piątek, 13 listopada 2020

Książki o zwierzętach, które odcisnęły swe łapy na kartach historii

 Często można spotkać książki dla dzieci opowiadające o wspaniałych wynalazcach, kobietach, mężczyznach, którzy odcisnęli swoje piętno na łamach historii ludzkości, czynami wybijającymi się ponad przeciętność. Dzisiaj dla odmiany, chciałam was zaprosić na bardzo ciekawe propozycje wydawnictwa Znak, opisujące zwierzęta, a dokładniej psy i koty, które zapisały się na kartach historii. Opowieści o psach, które ratowały świat.
Opowieści o psach, które ratowały świat to opowiadania o 31 wiernych zwierzakach, które tak jak wcześniej wspomniałam zapisały się na łamach historii świata. Każdy wie, że psy są odważne, wierne, przyjacielskie i bardzo mądre, w tej książce poznacie wyjątkowych przedstawicieli tego gatunku.

Poznacie wzruszającą historię o wiernym psie Hachiko, który codziennie odprowadzał swojego pana na stację kolejową i zawsze przychodził po niego o godzinie 15.00. Niestety, któregoś dnia jego pan zmarł w pracy. Nasz bohater przychodził codziennie na stację przez kolejne 6 lat dopóki sam nie odszedł. Dzięki swojej wierności stał się symbolem, a jego sława rozeszła się po świecie.

Suczka Buddy, to piękny owczarek niemiecki, która była pierwszą psią przewodniczką osoby niewidomej w Ameryce. 

Antis to owczarek niemiecki, który żył podczas II wojny światowej. Był on nieodłącznym towarzyszem pewnego czeskiego pilota. Zasłynął akcją ratunkową, podczas której uratował sześć osób spod gruzów zbombardowanego miasta, oraz regularnie latał ze swoim panem na akcje.

To tylko kilka z przykładów niezwykłych psów i ich historii. W książce znajdziecie ich dużo więcej oraz wiele ciekawostek dotyczących  psów. To bardzo interesująca lektura nie tylko dla miłośników tych zwierząt, to po prostu książka która zaciekawi niezwykłymi historiami.


Opowieści o kotach, które rządziły światem
Koty albo się kocha, albo się ich nie lubi, ale nie można zaprzeczyć, że są to urodzeni przywódcy, którzy przejmują kontrolę w miejscach, które uważają za swój dom i nie tylko. Są nieustraszone, władcze i kto się oprze ich kociemu spojrzeniu. Opowieści o kotach, które rządziły światem to bardzo ciekawa książka z której poznacie kocich przedstawicieli, którzy zapisali się w pamięci swoim zachowaniem i zdolnościami.

Historę Felicette znałam już z innej książki. Była to kotka, która stała się francuską astronautką, dzięki swoim niesamowitym zdolnościom przetrwania w trudnych warunkach. Pokonała czternastu kocich konkurentów i poleciała w rakiecie sondażowej by człowiek zrobił krok do przodu w podboju kosmosu.

Dewey to najsłynniejszy kot biblioteczny świata, którego jako małego kociaka wyrzucono do skrzynki bibliotecznej na książki. Od momentu, gdy został w niej znaleziony i przygarnięty, zaczął pełnić rolę gospodarza biblioteki, witał gości, jeździł wózkiem bibliotecznym, słuchał czytanych bajek, aż w końcu sam stał się bohaterem bestsellerowej powieści.

Snawboll to pierwszy w historii kot, na podstawie jego włosia, po raz pierwszy wykonano badania genetyczne zwierzęcia. Dzięki jego sierści i krwi złapano groźnego mordercę.

To tylko nieliczne przykłady historii, które znajdziecie w książce. Jest ich aż 30, każda inna, ale wszystkie równie fascynujące. Oprócz opowiadań opisujących konkretne przypadki, znajdzie również sporo informacji oraz ciekawostek związanych z kotami.


Obie książki są napisane przystępnym, ciekawym językiem, który wciągnie młodych czytelników w niesamowity świat odważnych, wiernych, mądrych zwierząt. Przy okazji dzieci lizną kawałek historii świata i być może popchnie je to do dalszej lektury.TOP