piątek, 19 listopada 2021

Escape book - Bookolika

 Od lat ludzie uwielbiają oglądać filmy przygodowe typu Indiana Jones. Marzą nam się ekscytujące  przygody w dżungli, starych ruinach, odnajdywanie skarbów, dlatego tak popularne stały się escape roomy oraz gry tego typu. Od pewnego czasu dołączyły do nich książki typu escape book, które dają możliwość wcielenia się w bohaterów ekscytujących  przygód z nutką grozy. Dlatego chciałabym wam przedstawić dzisiaj dwie propozycje książeczek dla dzieci od około 8 roku życia, typu escape book nowego wydawnictwa Bookolika, których mam przyjemność być patronem.Klątwa faraona


Gdy byłam nastolatką marzyło mi się zostać archeologiem, jechać na wykopaliska do Egiptu i badać piramidy. Akurat te marzenie się nie zrealizowało w rzeczywistości, ale od czego mamy wyobraźnię i książkę Klątwa faraona. Możemy w niej dołączyć do dwójki przyjaciół, którzy zostali zaproszeni na wyprawę archeologiczną, właśnie do Egiptu, żeby badać piramidy. Mark i Fatima przez przypadek odnajdują tajemne wejście do piramidy najsłynniejszego faraona Tutanchamona, ale jak to bywa w takich miejscach, jeden nieostrożny krok i spadają do tajemnej komnaty w której spotykają mumię, która mówi, żeby się wydostać muszą odnaleźć schowane w piramidzie klejnoty. Przyjaciele nie mają wyjścia i podążają za wskazówkami, a my razem z nimi rozwiązując zagadki logiczno-matematyczne, które prowadzą nas do kolejnych pomieszczeń. 
W książce, pasjonaci przygody i rozwiązywania logicznych łamigłówek znajdą niezliczoną ilość ciekawych i zróżnicowanych zadań matematycznych, ale nie są to typowe przykłady jak na lekcjach. To wymagające główkowania, uwagi i spostrzegawczości zadania. Mamy w niej również zadania z hieroglifami, tajemne znaki, labirynty, dopasowywanie wzorów itp. Ilość zadań i ich różnorodność jest naprawdę imponująca. Ta propozycja to połączenie książki z zadaniami ćwiczącymi logiczne myślenie z fascynującą książką przygodową. To takie aktywne czytanie w wersji dla starszego czytelnika. Dla jakiej grupy wiekowej będzie odpowiednia ta książka? Moim zdaniem poziom trudności występujących w niej zagadek, to tak od około 3 - 4 klasy szkoły podstawowej. Skąd ten wniosek? Otóż występuje tutaj zadanie z ułamkami, które w szkole są dopiero od czwartej klasy, aczkolwiek jest ono na dość prostym poziomie, jeżeli dziecko jeszcze nie umie ułamków, to świetna okazja, żeby z rodzicem poznać je. Muszę zwrócić uwagę, że wszystkie zadania są rozwiązywalne dla dzieci, czego nie mogę powiedzieć o wszystkich książkach tego typu  jakie miałam okazję czytać. To bardzo ważne, żeby nie zniechęcać dzieci za trudnymi zadaniami, ponieważ kończy się wówczas zabawa, a zaczyna frustracja, dziecko zaczyna uważać siebie za osobę nie mądrą, mało bystra, a tego myślę, że chcemy uniknąć, dlatego bardzo się cieszę, że tutaj poziom jest odpowiedni, zagadki wymagają myślenia, ale każdą z nich da się "pokonać".


Zaginiona wyspa skarbów


Tym razem znani nam już bohaterowie Mark i Fatima jadą na wakacje do cioci na Karaiby. Pewnego dnia spotykają staruszka, który przestrzega ich przed niebezpieczeństwem jakie czyha w Zatoce Wraków. Oczywiście dzieci zamiast posłuchać przestrogi, wręcz przeciwnie, zaciekawione tym miejscem wyruszają zobaczyć je małą łódką cioci. Gdy docierają na miejsce łódka na której przypłynęli zostaje porwana przez fale na otwarte morze, a dzieciaki widzą na plaży starą chatkę w której znajduje list kapitana piratów, który jest pierwszą wskazówką jak uciec z tego tajemniczego miejsca. Zaczyna się zabawa w rozwiązywanie zagadek logicznych, w których bystry umysł, skupienie, spostrzegawczość oraz pomysłowość to niezbędne cechy, żeby wyjść cało z tej pirackiej przygody. 
W tej części znajdziecie innego typu zagadki logiczne niż w części o faraonie. Tutaj mniej jest liczenia, a więcej zadań na spostrzegawczość, dużo jest labiryntów, zadań z bryłami geometrycznymi, kompasem, dopasowywaniem kształtów. Porównując te dwie książeczki uważam, że ta propozycja ma prostsze zagadki, dlatego swobodnie może ją aktywnie czytać dziecko od około 8 roku życia, tak jak jest to zaznaczone na książce, dlatego uważam, że warto zacząć swą przygodę z escape book właśnie od tej propozycji.Nie przejmujcie się, jeżeli nie będziecie mogli rozwiązać którejś z zagadek. Ta książka nie zawiedzie was na manowce, a wy nie poczujecie się przegrani. Jeżeli będziecie mieli problem z rozwiązaniem któregoś z zadań, zajrzyjcie na koniec, a tam znajdziecie prawidłowe odpowiedzi.


Książki escape book pobudzają wyobraźnię dziecka, zachęcają do przeniesienia się w świat fantazji, groźnych piratów oraz faraonów. Dodatkowo młodzi czytelnicy mogą aktywnie uczestniczyć w przygodach swoich bohaterów, rozwiązując wymagające skupienia, spostrzegawczości oraz logicznego myślenia zagadki. Tylko dzięki czytelnikowi, młodzi bohaterowie książki mogą dalej ruszyć ku przygodzie i wyjść z niej cało, a czytelnik rozwija swoje szare komórki, uczy się być uważnym oraz skupionym. Te książki to świetne połączenie przygody z nauką.

TOP