czwartek, 26 maja 2022

Akademia Mądrego Dziecka - nowości maj

 Z wielką przyjemnością, jak co miesiąc, dzięki wydawnictwu HarperKids, mam możliwość przedstawić wam nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka. Tym razem pokaże wam cztery propozycje z dwóch serii: Poznaj uczucia i emocje oraz Chcę wiedzieć!
Poznaj uczucia i emocje
Zacznę od serii dla młodszych dzieci, w wielu około 2 - 4 lat, która porusza tak ważne tematy jak uczucia i emocje. Już nie raz przestawiałam wam książki w tej tematyce, ponieważ w prawidłowym rozwoju dzieci istotną rolę ma nauczenie rozpoznawania własnych emocji i pokazanie jak sobie z nimi radzić. Z tej serii mamy dwa tytuły: Czasami się złoszczę oraz Lubię być miły.

Są to kartonowe książeczki z twardymi stronami, ruchomymi elementami, prostymi ćwiczeniami oraz poradami dla rodziców.

Każda z książeczek porusza temat innej emocji. Czasami się złoszczę pokazuje co może wywołać w nas to uczucie, jak nasze ciało na nie reaguje, że nie jesteśmy osamotnieniu w odczuwaniu tej emocji. Gdy już dziecko dowie się co może wywoływać w nas złość, czas na pokazanie mu jak może poradzić sobie z tą trudną do okiełznania emocją. Na końcu książeczki znajdziemy przesuwaną skalę do 10, z której użyciem maluch będzie mógł policzyć do 10 i pomalutku wyciszyć się, a co za tym idzie uspokoić się. Na samym końcu znajdziemy kilka bardzo prostych ćwiczeń oraz skutecznych sposobów jak okiełznać złość.
Natomiast książeczka Lubię być miły pokazuje, że warto być uprzejmym wobec innych ludzi. W książeczce pokazane są sytuacje, gdy dzieci pomagają innym, dzielą się, dbają o innych. W książeczce jest jedno ważne zdanie, które jest jej kwintesencją i brzmi ono następująco: Uprzejmość zbliża ludzi. Gdy jesteśmy uprzejmi inne osoby również starają się być da nas miłymi i świat od razu staje się lepszy, weselszy i my sami czujemy się lepiej. Tak jak w poprzedniej książeczce na końcu znajdziemy kilka prostych przykładów ćwiczeń bycia miłym oraz dobre rady dla rodziców.I tym razem książeczki te zachęcają do sięgnięcia po nie dzięki przepięknym grafikom, z niesamowitymi kolorami oraz tak uwielbianymi przez dzieci ruchomymi elementami. 


Pięknie się różnimy - Chcę wiedzieć!Dawno nie widziałam tak mądrej i "otwartej" książki pokazującej różnice pomiędzy ludźmi. Myślę, że niektórych poruszane w niej tematy mogą zszokować, lecz nie mnie. Jestem zachwycona odwagą tej książki. Cóż jest w niej takiego kontrowersyjnego? Tego dowiecie się w dalszej części.

Pięknie się różnimy opisuje dzieci oraz ich rodziny, które chodzą do wspólnej szkoły. Z jej kartek dowiecie się, że każdy z nas jest inny. Mamy różne zainteresowania, charaktery, upodobania, zdolności. Jesteśmy różnej płci i tutaj mogą pojawić się pierwsze kontrowersje, ponieważ poruszony został temat osób niebinarnych, czyli takich które nie czują się ani dziewczynką, ani chłopcem. W książce został wyjaśniony ten aspekt oraz możemy się dowiedzieć jak należy zwracać się do takiej osoby, żeby jej nie urazić. Dzieci dowiedzą się również, że płeć nie decyduje o tym, jak mamy postępować, jakimi zabawkami mamy się bawić, czy jakie prace lub ubrania mamy nosić. Omówione zostały rodzaje rodzin, ich różnorodność po względem wielkości, płci rodziców, stanu prawnego itd. Autorzy nie pominęli również takich kwestii jak: spektrum autyzmu, niepełnosprawność intelektualna oraz fizyczna, narodowość, grupy etniczne czy też różnice kulturowe oraz religijne.

Gdy już z każdej strony dowiemy się czym możemy się od siebie różnić to na sam koniec mamy stronę zatytułowaną życzliwość, gdzie zostało wyjaśnione, że słowa mogą ranić i zostawiać niewidoczne blizny na długo, natomiast miłe słowa niosą radość i szczęście. Jest jedna rzecz, która łączy nas. Wszyscy jesteśmy ludźmi.

To najlepsza książka jaką miałam okazję czytać poruszająca temat różności, równości, tolerancji, akceptacji innych takimi jacy są. Cieszę się, że autorzy nie bali się poruszać trudnych tematów. Każdy mądry rodzic powinien mieć tę książkę  i z niej często korzystać.


Jak dawniej żyły dzieciWidzieliście, żeby większość dzieci zasiadało z wypiekami na twarzy do czytania podręczników szkolnych w tym tego od historii? Ja nie. Zupełnie inaczej rzecz się ma, gdy mamy do czynienia z ciekawie napisaną książką o dziejach ludzkości, w której narratorami są same dzieci opisujące jak żyły w swoich czasach. Wędrówkę zaczynamy od paleolitu dowiadując się jak były tworzone malowidła w jaskini Lascaux, przez jedno z pierwszych miast na świecie, które powstało w czasach neolitu. Ciekawostką było grzebanie zmarłych pod pomieszczeniami w których toczyło się życie. Zajrzymy również do Summerów, starożytnych Egipcjan z faraonami, piramidami i hieroglifami, Olmeków, czyli ludzi z krainy kauczuku oraz Scytów wędrujących po stepie. Zawitamy również do Aleksandrii, Wikingów, aż po Japonię w epoce Heian z klanami i samurajami.

Każda z opowieści to ciekawe, pełne wiedzy opowiadania w których młodzi czytelnicy zamiast suchych faktów poznają to co było najciekawsze, najbardziej niezwykłe w danym czasie lub miejscu. Dzięki takim książkom w dzieciach budzi się pasja zdobywania wiedzy historycznej, chęć poznawania innych kultur, ciekawych miejsc, dlatego koniecznie jej się bliżej przyjrzyjcie.


TOP