środa, 3 listopada 2021

Bajki dźwiękowe dla najmłodszych

Większość z nas zna, lub przynajmniej słyszała o takich bajkach jak Księga dźungli, Czerwony Kapturek czy też Alladyn. Jest to klasyka literatury dla dzieci. Na ich podstawie powstały bajki dźwiękowe.Bajka dźwiękowa - HarperKids.pl

Jak zachęcić dzieci do czytelnictwa? Wystarczy połączyć znaną bajkę z efektami dźwiękowymi, żeby maluchy w wieku 2-5 lat, bo dla takiej grupy wiekowej przeznaczone są te książki z wydawnictwa HarperKids.pl, nie mogły się od niej oderwać. 

W każdej z książeczek znajduje się 16 różnych dźwięków np. w książce Alladyn dzieci posłuchają jak nasz bohater śpiewa, błaznuje, jak drwi z niego czarnoksiężnik, jak dżin wyłania się z lampy, wiwatuje tłum, brzęczą monety, czy też jak przygrywa muzyka na orientalnym weselu. Odgłosy jakie dzieci usłyszą dostosowane są do treści jaka jest na danej stronie i wprowadzają dawkę humoru. Włączając dźwięki na każdej ze stron trochę czułam się jakbym uczestniczyła w tworzeniu słuchowiska radiowego, a nie czytaniu zwykłej bajki.
Jak sami wiecie, są to bajki w których występują sceny, które co niektórzy mogą nazwać drastycznymi. W Alldynie nasz bohater truje złego czarnoksiężnika, natomiast w Księdze dżungli, Mowgli zabija tygrysa. Czy te sceny są zbyt mocne dla tak małych dzieci? Mam w tym temacie mieszane uczucia, ale jeżeli dla was te fragmenty będą zbyt mocne jak dla waszego dziecka, to wystarczy je lekko zmodyfikować. Mając córkę, która nie lubiła żadnych niemiłych momentów w bajkach, tak właśnie bym zrobiła, ponieważ reszta książki jest jak najbardziej odpowiednia dla tak małych dzieci.
Książki dźwiękowe to ciekawe propozycje do tak zwanego aktywnego czytania, gdzie młodzi czytelnicy aktywnie biorą udział w lekturze. Niewiele tekstu i piękne grafiki mogą również zachęcać do pierwszych prób czytelniczych. 


Dziękuję za egzemplarze recenzenckie wydawnictwu HarperKids.

TOP