poniedziałek, 23 listopada 2020

Zalety i wady grania w gry komputerowe


Granie komputerowe jest to rozrywka jaką dzieci bardzo lubią i potrafią spędzać przy niej wiele godzin. Natomiast rodzice nie koniecznie przychylnie patrzą na tak spędzane wolne godziny. Czy granie na konsoli to samo zło? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak większość rzeczy ma to swoje mocne i słabe strony.


Zalety grania w gry komputerowe

Gry pozytywnie wpływają na rozwój logicznego myślenia u dzieci. Pobudzają procesy umysłowe i rozwijają umiejętność skojarzeniowego myślenia. Dzięki takim ćwiczeniom szarych komórek dziecko sprawniej  rozwiązuje problemy, wykonuje zadania.
Gry rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową, poprawiają refleks, pobudzają wyobraźnię przestrzenną.
Granie w gry to fantastyczny sposób na rozładowanie nadmiaru emocji, nie tylko tych złych, co poprawia ogólny stan psychiczny dziecka. 
Gry na komputer kształtują umiejętność samodzielnego myślenia, planowania, wykonywania kilku zadań jednocześnie, analizy i interpretacji zdarzeń oraz kreatywnego rozwiązywania zaistniałych problemów. Gry zespołowe uczą współpracy z innymi, czyli tak zwanej kooperacji, co bardzo się przydaje w szkole, a później w dorosłym życiu.
Gry, wbrew pozorom, to nie tylko rozrywka, lecz również nauka. Dzieci dowiadują się z nich wielu ciekawych rzeczy o świecie, ciekawostek historycznych, przyrodniczych, uczą się języka angielskiego. Tak poznawana wiedza, dużo lepiej zapada im w pamięć.

Wady grania w gry komputerowe

Niestety często dzieci nie mają umiaru w graniu, spędzając przed konsolą wiele godzin, co może negatywnie wpływać na ich zdrowie fizyczne. Brak aktywności fizycznej powoduje osłabienie kondycji, zmniejszenie odporności organizmu, wzrost wagi. 
Możemy również zaobserwować negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka. Może to prowadzić do zmniejszenia empatii dziecka, pogłębić wybuchy złości, a nawet agresji. Często długie godziny grania mogą nawet doprowadzić do uzależnienia.
Młody gracz może mieć  problemy ze skupieniem się w szkole. Brak  intensywnych bodźców, których doświadcza w grach, spowoduje, że będzie czuł znudzenie na lekcjach oraz w normalnym życiu.
Zbyt dużo agresji w grach może prowadzić do demoralizacji młodego pokolenia.
Co zrobić, żeby nasze dziecko czerpało to co najlepsze z grania w gry komputerowe. Najważniejszą sprawą to kontrola w co nasza pociecha gra. Ważne, aby były to gry, które są przeznaczone dla przedziału wiekowego w jakim znajduje się nasza latorośl. Naszym obowiązkiem jest również nauczenie podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystania z internetu oraz gier, które tam możemy znaleźć. Musimy również wyznaczyć maksymalny czas jaki może ono spędzać w świecie wirtualnym. Powinniśmy ufać naszym dzieciom, że mądrze korzystają z komputera, ale nie zaszkodzi od czasu do czasu skontrolować ich poczynań.  


Artykuł sponsorowany


TOP