poniedziałek, 2 maja 2022

Nauka przez zabawę

Często na blogu goszczą różne gry i pomoce, które oprócz świetnej zabawy wspierają rozwój dzieci od malucha do starszaka. Jest ich coraz więcej i są coraz fajniejsze i coraz lepiej przemyślane. Dzisiaj chciałabym  powrócić do prezentowanego już nie raz wydawnictwa Kapitan Nauka, które ma w swojej ofercie wiele ciekawych pomocy naukowych. Tym razem chciałabym wam pokazać dwie serie, dzięki którym będziecie mogli ćwiczyć z dziećmi pisanie, liczenie, ćwiczyć małą motorykę, logiczne myślenie, spostrzegawczość czy też koncentrację.
BazgrakiBazgraki to seria zeszytów typu piszę i zmazuję, które kryją w sobie wiele ciekawych zadań. Ja chciałabym wam przedstawić dwa z nich: Bazgraki i liczby oraz Bazgraki piszą i czytają.

Są to zeszyty z ćwiczeniami wspierającymi naukę pisania, czytania i liczenia. Znajdziemy w nich szlaczki, rysowanie po śladzie do ćwiczeń motoryki małej, czytanie sylabami prostych wyrazów, odgadywanie tajnych haseł. Zadania do ćwiczenia liczb i liczenia. Dzieci będą miały za zadanie posegregować bazgraki do odpowiednich zbiorów, dorysować biedronkom brakujące kropki przy okazji licząc do pięciu, narysują statek szukając po kolei cyfr od 1 do 10, pokonają labirynt zbierając i licząc grzyby. 
Logika smykaLogika smyka to zagadki obrazkowe przeznaczone dla dzieci już od drugiego roku życia, na których znajdziemy 177 zadań do wykonania. Im dalej, tym zagadki stają się trudniejsze. Są to zadania typu znajdź różnicę, wskaż rzecz lub osobę, która ma np. czerwone spodnie, ale nie ma czapki, które płatki śniegu mają pary, który chłopiec jest zdziwiony, a który czuje złość, dopasuj ślady do zwierząt, znajdź brakujący element obrazka, w której grupie jest więcej dzieci, czego nie używa piłkarz, które zwierzę porusza się najszybciej itd. 


Zagadki są bardzo różnorodne, ciekawe, jedne proste, a nad innymi dziecko będzie musiało się zastanowić. Jedno jest jednak pewne, w czasie zabawy maluch będzie musiał się skupić, skoncentrować swoją uwagę, przypomnieć sobie wszystko co wie, a jeśli czegoś jeszcze nie wie, to dobra okazja przekazać maluchowi nowe, ciekawe informacje, wzbudzając w nim ciekawość świata.


Wszystkie powyżej przedstawione zestawy to trening spostrzegawczości, dzięki zadaniom na wyszukiwanie obiektów z grupy. Spostrzeganie, inaczej percepcja jest to rozpoznawanie kształtów, dźwięków, smaków, wrażeń. Do nauki czytania, pisania, liczenia potrzebna jest rozwinięta percepcja wzrokowa oraz słuchowa. W tych zestawach znajdziemy bardzo dużo ćwiczeń, dzięki którym wspomożemy te umiejętności w naszych dzieciach.


Znajdziemy tutaj również trening koncentracji w zadaniach gdzie należy udekorować w taki sam sposób sukienki dwóch lalek o takim samym imieniu. W Bazgrakach ten poziom trudności jest wyższy niż w zadaniach dla maluchów, ponieważ trzeba już znać literki. Dzięki temu bardzo rozwija się umiejętność koncentracji oraz spostrzegawczość. Na początek proponuję Logikę smyka, a następnie Bazgraki.


Oprócz nauki karty Logika smyka oraz Bargraki zapewnią dobrą zabawę oraz pozwolą doświadczyć dzieciom uczucia sukcesu, co powinno zmotywować je do dalszej, intensywnej pracy, która dzięki formie w jakiej jest, nie będzie dla dzieci pracą tylko przyjemną zabawą.
TOP