środa, 10 października 2018

Co warto zobaczyć w Giżycku.

Żeby przyjechać do Giżycka na Mazurach w okresie letnim nie muszę was namawiać, ponieważ cieszy się on bardzo dużą popularnością wśród turystów kochających Mazury, łódki, wakacyjny odpoczynek nad pięknym jeziorem. Niestety po sezonie Giżycko pustoszeje, a przecież to wspaniałe miejsce, który oprócz portu oferuje inne, ciekawe atrakcje. Co zatem można zobaczyć i przeżyć w Giżycku w sezonie i poza nim?
W sezonie będziemy delektowali się plażowaniem na przepięknej plaży, oraz spacerami po molo, które oddziela port od jeziora. Jest wspomniany port pasażerski i jachtowy.Jest on największy na Mazurach. 

Można wybrać się na rejs statkiem po jeziorze, co będzie nie lada atrakcją dla całej rodziny. 
Te atrakcje dostępne są w ciepłych okresach, natomiast tak jak pisałam wcześniej to nie wszystko co możemy zobaczyć z Giżycku i jego najbliższej okolicy.

Twierdza Boyen.

zdj.www.polskieszlaki.pl

Jedną z najciekawszych atrakcji jest Twierdza Boyen. Jest to bardzo ciekawy obiekt architektury militarnej z XIX w., który powstał na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV. Powstał on na planie sześcioramiennej gwiazdy na Wyspie Giżyckiej, która znajduje się na przesmyku między jeziorami Kisajno i Negocin. Całość otacza mur Carnota a twierdza zajmuje około 100 ha. Zakładano, że będzie w niej stacjonowało około 3000 żołnierzy. Zmieniło się to po I wojnie światowej. W twierdzy utworzono między innymi szpital. W okresie II wojny światowej w twierdzy miał swą siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy. Po wojnie ulokowano w niej kilka przedsiębiorstw spożywczych, przez co twierdza popadła w ruinę. Natomiast po latach 90 tych większość tych przedsiębiorstw opuściło twierdzę i od tego czasu turyści mogą ją zwiedzać. 

W tym momencie Twierdza Boyen jest odnowiona. Twierdzę można zwiedzać cały rok od listopada do marca wstęp jest bezpłatny. Jak w każdym podobnym historycznym miejscu polecam wam zwiedzanie z przewodnikiem, jeżeli w danym momencie będzie dostępny.

Wieża widokowa i muzeum.

 zdj.www.gizycko.plInnym ciekawym miejscem na mapie Giżycka jest wieża ciśnień zwana Wodną Wieżą i muzeum. Jest to neogotycka budowla o wysokości 25 metrów. Wieża ta przez prawie 100 lat zaopatrywała Giżycko w wodę, teraz natomiast można z jej szczytu podziwiać piękne widoki na miasto, wioski i jezioro. Można się na nią wdrapać pieszo albo wjechać windą. Ja zdecydowanie preferuję windę :) Znajduje się tam również lokalne muzeum, którego eksponaty ukazują życie dawnych mieszkańców. Jest tam również kawiarnia w której dzieciaki raczyły się lodami w piękny słoneczny, lecz jak widać na zdjęciu trochę wietrzny dzień.

Most obrotowy.

zdj.www.gizycko.pl

Most obrotowy łączy jezioro Kisajno i Niegocin. Jest to niecodzienny zabytek techniki. Jest on obsługiwany ręcznie i jest on jedynym z kilku działających takich mostów w Europie. Most ten został skonstruowany w nietypowy sposób. Przęsło mostu obraca się w bok a nie jak w tradycyjnych mostach do góry. Most ten waży ponad 100 ton a jedna osoba jest w stanie go otworzyć w ciągu 5 minut. 

Zamek Krzyżacki

zdj. www.polskieszlaki.pl

Zamek Krzyżacki położony jest nad kanałem Łuczańskim, niedaleko mostu obrotowego. Zamek popadał przez wiele lat w ruinę, natomiast teraz znajduje się w nim hotel. Natomiast jest możliwość zarezerwowania sobie możliwości zwiedzenia go przez grupy zorganizowane. Osoby chcące poczuć jak to jest nocować w Zamku Krzyżackim, pobyt w nim będzie nie lada atrakcją. Dla turystów Giżycko oferuje zróżnicowaną bazę noclegową od hoteli po pensjonaty, kwatery prywatne oraz pola namiotowe.

Mazurskie Safari 

zdj.www.gizycko.pl

Mazurskie Safari w miejscowości Okrągłe koło Giżycka to miejsce w którym na ponad 100 ha terenu znajduje się około 24 różnych gatunków zwierząt, których w sumie jest kilkaset. Możemy tutaj spotkać takie zwierzęta jak: dziki, daniele, jelenie, muflony, tarpany, lamy, osiołki, kozy itd. Zwiedzanie odbywa się terenowymi samochodami lub bryczkami przez cały rok. W zimę niewątpliwą atrakcją dla dzieci będzie przejażdżka saniami. 

Indiańska wioska w Spytkowie.

zdj.www.gizycko.pl

Indiańska wioska w Spytkowie jest to plenerowe muzeum w którym znajduje się kilkanaście tipi a w nich przedmioty związane z kulturą i życiem Indian. Wioskę tę turyści indywidualnie mogą zwiedzać od marca do października. Natomiast grupy zorganizowane, po rezerwacji, będą cieszyły się zwiedzaniem wioski z przewodnikiem oraz częścią rozrywkową w czasie której będą mogły spróbować strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz zmierzą się z torem przeszkód.

Jak widzicie Giżycko to nie tylko miasto, które warto odwiedzić podczas wakacji. Znajdziecie tutaj ciekawe atrakcje dla dzieci i osób dorosłych także poza sezonem. Mam nadzieję, że was przekonałam i z przyjemnością wybierzecie się na wycieczkę do tego pięknego miasta jakim jest Giżycko. My jeszcze nie raz zawitamy w tym mieście, ponieważ leży około 2 godziny jazdy od naszego miejsca zamieszkania. 


TOP