sobota, 6 listopada 2021

Self - Regulation. Nie ma niegrzecznych dzieci


Jak każdy człowiek, również dziecko przeżywa stres w swoim życiu. Tym to się różni od stresu dorosłego, że maluch dopiero uczy się z nim radzić, dlatego czasami zachowuje się nieładnie, ale czy to znaczy, że jest dzieckiem niegrzecznym? Nie, nie ma niegrzecznych dzieci? Są tylko takie, którym skończyło się "paliwo", doświadczające skrajnych emocji związanych z trudnymi dla nich sytuacjami, narażone na stres. Jak pomóc dziecku z radzeniem sobie z nim ? Najlepiej dać mu zapanować nad nim samemu w zgodzie z metodą self-reg, ale nie oznacza to pozostawienia dziecka samemu sobie.

Żeby dobrze zrozumieć o czym jest ta książka na początek powinniśmy wyjaśnić co to jest Self-Regulation. Self-Reg to skrót od “self-regulation”, co oznacza samoregulację, dążenie do odzyskania utraconej na skutek stresu energii i przez to także równowagi. Jej zasadniczym celem jest wyrwanie się z zaklętego koła stresu, budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich oraz realizacja potencjału rozwojowego dziecka. Podejście Self-Reg wyróżnia 5 różnych obszarów, z których mogą pochodzić oddziałujące na nas stresory: obszar biologiczny, emocjonalny, poznawczy, społeczny oraz prospołeczny. Wszystkie one zostały wyjaśnione w książce.
Rolą rodzica jest wspieranie, oraz reagowanie ze stoickim spokojem na kryzysowe sytuacje oraz bycie drogowskazem.
Self - Regulation, nie ma niegrzecznych dzieci jest połączeniem poradnika dla rodziców, oraz edukacyjnej książki dla dzieci z opowiadaniami poruszającymi tematykę problemów dziecięcych. Znajdziecie w niej poruszony temat: pojawienia się nowego rodzeństwa, o kłótni z innymi dziećmi, tęsknoty za rodzicami, nadwrażliwości na zewnętrzne bodźce, impulsywności, fantazji dziecięcych, roztargnienia czy też porównywaniu się ze szkolnymi kolegami. Po opowiadaniu dla dziecka, rodzic znajdzie cenne wskazówki jak zachowywać się w danej sytuacji, tak żeby każda ze stron wyszła z danej sytuacji "cało".
Wielką zaletą tej książki jest jej przejrzysty, prosty do zrozumienia język. Z książki tej dowiesz się co powoduje „niegrzeczne” zachowanie, z czego ono wynika, jak sobie poradzić ze stresem, przywrócić równowagę i jak przeciwdziałać w przyszłości. To bardzo przydatny poradnik dla rodzica oraz dziecka, który pomoże wychować szkraba, który w przyszłości będzie potrafił radzić sobie ze stresującymi sytuacjami bez obarczania nimi w sposób niewłaściwy osób z jego otoczenia. Jeżeli jesteście rodzicami, to koniecznie musicie mieć tę książkę.
TOP