poniedziałek, 23 maja 2022

Pucio na wsi. Ćwiczenia rozumienia i mówienia dla dzieci

Pucio na wsi otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl to już 7 cześć przygód tego sympatycznego chłopca i jego bliskich, która skierowana jest do dzieci w wieku od 2 do 6 lat. To kontynuacja książki Pucio w mieście, która opowiada o wizycie na wsi u babci Zosi i dziadka Kazia. Prosto z miasta przenosimy się do urokliwej i tętniącej życiem wsi.
 

Wbrew pozorom życie na wsi wcale nie jest takie nudne. Pucio i Misia z dziadkiem budują domek w ogrodzie, gdy sąsiad, zaprasza ich na drugie śniadanie, na którym dzieciaki mogą zajadać się własnej roboty chlebem twarogiem i oczywiście przepysznymi konfiturami babci. Później wspólnie pieką własny chleb, zbierają warzywa z ogródka i pomagają dziadkowi w pracy przy pszczołach, a na koniec pomagają babci przy robieniu konfitur. Pan Waldek kosi zboże, a pani Ewa - właścicielka stadniny, czyści Gibona. Trzeba jeszcze upiec sękacz na zbliżający się festyn i pomóc w gospodarstwie pana Henryka. Gdy dzieci odwiedzają pracownię ceramiczną pani Moniki, babcia odbiera niepokojący telefon. Czy strażacy wraz z mieszkańcami uratują festyn? Jak myślicie?

 Wśród ciepłej, kolorowej, swojskiej opowieści autorka przemyciła bardzo mądre przesłanie, że płeć w niczym nas nie ogranicza i w życiu nie powinniśmy kierować się stereotypami. Babcia jest sołtyską, pani Ewa strażaczką. Nie ma tutaj również podziału na męskie i damskie obowiązki: pani Agata remontuje dom, podczas gdy jej mąż piecze chleb, babcia, pełni funkcję sołtyski wsi, lecz równocześnie robi pyszne konfitury i doskonale zajmuje się wnukami. Bo przecież jedno nie wyklucza drugiego. 


Na każdej stronie, oprócz krótkiego tekstu i bogatych obrazków, znajdują się po dwa zestawy ćwiczeń do pracy z dzieckiem. Pierwszy, łatwiejszy to zadania dla 2, 3-latków, drugi przeznaczony jest dla dzieci starszych, 3-6-latków. To bardzo ułatwia aktywne czytanie, wiemy o co zapytać, ale i sami możemy uruchomić naszą wyobraźnię. Możemy naśladować dźwięki zwierzątek, opowiadać o wykonywanych czynnościach, tym samym wzbogacając słownictwo naszego malucha oraz ćwicząc układanie prostych i ciut bardziej skomplikowanych opowiadań. Znajdziemy w niej również zadania logopedyczne. Moim zdaniem to najciekawsza z części Pucia, która zostanie z maluchem przez wiele lat.

Sprawdźcie ofertę książek dla dzieci w księgarni Taniaksiazka.pl

TOP