to książka poruszająca w sobie wiele ważnych tematów: od trudnego tematu rozwodu rodziców, nowej szkoły poprzez życie w rodzinie patchworokowej i tego, jak dzieci mogą czuć się w tej dynamicznej i niecodziennej sytuacji, do ciągłej presji wygrywania i spełniania oczekiwań rodziców. Dodatkowo to bardzo ciepła i wzruszająca opowieść, której zakończenie niejednego czytelnika przyprawi o łzy wzruszenia.

Książkę Gwiazdkowy prosiaczek można kupić:
Nowa praca świętego Mikołaja - NOWOŚĆ


Według autora książki nasz bohater był pracownikiem sezonowym, zatrudnionym w Poczcie Ogólnoświatowej. Gdy nastały czasy kryzysu, zaczęto szukać oszczędności i nieczuły dyrektor postanowił zwolnić Mikołaja, który dla niego był bezwartościowym pracownikiem, którego mogły zastąpić drony. Na dodatek, tenże sam dyrektor, kazał niszczyć wszystkie listy, które nie zawierały w sobie próśb o materialne prezenty, więc nigdy one nie docierały do Mikołaja. Gdy nasz bohater został zwolniony zaczął szukać pracy z ogłoszeń w gazetach. Takim to sposobem starał się o posadę kelnera, animatora do dzieci, aż w końcu otrzymał posadę w MPO i zajmował się wywożeniem posegregowanych śmieci. Również w tej firmie znalała pracę Befana (czarownica roznosząca prezenty we Włoszech). Pewnego dnia Mikołaj wpadł na pomysł, żeby zbierać butelki plastikowe i inne tego typu rzeczy i robić z nich prezenty i samemu rozwozić je dzieciom na świecie. Czy uda się zrealizować Mikołajowi i Befanie ten pomysł? Kim była Becia i co miała wspólnego z niedostarczanymi Mikołajowi listami? Czy marzenie Beci, żeby spotkać Świętego Mikołaja się spełni?Nowa praca Świętego Mikołaja to dość nietypowe opowiadanie świąteczne, które zaskoczyło mnie. Mikołaj jako pracownik korporacji? Pracownik sezonowy, który ma tylko dwa renifery, bo musi oszczędzać, który na dodatek zostaje zwolniony ze swojej posady? Gdzie magia świąt, gdzie Rudolf, gdzie skrzaty i fabryka zabawek? Tutaj niczego takiego nie będzie, dlatego moim zdaniem jest to książka dla już ciut starszych dzieci, takich w wieku, gdy czyta się już Mikołajka. Osobiście mam w stosunku do niej mieszane uczucia. Z jednej strony pokazany jest obraz bezdusznej firmy, która zatrudnia Mikołaja, lecz z drugiej strony Mikołaj obronił się i wyszedł z sytuacji całkiem pomysłowo...

Książkę Nowa praca Świętego Mikołaja można kupić:

Wigilijne opowieści, czyli prawdziwy duch świątWigilijne opowieści, czyli prawdziwy duch świąt to zbiór czterech opowiadań: Zatroskany Mikołaj, Prawdziwy duch świąt, Tylko jedno życzenie, Święta bliskie, święta dalekie. Każde z tych opowiadań ma inną fabułę oraz różnych bohaterów, których nic ze sobą nie łączy, oprócz tematu przewodniego, czyli świąt Bożego Narodzenia oraz wątku prawdziwego ducha świąt. Czym on jest? Czy dla każdej osoby będzie tym samym? Co warto robić, jakim być człowiekiem w te wyjątkowe święta?

W pierwszym opowiadaniu przenosimy się do domu świętego Mikołaja, w którym zatroskany renifer Rudolf, martwi się o niego, ponieważ czytając listy od dzieci ciągle smutno posapuje. Renifer idzie do Mikołaja, żeby dowiedzieć się co za troski trapią jego głowę. Dowiaduje się, że chodzi o nietypowe listy od dzieci, w których zamiast prośby o zabawki, są inne ważniejsze marzenia małych ludzi. Zdziś chciałby, żeby jego tato przyleciał na święta do domu, bo rzadko go widuje. Hilda pragnie, żeby mama i tata w końcu się nie kłócili w święta, natomiast Adrian pragnie znaleźć nowy dom, w którym zostanie pokochany. Jak widzicie nie są to łatwe prośby do spełnienia. Czy Mikołajowi uda się je spełnić? Czy dorośli zrozumieją co naprawdę liczy się w świętach? 

