poniedziałek, 16 listopada 2020

Perełki wydawnicze dla dzieci

Perełki wydawnicze to książki uczą, bawią, relaksują, pobudzają wyobraźnię, przekazują wartości jakimi powinniśmy się kierować w życiu oraz wiedzę o świecie, historii. Bez takich książek świat byłby nudny, smutny, pusty, dlatego zachęcajmy dzieci do lektury wartościowych pozycji wydawniczych już od najmłodszych lat :) Perełki wydawnicze dla dzieci

Balonowa 5 to kamienica w której mieszkają zwierzęta, które bardzo różnią się od siebie upodobaniami, przyzwyczajeniami. Na parterze mieszka raper Myszka, pod dwójką Małpy uwielbiające piec ciasta, pod trójką Sowa, pod piątką Pantera miłośniczka kwiatów itd. Każdy z lokatorów jest inny, ale jedno je łączy - przyjaźń, wzajemny szacunek. Nikt nikomu nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, wszyscy się lubią i dobrze ze sobą żyją. Jaki z tego morał? Życie w przyjaźni, bycie dla siebie miłym to klucz do szczęśliwego życia w grupie.


 W sumie nic więcej nie trzeba dodawać o tej książce, że oprócz mądrej treści ma cudowne ilustracje.  Tym razem nie jest to nowość wydawnicza, lecz pozycja, która jest dodrukiem, co samo za siebie mówi jak bardzo wartościowa jest to lektura.


Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami, to niebanalna książka z której  dowiadujemy się, tak jak sama nazwa mówi, co nas łączy ze światem zwierząt. Okazuje się, że świat zwierząt nie różni się tak bardzo od świata ludzi. W tej pozycji znajdziemy na to wiele ciekawych przykładów.

Jednym z takich przykładów jest współpraca pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Robią  tak pszczoły, ptaki migrujące czy mrówki. Tak jak my zwierzęta lubią się bawić. Potrafią się również popisywać przed innymi, okazywać uczucia takie jak miłość, agresję czy też żałobę i komunikować się ze sobą. Bywają mistrzami oszustwa (ośmiornica naśladująca), wynalazcami  i wykazują się sprytem do rozwiązywania problemów (np. niepozorne śluzowce). Znajdziemy tu także przykłady dotyczące konkretnych gatunków. Zagłębimy się w szczegóły niektórych eksperymentów, które dowodzą, że więź między człowiekiem a światem zwierząt jest silniejsza, niż moglibyśmy przypuszczać. Natomiast na końcu książki znajdziemy słowniczek z trudniejszymi pojęciami.


Fenomen tej książki to nie tylko tekst, ale również jej niebanalne, ciekawe, nieco geometryczne ilustracje, które przyciągają wzrok od pierwszego spojrzenia.. 

Od najmłodszych lat jestem zafascynowana światem starożytnym, ich kulturą, nauką i sztuką. Jest to jeden z ciekawszych okresów w dziejach świata, pełen ciekawych mitów, przepięknych budowli, interesujących ludzi i ciekawych wydarzeń, aczkolwiek bywały i okrutne, dlatego książka opowiadająca w 100 słowach o nim zachwyciła mnie od pierwszego z nią kontaktu.
Znajdziemy w niej w prosty i przystępny sposób objaśnione charakterystyczne dla tego okresu i miejsc pojęcia, zachęcające młodego czytelnika do lektury. Jest to idealna lektura dla początkujących miłośników historii starożytnej. Znajdziecie w niej wyjaśnienie takich pojęć jak: Amulet, Sfinks, Ozyrys, Nilometr, Salamina, Wyrocznia, Pucolana i wiele innych. Muszę się wam przyznać, że kilku z nich sama nie znałam.

Jest to książka z serii Art, która charakteryzuje się wspaniałymi, oryginalnymi ilustracjami, które ze zwykłej książki robią prawdziwe dzieło sztuki.

Czym jest Wielki słownik obrazkowy? To nic innego jak zaproszenie do nauki języka angielskiego w świecie, jednych z najbardziej lubianych od lat bohaterów bajek dla dzieci, Muminków. Wraz z Muminkami i ich nieodłącznymi przyjaciółmi dzieci poznają słowa z takich kategorii jak: pory dnia, dni tygodnia, miesiące, pory roku, pogoda, natura, morze, ogród, dom, codzienne obowiązki, kolory, kształty, wzory, cyfry, litery, dźwięki, ruch, ciało, ważne słowa i uprzejme zwyczaje. Jak widzicie znajdziecie w nim wszystkie podstawowe kategorie od których zaczyna się naukę języka, ale dzięki lubianym bohaterom nauka będzie dużo przyjemniejsza.
Warto zwrócić uwagę na wspaniałe wydanie tej książki w dużym formacie z twardą oprawą oraz przepiękne ciekawe ilustracje naszych Muminkowych bohaterów i ich przyjaciół.


Woda źródło życia to aż 90 stronicowa książka uświadamiająca czytelnika, że woda to źródło życia. Powiecie przecież to banał, każdy o tym wie. Czy na pewno uświadamiamy sobie jak ważną rolę w naszym życiu pełni woda? Ile jej potrzebujemy w danych dziedzinach życia i przy jakich produkcjach jej obecność jest niezbędna? Wielu ludziom wydaje się, że woda to po prostu woda, nie zdają sobie z jej niesamowitego znaczenia w naszym życiu i nie dbają o nią. To wielki błąd współczesnej ludzkości, przez który światowe zasoby wody zdatnej do picia się kurczą. 
Z książki tej dowiecie się wszystkiego co jest istotne o wodzie, gdzie występuje, rodzaje źródeł wody, do czego się ją wykorzystuje, jak dbać o nasze źródło życia, poznacie szkodliwą działalność człowieka, co się dzieje gdy wody zabraknie.
To bardzo mądra z szeroką wiedzą książka o wodzie, która przybliży młodym czytelnikom wiedzę o naszym źródle życia. Bardzo ważne jest uświadamianie najmłodszego pokolenia, że trzeba szanować wodę. Żeby dzieci wiedziały dlaczego muszą to robić, powinny znać konsekwencje jakie za kilkaset, kilkadziesiąt lat może spowodować zła gospodarka wodna, oraz zanieczyszczenie wody. Nie jeden dorosły powinien przeczytać tą książkę.


TOP