środa, 25 listopada 2020

Alicja w krainie słów wyd. Egmont

Zapraszam was do magicznej krainy słów. Zasiądźcie razem z Alicją, Kapelusznikiem oraz innymi mieszkańcami Krainy Czarów na herbatce u Królowej Kier, która jak może o tym wiecie, uwielbia wymyślać zakręcone prawa. Tym razem wpadła na pomysł, że zabroni używania słów z konkretnymi literami podczas rozmowy. Kto nie będzie przestrzegał jej prawa, ten będzie musiał opuścić przyjęcie.Alicja w krainie słów wyd. Egmont


W skład gry wchodzi:

- grający imbryk

- 8 kart postaci

- 8 kart punktacji

- 60 kart tematów

- 42 żetony punktów

- 3 żetony czasu

- 25 kart zakazanych liter

- żeton Pana Gąsienicy

Celem wersji podstawowej gry jest wytrwanie do końca konwersacji i zdobycie punktu. Rozgrywka trwa tyle rund ilu jest graczy  i ma 3 fazy: nakrywanie do stołu, rozmowa i sprzątanie.

Nakrywanie do stołu polega na odkryciu przez osobę, ze znacznikiem gracza prowadzącego, dwóch kart tematów i wybranie jednego (drugą kartę chowa się na spód stosu) oraz odkrycie dwóch kart z zakazanymi literkami. 


Faza rozmowy to część w której wszyscy zawodnicy, jeden po drugim, wymyślają pasujące do tematu wyrazy nie zawierające zakazanych liter. Każda osoba ma 15 lub 20 sekund na odpowiedź (w zależności jak ustalimy przed grą). Czas odmierza grający imbryk. Słowa, które możemy używać do rozmowy powinny być nazwami: ludzi, roślin, zwierząt, przedmiotów, czynności lub tytułami dzieł związanych z danym tematem i oczywiście nie mogą zawierać zakazanych liter. 


Na przykład w kategorii DESER z zakazanymi literami: P i Z można użyć w rozmowie następujących wyrazów: CUKIERNIK, CYNAMON, ZEBRA (to takie ciasto), SALATERKA, WAŁEK, DEKOROWAĆ itd. Tak rozmawiamy, aż w naszej konwersacji zostanie tylko jedna osoba, która to zdobywa punkty w tak zwanej fazie sprzątania. Tak wygląda podstawowa wersja gry Alicja w krainie słów.

Jak widzicie jej zasady są bardzo proste i czytelne, a sama rozgrywka to istne wariactwo słowne. Dużą rolę w tworzeniu napięcia ma imbryczek, który odmierza czas grając melodyjkę. Wprowadza to element napięcia, ekscytacji, oraz uniesienia. Granie pod presją czasu powoduje, że nagle słowa same ulatują nam z głowy :D Element literek zakazanych jeszcze bardziej komplikuje rozgrywkę, dzięki czemu ten znany model gry, nabrał świeżości. 


W wariancie dodatkowym, każdy z uczestników otrzymuje kartę jednego z mieszkańców Krainy Czarów, która ma wyjątkowe właściwości. Mają one moc pomagania lub przeszkadzania graczom. Dodatkowo dochodzą kolejne literki zakazane, które podnoszą poziom trudności. 


Dodatkowo w opisie gry znajdziecie jeszcze kilka wariantów rozgrywek, tak żeby za każdym razem można było urozmaicić sobie zabawę.

Alicja w krainie słów to zwariowana słowna gra imprezowa, która rozrusza towarzystwo na nie jednym przyjęciu, ale również fajnie sprawdzi się w gronie rodzinnym, urozmaicając nam długie zimowe wieczory. Oprócz niezłej zabawy oferuje w sobie walory edukacyjne. Grając w tego typu gry poszerzamy swoje słownictwo, uczymy się panować nad stresem i działać z głową pod wpływem nieubłaganie upływającego czasu. To świetny trening przed klasówkami on-line, które niektórzy nauczyciele obecnie proponują w formie quizów na czas. 

Oczywiście nie mogę zapomnieć pochwalić wspaniałą grafikę, oraz uroczy imbryczek, który w szczególności spodoba się młodym damom.

Alicja w krainie słów to świetna propozycja dla całych rodzin od dzieci po seniorów, oraz idealny prezent na święta.


Wiek graczy: +10 lat
Liczba graczy: 3-8 os
Wydawnictwo: Egmont


TOP