Opowiadania, które znajdziemy w tej książce uświadamiają, że nie najważniejsze są prezenty. Tym co najbardziej powinno się liczyć dla nas jest rodzina, miłość, wspólnie spędzony czas, bycie dobrym dla innych. 

Książkę Wigilijne opowieści można kupić:
Mikołaj pod choinkę Mikołaj pod choinkę to zbiór opowiadań, w których głównym bohaterem jest nie kto inny jak sam Święty Mikołaj oraz jego mali pomocnicy aniołki Aniela i Gabryś. Na początku książki dzieci dowiedzą się skąd się wzięła tradycja Mikołaja, że pierwszy pochodził z Miry i był biskupem. 


Z opowiadań tych dzieci dowiedzą się jak Mikołaj daje sobie radę, gdy dostarcza prezenty do miejsc, gdzie nie ma komina, przeczytacie o przygodzie w koszarach wojskowych oraz dowiecie się jakie prezenty najbardziej lubi dostarczać święty. Natomiast ostatni rozdział mówi o dziale reklamacji, czyli miejscu gdzie napływają skargi o nietrafionych prezentach, pomylonych adresach, albo niespełnionych życzeniach. Jedną z takich spraw Mikołaj musi szybko naprawić. Jest to list od Karolci, która pragnęła, żeby jej mama wróciła na święta do domu, lecz ze względu na złą pogodę nie udało jej się dotrzeć do domu. Czy Mikołajowi uda się pomóc mamie Karolci dotrzeć do celu przed Sylwestrem? To kolejna książka w której wśród przygód Mikołaja i jego pomocników zostały przemycone wartości jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Książka pokazuje, że nie wszystkie dzieci na świecie żyją w dostatku, niektóre z nich zamiast o kolejną lalkę proszą o pożywienie, książki do szkoły czy też powrót mamy do domu. Dzięki uświadomieniu sobie co tak naprawdę ważne jest w życiu, dzieci i dorośli jeszcze lepiej będą mogli przeżyć święta Bożego Narodzenia, doceniając to co mają i ciesząc się ze wspólnie spędzonego czasu. 

Książkę Mikołaj pod choinkę można kupić:


Elf do zadań specjalnych

Wielkimi krokami nadchodzą Święta. W wiosce Świętego Mikołaja jak co roku o tej porze panuje wielkie poruszenie. Elfy uwijają się przy produkcji prezentów, czytają listy od dzieci i je segregują, dbają o renifery, oliwią sanie, a agenci specjalni sprawdzają w terenie, czy maluchy na pewno są grzeczne. Ten rok jest jednak inny od pozostałych. Mikołaj powołał nowy wydział do spraw innowacji, który wprowadza ulepszenia w pozostałych działach, a do krainy Mikołaja zawitali niespodziewani goście Trolle i Krasnoludy. Niestety oba te klany, toczą ze sobą odwieczną walkę. Przenoszą tę swoją "tradycję" również do wioski Mikołaja. Wszystkie te elementy powodują, że nad świętami zawisła groźba, że tym razem będą one nieudane. Brakuje zabawek, sanie są nie przygotowane, a do Wigilii został już tylko jeden dzień. Czy uda się stworzyć wystarczającą ilość prezentów i co nimi będzie, to samo sedno tej historii.W międzyczasie ulubiony elf Pani Mikołajowej Wiercipiętek, jako tajny agent, chodzi na misje specjalne do świata ludzi, sprawdzać czy dzieci były grzeczne. Ma tylko jeden mały problem, gdzieś zagubił swój magiczny szaliczek, dzięki któremu był niewidzialny. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Podczas swoich wizyt i rozmów z dziećmi dowiaduje się, że najczęściej dziecięce pragnienia nie skupiają się na zabawkach. 
Dzieci pozostawione same sobie przez rodziców dążących do tak zwanego dobrobytu, często zapominają co jest w życiu najważniejsze, czego tak naprawdę dzieci potrzebują. Cóż to takiego? Jest to  czas spędzany w gronie rodzinnym na wspólnych zabawach, rozmowach, bliskości  oraz poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji. I takie jest główne przesłanie tej mądrej, ciepłej oraz urzekającej bożonarodzeniowej historii. Nawet, gdy nasze Święta nie są do końca idealne, to o wiele bardziej liczy się to, że spędzamy je z najbliższymi sobie ludźmi, czyli rodziną. 

