czwartek, 4 listopada 2021

Edukacyjne książki dla przedszkolaków

 Dziś przychodzę do was ze wspaniałymi propozycjami książek edukacyjnych wydawnictwa HarperKids, dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które poruszają bardzo ważne tematy: ekologii, różności, edukują z zakresu geografii, czy też pokazują młodemu człowiekowi, że należy być sobą.Możemy uratować naszą ziemię
Chciałabym zacząć od książki poruszającej temat, który powinien być istotny dla każdego człowieka. Jest to lektura bardzo ważna i wartościowa. Powiecie, że jest dużo książek mówiących, że należy dbać o środowisko, bo inaczej nasz świat zginie. Owszem zgodzę się z wami, więc co w tej książce jest takiego wyjątkowego, że warto zwrócić na nią uwagę? Otóż w tej książce znajdziecie prawdziwe przykłady dzieci, które wzięły sprawy w swoje ręce i aktywnie działają na rzecz jej ochrony.

 Czytając tę książkę  byłam zadziwiona, że dziewięciolatek z Niemiec założył organizację Plant for the Planet, która działa już w ponad 100 krajach, siedmiolatka z USA napisała książkę w której wyjaśnia dlaczego śmieci są poważnym problemem, a dziewczynka z Kenii założyła ogród dla pszczół i edukuje swoich sąsiadów w tym temacie. W książce znajdziecie aż 12 przykładów niezwykłych dzieci, które wzięły sprawy w swoje ręce i nie oglądają się na dorosłych, tylko same skutecznie działają, żeby żyć w lepszym, czystszym świecie, bo rozumieją jak ważne jest dbanie o własny dom jakim przecież jest nasza Ziemia. Książka ta pokazuje, że bycie dzieckiem  nie stoi na przeszkodzie w aktywnym działaniu na rzecz ekologii. Nawet jeżeli nie założysz własnej organizacji, czy też fundacji możesz działać lokalnie: namówić rodziców do stworzenia łąki kwiatowej dla pszczół, uprawy własnych roślin (nawet na balkonie), robienie kompostu, można sadzić drzewa, nie marnować jedzenia, ograniczać zużycie wody, eliminować z własnego otoczenia plastik, odnawiać stare rzeczy, nie kupować tony plastikowych zabawek itd. Ta książka pokazuje, że każdy z nas ma wpływ na poprawę stanu naszej planety, dlatego bierzmy przykład z młodych i działajmy.


Tu jest nasz domMieszkając sobie w danym miejscu nie zastanawiamy się jak wygląda życie innych dzieci w różnych zakątkach świata. A  może jednak wy się zastanawiacie i was to ciekawi. W obu przypadkach chciałabym wam polecić bardzo ciekawą i przepięknie wydaną książkę, która opisuje warunki życia dzieci z 20 najróżniejszych zakątków świata od Alaski do Amazonii. Dzieci dowiedzą się jak mieszkają, czym się odżywiają, jak docierają do szkoły ich rówieśnicy. Czy wiedzieliście, że dzieci mieszkające w Dolinie Yungas, żeby dostać się do szkoły zjeżdżają przez wąwóz na tyrolce, dzieci na Alasce uczą się w domu, natomiast te z Sundarbany płyną do niej na łodzi z tatą. Jedne dzieci mieszkają z rodziną w domu wykutym w skale natomiast inne w chatach na wodzie, są również takie, które wędrują po pustyni, nie mając stałego domu. 
Książka ta jest pełna ciekawych informacji o świecie i żyjących tam ludziach, o ich zwyczajach, panujących w danym obszarze warunkach klimatycznych itd. Myślę, że ta propozycja zaciekawi dzieci, które kochają poznawać otaczający je świat.


Świat chce byś był sobą
Więc zawsze pamiętaj, kim jesteś, kochanie.

To życie jest Twoje. I twoim zostanie.

To kolejna niesamowicie mądra książka mówiąca o tym, że każdy z nas jest inny, jest niepowtarzalną indywidualnością. Jedni są gadatliwi, inni lubią samotność, jedni to dusze artystyczne, natomiast ktoś inny ceni sobie zorganizowanie, perfekcję itd. Najważniejsze być sobą, bo tylko wtedy możemy być szczęśliwi, spełnieni w życiu i tylko wówczas świat i ludzie w nim żyjący dostaną od nas wszystko to co najlepsze. 
Książka w bardzo obrazowy sposób pokazuje różność każdego z nas, inny sposób dążenia do celu, to jest w tym piękne, że pomimo różnic podkreślone jest to, że wzajemnie powinniśmy siebie szanować i pomagać sonie w potrzebie.

 Książka zawiera niewiele słów, lecz w tej niewielkiej ilości jest dużo treści. To przepiękny picture book z ważnym przesłaniem, szczególnie w czasach, gdy człowiek człowiekowi wilkiem, gdy ludzie odsuwają się od innych, bo są różni niż oni sami.


Dziękuję za egzemplarze recenzenckie wydawnictwu HarperKids.TOP