wtorek, 3 listopada 2020

Dolina Muminków w listopadzie

 Listopad to moment w którym czas zwalnia, okres  melancholijny, deszczowy, w którym często popadamy w nostalgię, rozmyślamy o swoim życiu, ludziach nas otaczających. W tym okresie zachodzą w nas zmiany, sięgamy głębiej w samych siebie. W takim czasie dobrze jest sięgnąć po literaturę bardziej dojrzałą, poruszającą swoją treścią, dającą do myślenie. Taka właśnie jest Dolina Muminków w listopadzie otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl
W Dolinie Muminków nadchodzi listopad. Włóczykij, jak co roku rusza w podróż przed siebie , natomiast inni mieszkańcy Doliny i nie tylko postanawiają przybyć do rodziny Muminków w odwiedziny. Przybywa Paszczak, Filifionka, Wuj Truj, Homek Toft, Mimba. Jednak nie zastają rodziny Muminków, które wyruszyły na wyspę latarnika. Nasi bohaterowie nie zrażają się tym i zajmują dom. Dołącza do nich Włóczykij, który wraca ze swojej podróży bez celu, żeby odnaleźć zagubione nuty. Przez kilkanaście rozdziałów śledzimy ich perypetie jakie przeżywają pod nieobecność gospodarzy. Dom Muminków staje się "łodzią ratunkową" dla naszych życiowych rozbitków, dla których Włóczykij staje się mimowolnym psychoterapeutą, natomiast sama rodzina Muminków przedstawiona jest jako odległy wzorzec życiowej normalności. Tak toczy się akcja, aż do momentu nadejścia zimy. W tym momencie wszyscy rozchodzą się w swoją stronę, oprócz Homka Toft, któremu najbardziej doskwiera nieobecność Muminków, w szczególności Mamy Muminek. 

Dolina Muminków w listopadzie to melancholijna, cicha, szara i momentami smutna opowieść o życiowych rozterkach. Powieść pełna jest głębokich przemyśleń i refleksji, zawierająca w sobie przesłania od naszych sześciu bohaterów, często są one dość smutne, dotyczą samotności, przemijania, przyjaźni. Autorka pokazała swój kunszt przekazania prawdziwych emocji, malując je w codziennych prostych scenach z życia codziennego.

Jak dla mnie zaskakująca jest wyjątkowa głębia przemyśleń zawarta w książce Dolina Muminków w listopadzie, dość trudna do zrozumienia dla najmłodszych czytelników. 


 Sprawdźcie ofertę książek dla dzieci w księgarni Taniaksiazka.pl

TOP