piątek, 13 maja 2022

Niebieski dom - Patronat

 Dawno temu czytałam książkę w której było opisane sielskie życie na wsi, taka zwykła codzienność. Czułam wielki niedosyt, gdy ten fragment się skończył. Chciałam, aby cała książka wyglądała jak ten rozdział, bo tak dobrze mi się to czytało. Wówczas był to rozdział, a teraz mam przyjemność patronować właśnie takiej książce jaką chciałam wówczas przeczytać. Ta książka to Niebieski dom Natalii Przeździk wydawnictwa eSPe.


Niebieski dom to książka obyczajowa dla dzieci od około 8 do 12 roku życia, która opowiada o życiu rodzinki: mamy, taty i ich piątki dzieci. W tej części wraz z nimi wybierzemy się na wakacje w domu cioci Halinki, który znajduje się w górach. Wraz z naszymi bohaterami przeżyjemy dzień po dniu ich wakacje, bez smartfonów, komputera, w starej klimatycznej chatce ze starą kuchnią na drewno, wielkim ogrodem w którym wspaniale się bawi, stawia szałas, robi ognisko. Obok niebieskiego domu znajduje się las, szlaki turystyczne oraz rzeka. Z książki dowiecie się jak wygląda niebieski dom, co nasza rodzinka je, jak się bawi, dowiecie się jakie skarby mogą ukrywać się w starym gospodarstwie, ot takie rajskie życie na łonie natury podczas wakacyjnego wyjazdu.


 Młodzi czytelnicy dowiedzą się jak można się bawić bez elektroniki i, że takie wakacje mogą być ciekawe, pełne przygód. Bardzo dobrze mi się czytało tę książkę, bo to jakbym sama widziała siebie z lat mojego dzieciństwa, gdy latałam w kaloszach po lesie, chodziłam na ryby nad rzekę, biegałam z koleżanką po łące i zamiast nawigacji używaliśmy map i czytało się książki pod jabłonką. Taka jest ta książka i wakacyjne przygody rodzinki, jak z mojego dzieciństwa, niby nic, ale jednak coś fantastycznego, dlatego zachęcam młodych czytelników do jej lektury i przeniesienie się na łono przyrody, które same w sobie oferuje masę przygód, trzeba się tylko na nie otworzyć.


Książka Niebieski dom napisana jest lekkim, prostym i swojskim jak natura, która występuje w książce językiem. Znajdziemy w niej bardzo dużo ciekawych opisów przyrody i otaczającego bohaterów świata. Ta książka to powrót do natury, pokazanie, że stare rzeczy, pamiątki rodzinne to prawdziwe skarby, a wakacje z rodziną, bez nowoczesnych mediów, mogą być prawdziwą przygodą. To również obraz rodziny w której panuje miłość, ciepło, wzajemny szacunek oraz miłość między rodzeństwem.


*Natalia Przeździk – z wykształcenia polonistka, z zawodu mama szóstki dzieci. Zakochana w górach oraz polskim morzu. Wielbicielka twórczości Astrid Lindgren, Lucy Maud Montgomery oraz trylogii Tolkiena. Jako Rivulet pisze bloga „W naszej bajce”. ]
TOP