Czytając tę opowieść, podzieloną na 24 rozdziały, swoim dzieciom, doznacie takich uczuć jak wzruszenie, ciepło, nostalgia. Może spojrzycie na swoje życie z refleksją, czy aby na pewno poświęcacie im tyle czasu na ile zasługują, czy bawicie się z nimi, czy nie wymagacie od nich za wiele, czy je wspieracie? To bardzo ważne pytania, które się same nasuwają podczas lektury tej wyjątkowej książki.
 
Książkę Elf do zadań specjalnych można kupić:
Gdzie jest Mikołaj?Była Wigilia i nasz mały miś z niecierpliwością nie może doczekać się przyjścia Mikołaja. Jak nakazuje tradycja, szykuje mu ciasteczka i mleko, ale martwi się też, czy komin nie okaże się za ciasny dla pulchnego staruszka. Żeby miś się nie martwił tata pokazuje mu, że komin jest wystarczająco duży nawet na tak wielkiego misia jak on sam. Uspokojony nasz bohater próbuje grzecznie leżeć w łóżku, ale nie może zasnąć, w końcu decyduje się czuwać, aby zobaczyć, co też się wydarzy. Czy uda mu się zauważyć kto zjada ciasteczka i wypija mleko, oraz kto podkłada prezenty do skarpet?
Gdzie jest Mikołaj to bardzo ciepła opowieść o wielkim dziecięcym oczekiwaniu. Myślę, że każdy zna to oczekiwanie, próbę zobaczenia Mikołaja z lat dzieciństwa oraz podkładanie prezentów i objadanie się ciasteczkami za Mikołaja będąc rodzicem :)  To wspaniała książeczka, która emanuje świątecznym nastrojem, rodzinnym ciepłem, miłością, po prostu świąteczną magią, również dzięki przecudnym ilustracjom. 

Książkę Gdzie jest Mikołaj? można kupić:
Jadzia Pętelka piecze pierniki
Jadzia Pętelka to urocza, młoda osóbka, która tym razem zaprosi swoich najmłodszych czytelników do pieczenia pierników razem z nią i jej tatą. Jej mama i starszy brat robią własnoręcznie bombki, lecz dla niej jest to zadanie zbyt niebezpieczne, ponieważ używany jest do tego klej na gorąco. Z odsieczą przychodzi tata, który zabiera ją do wspólnego pieczenia pierniczków. Razem z nimi, krok po kroku milusińscy czytelnicy, będą mogli przyglądać się całemu procesowi wypieku tych przepysznych świątecznych ciasteczek.
Myślę, że ta książeczka tak im się spodoba, że również będą chcieli, jak Jadzia, piec pierniczki z rodzicem, a muszę przyznać, że takie przygotowywanie pierniczków, to świetna sensoryczna zabawa, połączona z ćwiczeniem małej motoryki, nauką zasad bezpieczeństwa w kuchni oraz co najważniejsze jest to wspaniale spędzony razem czas.

Książkę Jadzia Pętelka piecze pierniki można kupić:
Pan Patyk

Poznajcie Pana Patyka, męża i ojca trzech małych patyczków, zamieszkującego dziuplę rodową. Pewnego dnia nasz główny bohater wybrał się pobiegać dookoła drzewa. Traf chciał, że akurat przebiegał tamtędy pies, który go chwycił i zaczął się nim bawić ze swoim chłopcem, który mu go rzucał. Następnie Pan Patyk trafia w ręce dziewczynki, która wrzuca go do wody, podczas wędrówki rzeką zostaje  wyłowiony przez łabędzia, potem trafia nad morze, aż w końcu po wielu perypetiach, zostaje zaniesiony do domu, jako idealny patyk do kominka. Leżąc tam i nie przypuszczając co może się z nim niedługo stać, przypadkowo nasz bohater pomaga Mikołajowi, który... sami zgadnijcie gdzie go zabiera. 
Historia Pana Patyka to moim zdaniem głęboka metafora życia ludzkiego. Tak jak nasz główny bohater, tak każdy z nas może zostać rzucony przez los w różne zakątki świata, różne czynniki będą wpływały na naszą drogę życiową, ale należy niezmiennie kierować się zasadą dążenia do celu, bez względu na przeciwności jakie stają nam na drodze. Jeżeli będziemy konsekwentni, to w końcu szczęście (w tym wypadku postać Mikołaja) uśmiechnie się do nas i dotrzemy do celu. 
Książka ta pokazuje również jak ważna jest rodzina, bycie blisko siebie, miłość, ciepło rodzinne, które determinuje nas w dążeniu do bycia z najbliższymi, szczególnie w tak ważnym momencie jakim są święta.

