piątek, 4 maja 2018

Bajkowa czytelnia od wydawnictwa Egmont.

Jak trudno w dzisiejszych czasach zarazić dzieci miłością do czytania sami wiecie, aczkolwiek pamiętam, że i w moich czasach wielu z kolegów i koleżanek nie lubiło czytać, było to głównie za sprawą nieciekawych lektur, przez które strasznie ciężko było przebrnąć. Nawet ja, mól książkowy, miałam z wieloma lekturami problem. Zamiast klasyki, zdecydowanie wolałam książki przygodowe, fantastykę, kryminał. Zanim jednak dziecko dojdzie do tego typu lektur warto przygodę z książką zacząć od takiej lektury, która od pierwszego spojrzenia zaciekawi początkującego czytelnika.Do czego dążę? Większość dzieci, gdy są małe, uwielbiają oglądać bajki o księżniczkach, superbohaterach itp. Wydawnictwo Egmont widzi w tym temacie idealny temat przewodni dla początkujących czytelników. W kwietniu miała swoją premierę nowa seria #czytelnia, która bazując na postaciach z bajek chce zachęcić dzieci do czytania.

W czytelni znajdziecie tytuły dla dziewczynek, oraz dla chłopców, aczkolwiek moja córka zażyczyła sobie książki o Iron manie oraz Gwiezdne Wojny, dlatego podział na płeć uważam za czysto teoretyczny. Najważniejsze jest to, że każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na płeć i stopień zaawansowania czytelniczego.

Czytelnia podzielona jest na 3 poziomy zaawansowania.

Poziom pierwszy to ciut większa czcionka i krótsza historia, ale nie jest to książka z typu nauka czytania. Przy tej serii dziecko powinno już umieć czytać. Tutaj podział na poziomy jest ze względu na zaangażowanie czytelnicze, a nie na umiejętności. Zawsze przygodę zaczynamy z czymś prostszym, krótszym, co wciągnie w dany świat.Poziom drugi to już standardowej wielkości czcionka dla średnio zaawansowanych dzieci, które mają już za sobą  pierwsze kroki w czytelnictwie, ale grube książki jeszcze je przerażają. 
Poziom trzeci to już grube lektury, dla zaawansowanych książko maniaków, aczkolwiek nadal w przyjaznej dla dzieci tematyce z ulubionymi filmowymi bohaterami.


Jedną z najważniejszych kwestii jest niepowtarzalność opowieści, które ukazują się w tych książkach. To nie są powielone popowiadania z bajek, tylko nowe przygody znanych dzieciom bohaterów. Jest to bardzo ważne, bo gdy czytamy coś co już oglądaliśmy, dziecko bardzo szybko może się znudzić książką, a tak nie ma tego problemu.

My z tej serii mamy następujące tytuły: Ariel na fali, Zanim żyli długo i zaplątani, Powrót do lodowego pałacu, Inwazja kosmicznych fantomów, Eskadra Kobaltowa. Wszystkie tytuły tej serii znajdziecie TUTAJ Jeżeli dziecko nie przepada za czytaniem długich tekstów, to idealne będą dla niego komiksy. Tutaj też znajdziecie duży zakres tematyczny od uniwersalnych przygód małych niebieskich postaci, czyli Smerfów, poprzez kucyki Pony aż po równie uniwersalne przygody Lucky Luke, które wciągają w swój świat młodych czytelników już od wielu lat. 

Gdy dziecko wciągnie się w świat komiksów, później może to przerodzić się w prawdziwą pasję zbierania całych serii, brania udziału w zjazdach fanów. Wiadomo, że życie w którym jest jakieś zainteresowanie jest dużo ciekawsze od zwykłej egzystencji bez zainteresowań. 


Nasza kolekcja komiksów w miesiącu kwietniu powiększyła się o następujące tytuły: Szyny na prerii, Przyjaźń to magia, Smerfoolimpiada.  Komiksy znajdziecie TUTAJ.TOP