poniedziałek, 9 maja 2022

Ty decydujesz - książki paragrafowe dla dzieci


Wydawnictwo HarperKids znowu zaskakuje i zachwyca swymi nowościami. Tym razem prawdziwą perełką są książki z nowej serii Ty decydujesz. Pod koniec kwietnia miała miejsce premiera dwóch tytułów: Trzy małe świnki i Czerwony Kapturek.Na czym polega seria Ty decydujesz? Otóż to sam czytelnik, podczas lektury, decyduje co się wydarzy dalej, mając do wyboru 22 możliwe historie oraz 5 różnych zakończeń. Na każdej ze stron, po krótkim tekście opowiadania, dzieci same muszą, wcielając się w głównego bohatera, wybrać za pomocą specjalnych zakładek, co dalej ich postać ma zrobić i od tego co wybiorą zależy dalszy przebieg historii.

Jak sami mogliście zauważyć książeczki te to bardzo znane bajki. Dziecko wciela się w Czerwonego Kapturka lub jedną ze świnek. Na każdej stronie ma do podjęcia decyzję typu: zaniosę babci ciasto czy je zjem? Gdy zobaczę wilka, podzielę się z nim smakołykiem, czy ucieknę? Wybuduję domek z cegieł, czy twierdzę? Słyszę pukanie i otwieram drzwi, czy najpierw sprawdzam przez okno, kto to? itd. Dokonując wyboru docieramy do finału w którym zakończenie może być takie jak znamy, lub zupełnie inne, zaskakujące, czasami śmieszne lub też trochę straszne.Książki te to klasyka przedstawiona w nowoczesny, bardzo atrakcyjny sposób dla młodego czytelnika. Są to tak zwane książki paragrafowe, które rozwijają wyobraźnię oraz pokazują dzieciom, że podejmowane przez bohaterów decyzje wpływają na ich dalsze losy. To świetny sposób na rozmowę o prawdziwym życiu i konsekwencjach własnych decyzji.

Seria ta bezpośrednio angażuje w lekturę młodych czytelników, dzięki czemu mamy tu do czynienia z aktywnym czytaniem. Dzieci przy jej lekturze nie zaznają nudy i lepiej skoncentrują się na jej słuchaniu, bo przecież za chwileczkę będą musieli podjąć ważne decyzje co ma zrobić ich bohater.
Bardzo polecam wam tę serię, to nauka i zabawa w jednym.
 
TOP