piątek, 6 maja 2022

Książki pełne czułości


Czytanie to ogromny dar, który możemy przekazać naszym dzieciom. Wszyscy znamy jego zalety oraz wartość. Dzięki książkom dzieci uczą się, rozwijają wyobraźnię i przeżywają przygody. Ale warto również zauważyć, że wspólne czytanie może pomóc nam zbliżyć się do siebie oraz od najmłodszych lat wpajać dzieciom serdeczność, zwłaszcza jeśli wybierzemy książki pełne czułości, troski i dobroci.
Pozycje takie jak „Mysia Dolina” czy „10 uczuć” to książeczki przepełnione pozytywnymi emocjami. Relacje między bohaterami pokazują ogrom miłości i czułej troskliwości, a także wartość przyjaźni oraz współpracy.

Przygody myszek z Myszkowa to wesołe, a czasem też wzruszające perypetie mieszkańców małej osady, w której ciągle coś się dzieje. Zdarzenia całkiem zwykłe, a jednak ważne dla małych zwierzątek pozwalają skupić się na relacjach między mieszkańcami. Razem z główną bohaterką, archiwistką Mo poznajemy nie tylko tajemnice Mysiej Doliny, ale także świat uczuć, a szczególnie miłości i czułości, które przenikają każdą stronę. Zwyczajne sytuacje, opisane z różnych perspektyw uczą, że miłość może być wyrażana na wiele sposobów, bardzo często inaczej, niż byśmy się spodziewali. Razem z dzieckiem odkrywamy, jak drobne gesty są oznaką czułości oraz że niektóre wydarzenia znaczą dużo więcej niż początkowo myśleliśmy. Małe myszki uczą nas, że od prezentów i korzyści, ważniejsza jest życzliwa obecność i bycie razem.

„10 uczuć” to wyjątkowa propozycja, żeby nauczyć dzieci z czułością rozumieć drugiego człowieka. Olek, Mela i Pan Mrucki to bohaterowie, którzy poznają świat emocji razem z jego cieniami i blaskami. Spotykając inne postacie dowiadują się, że każda z nich ma w sobie wiele uczuć, które czasem bywają trudne, dlatego każdemu należy się szacunek i życzliwość. Rozmawiając z dzieckiem oraz przeżywając wspólnie książkowe przygody, uczymy je jak okazywać innym zrozumienie i dobroć oraz jak tworzyć serdeczne relacje i w razie potrzeby wyciągać pomocną dłoń.

Czytając z dzieckiem książki pełne czułości, otwieramy drogę do rozmów na temat wszystkich emocji. Posługując się przykładami z bajek bądź własnymi, możemy rozwijać w nim szacunek do świata i do ludzi oraz pokazywać jak różne są rodzaje miłości i sposoby jej okazywania. Nauczmy dziecko, że o te uczucia trzeba dbać, i że wystarczy tylko chęć i odrobina miłości w sercu, aby świat stał się choć trochę lepszym miejscem.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Bookolika.pl - Księgarnia dla dzieci 
TOP