wtorek, 24 listopada 2020

Idzie fala - gra karciana Nasza Księgarnia

 Zapraszam was nad morze do latarni morskiej. Zbliża się burza, woda staje się coraz bardziej wzburzona. Czy szalejące fale zaleją waszą wysepkę? Czy będziecie musieli użyć kół ratunkowych?  A może uda wam się skierować nieprzyjazne fale na waszych przeciwników. 


Idzie fala - gra karciana Nasza Księgarnia

W skład gry wchodzi:

- 5 kart początkowych

- 24 karty przypływu

- 60 kart pogody

- 24 żetony kół ratunkowych

- ołówek i notes


Celem gry jest utrzymanie jak najniższego poziomu wody przy swojej latarni morskiej. Gra składa się z tylu rund ilu jest uczestników gry, a każda runda to 12 tur. Każdy gracz kładzie przed sobą kartę startową i otrzymuje 12 kart pogody oraz dobiera koła ratunkowe (szczegóły w instrukcji). Na środku stołu kładziemy potasowane karty przypływu. Runda polega na wyłożeniu dwóch kart przypływu, natomiast zadaniem graczy jest równoczesne wyłożenie kart pogody. Osoba, która wyłożyła kartę pogody z najwyższą wartością, bierze wyłożoną kartę przypływu z najwyższą wartością, gracz z następną w kolejności wysoką kartą bierze druga kartę przypływu. Tak gramy aż wyczerpiemy limit naszych kart pogody, lub zostaną tylko dwaj gracze w grze. Po rozegranej turze przekazujemy nasze karty pogody oraz koła graczowi po naszej lewej stronie.Zasady tej gry są naprawdę proste, a instrukcja napisana bardzo czytelnie, na co od pewnego czasu zwracam szczególną uwagę. Natomiast sama rozgrywka nie jest taka losowa, jakby to się mogło wydawać w pierwszym momencie.  Owszem w pierwszej rundzie losowość jest większa, ale przy każdej następnej, gdy przekazujemy karty przeciwnikom, nasza strategia gry może być już dużo bardziej zaplanowana, jeżeli nasza pamięć nas nie zawiedzie, co równocześnie jest jej świetnym ćwiczeniem. 


Bardzo ważny jest tutaj również element strategiczny. Nasze każde wyłożenie kart powinno być przemyślane. Wysokie karty pogody warto wykładać, przy niskich kartach przypływu, natomiast do wysokich kart przypływu warto zachować swoje najniższe karty pogody. To co  w danym momencie wykładamy uzależnione jest również od sytuacji panującej na stole u naszych współgraczy. Jak widzicie na nasz sukces składa się wiele składowych oraz czynników co powoduje, że jest to zdecydowanie gra ciekawa, pobudzająca szare komórki, której przebieg może się zmienić w każdym momencie, bo burza bywa nieobliczalna :)


Wiek graczy: +10 lat
Liczba graczy: 3-5 os
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


TOP