Książkę Pan Patyk można kupić:Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka


W wigilijny wieczór Gąska Zuzia spotyka się ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi wokół świątecznego drzewka. Choinka jest przepięknie udekorowana, ale czegoś jej brakuje. Nie ma gwiazdki, która dopełniłaby jej idealny wygląd. Bez chwili zastanowienia nasza Gąska postanawia zdobyć gwiazdkę z nieba, by drzewko wyglądało idealnie. Rozpędza się z całych sił i wzbija się w niebo, ale nie udaje się jej dosięgnąć gwiazdki. Upadek nie zniechęca naszej Zuzi. Gąska nie poddaje się i próbuje na różne sposoby dostać się do gwiazdki. Suma sumarum nasza bohaterka gubi się. Lecz przyjaciele ją odnajdują i święta są idealne, bo spędzone razem i nawet gwiazdka jest tam gdzie trzeba.
Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to książka o magicznych świętach, ale nie tylko. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni, poświęceniu i wytrwałości. Gąska Zuzia nie waha się ani chwili. Gdy bliskie jej zwierzątka zauważają, że choince czegoś brakuje, w mgnieniu oka podejmuje decyzję o wyprawie po gwiazdkę z nieba. Mimo że jest Wigilia, wokół panuje mrok, to nasza gąska dzielnie stawia czoło przeciwnościom losu jakie ją spotykają, bo magia wigilijnego wieczoru sprawia, że Zuzia ma w sobie determinację w dążeniu do celu, dla swoich przyjaciół.

Kiedy przychodzi święty MikołajKilka dni przed wigilią mieszkańcy pewnego miasteczka nie mogą się już doczekać świąt Bożego Narodzenia. Pan Niezdarek, próbuje pomagać mieszkańcom w przygotowaniach do nich. Niestety wychodzi mu to bardzo niezdarnie i mieszkańcy wolą, żeby trzymał się od nich z daleka. Kiedy dociera do niego, że nikt nie chce jego pomocy postanawia wyruszyć w podróż na Biegun do Mikołaja. Wsiada do swojego ulepszonego samochodu i wyrusza w drogę. Jedzie jak to pan Niezdarek, aż dojeżdża do jakiegoś budynku. Gdy się okazuje, że dotarł do warsztatu Mikołaja, Niezdarka ogarnia niesamowita radość, przez co przez przypadek zrywa kartkę z kalendarza. Mikołaj chce go przywitać, lecz zauważa, że właśnie jest Wigilia. W pośpiechu rusza w świat, który zupełnie nie jest jeszcze przygotowany na jego przybycie. Mikołaj wpada w tarapaty. Czy pan Niezdarek zdoła pomóc Mikołajowi? Czy w końcu do czegoś się przyda?
Historia pana Niezdarka dostarczy młodemu czytelnikowi dużo śmiechu i dobrej zabawy. To książka w której znajdziemy ciekawie narysowane i opisane scenki sytuacyjne, tworzące wesołą historyjkę. Tekstu jest tutaj dość mało i jest on prosty i zrozumiały dla najmłodszych dzieci. Występują również strony z krótkimi słowami idealnie ćwiczącymi trudną wymowę takich liter jak r, t, ch, sz, dzięki czemu możemy z dziećmi przy lekturze poćwiczyć wymowę. Jest to idealna książka na aktywne czytanie z maluchami.

Książkę Kiedy przychodzi święty Mikołaj można kupić:Boże Narodzenie z Petronelą

Petronelka to urocza czarownica z Jabłoniowego Sadu, która tym razem zaprasza was na przeżycie razem z nią przygotowań do Bożego Narodzenia. Zobaczycie co Petronelka lubi piec na święta, poznacie jej tajne przepisy na świąteczne ciasteczka, jabłkowe muffinki, czarodziejski piernik, czy też pieczone jabłka w orzechowej skorupce. Następnie nasza czarownica podzieli się z wami pomysłami na prezenty diy, ozdoby, a wszystkie te świąteczne pomysły przeplatane są opowiadaniami. Dowiecie się również jakie są Bożonarodzeniowe tradycje czarownic pochodzących z różnych zakątków świata.

Muszę przyznać, że to urocza, pełna ciepła  książeczka dla czytelników w wieku przedszkolnym. Jest ona  idealna na czas przedświąteczny. Znajdziecie w niej z mnóstwo pomysłów, które można wykorzystać w czasie przygotowań do świąt. Spędźcie ten czas z Petronelą, a będzie on magiczny.

Książkę Boże Narodzenie z Petronelą można kupić:


Złota gwiazdka - NOWOŚĆ
Święta zbliżają się wielkimi krokami, a Antek, główny bohater książki, nie może się doczekać kiedy z tatą i starszą siostrą pojadą do cioci, gdzie już jest jego mama z nowonarodzonym braciszkiem. Antek cieszył się na wyjazd do wujostwa i przygotowania do świąt, ale na miejscu okazuje się, że mama już nie ma dla niego tyle czasu co kiedyś, przez co chłopiec czuje się odsunięty, mniej kochany i niepotrzebny. Jedyna rzecz, która go cieszy to to, że spadł śnieg. Podczas jednej z samotnych wycieczek chłopiec dostrzega w lesie pewien tajemniczy ślad. Czy uda mu się odkryć, dokąd prowadzi? Kim będzie jego nowa znajoma? Czy te święta będą jeszcze radosne dla niego?


To pełna ciepła opowieść, która pokazuje jak z perspektywy dziecka trudne jest przywitanie w rodzinie nowego członka rodziny, który nagle odbiera mu uwagę i zainteresowanie. Jest to przestroga, dla wielu rodziców, którzy zapominają co może czuć w takiej sytuacji starsze dziecko i często zamiast porozmawiać, odstawiają starsze dziecko na boczny tor.

Książkę Złota gwiazdka można kupić:Pamiętniki Wisienki. Ostatni z pięciu skarbów
Ostatni z pięciu skarbów to już trzecia część Pamiętników Wisienki. Tym razem zawitacie do przesympatycznej Wisienki w momencie, gdy już chodzi do gimnazjum w okresie przedświątecznym. Nasza bohaterka po wielu latach postanawia napisać list do Mikołaja z prośbą o inspiracje na wyjątkowy prezent dla jej mamy oraz z życzeniem, żeby tak szybko nie dorastała. Następnie poznajemy nową znajomą Wisienki, Sandrę, introligatorkę, która nie lubi świąt. Pewnego dnia Wisienka ze swoimi przyjaciółkami idzie zobaczyć zakład introligatorski, w którym pracuje ich nowa znajoma. Dziewczynki podczas wizyty odnajdują tajemniczą skrzynkę, która zawiera starą książkę z nutami. Sandra z dziewczynkami postanawia naprawić ją i oddać ją właścicielce, byłej nauczycielce muzyki naszej młodej introligatorki. Przy tych nutach znajdują również karteczkę z napisem Pierwszy z pięciu skarbów. Jak postanowiły tak zrobiły. Podczas rozmowy z dawną nauczycielką dowiadują się, że ma ona dla Sandry paczuszkę. Jest to drugi z pięciu skarbów. Tak Wisienka wraz z Sandrą i przyjaciółkami zaczynają podążać tropem pięciu skarbów. Jaki dramat świąteczny, kryje się za tymi skarbami? Kto je zostawił Sandrze i dlaczego? Czy Sandra znowu polubi święta?
To wspaniała, pełna tajemnicy opowieść komiksowa, która opowiada o miłości, przyjaźni, wsparciu jakie dają nam najbliżsi. Dowiadujemy się co najbardziej liczy się w życiu. 

Książkę Pamiętniki Wisienki można kupić:
Ekspres Polarny 
Szczęśliwe dzieciństwo trwa dotąd, dokąd wierzymy w Świętego Mikołaja. W tych słowach jest ziarno prawdy. Autor Ekspresu polarnego, Chris Van Allsburg nawiązuje w swojej książce do tej myśli. Opisuje wieczór wigilijny, gdy pewien mały chłopiec, jak inne dzieci, czeka na Mikołaja. Zamiast Mikołaja przyjeżdża pociąg, ekspres polarny, który zabiera go na biegun do krainy Mikołaja i elfów. Nie będę wam opisywała treści książki, bo najprawdopodobniej nie raz obejrzeliście film animowany oparty na niej, pod tym samym tytułem. Więc o czym warto wspomnieć opisując tą książkę?Ekspres polarny to wspaniała opowieść o prawdziwej, dziecięcej wierze w święta, Mikołaja, w magię świąt, która mają tylko dzieci, którym jeszcze nie odebrano wiary w magicznego pana z długą brodą i czerwonym ubraniu z workiem prezentów. Warto ją czytać dzieciom, zanim obejrzycie film.

Książkę Ekspres polarny można kupić:TOP