poniedziałek, 8 października 2018

Poznajemy Polskę przez zabawę.

Polska to nasza ojczyzna i warto już od wieku przedszkolnego dzieci zapoznawać z wiadomościami jej dotyczącymi takimi jak: informacje geograficzne (miasta, rzeki, sąsiedzi, zwierzęta, rośliny), kultura, sztuka, wynalazki, literatura, historia. Wiadomości, które nasze dzieci powinny poznać na temat swojej ojczyzny jest naprawdę, dużo można je przekazywać na różne sposoby.

Najlepszym sposobem na poznanie Polski są oczywiście wycieczki. Na początku zaczynamy od najbliższej nam okolicy, pokazujemy dziecku kulturę regionalną, możemy zabrać dziecko do muzeum lub skansenu oraz opowiedzieć o zabytkach jakie znajdują się w najbliższej okolicy, sławnych ludziach którzy stąd pochodzą, opowiedzieć jakie zwierzęta i rośliny występują w zamieszkałym przez nas terenie oraz jaka rzeka przepływa w pobliżu lub przez zamieszkane przez nas miasto. Z biegiem czasu będziemy wybierali się na coraz dalsze wycieczki w najróżniejsze zakamarki Polski. Taki sposób jest najciekawszym z możliwych, ale nie jedynym i nie zawsze dostępnym dla wszystkich.

Poznajemy Polskę przez zabawę to ciekawy i przyjazny dziecku sposób na poznanie ojczyzny. Dzisiaj chciałabym zaprezentować wam dwie różne gry, przy których wasze dzieci poznają Polskę.


Pierwszą z nich jest gra edukacyjna Polska wydawnictwa Kapitan Nauka. W skład gry wchodzi:


- plansza
- plakat
- 15 kart do gry obserwacyjnej
- 30 kart z pytaniami
- 10 kart ruchu
- pionki i kostka

Jest to typowa gra planszowa z kostką i pionkami, którymi poruszamy się po polach na planszy. Pola są w kolorze białym, niebieskim i czerwonym. pola białe są neutralne, czerwone to pytania, natomiast niebieskie to karty do gry obserwacyjnej albo karty ruchu (ruszasz się do przodu, do tyłu itp.)
Pytania na kartach czerwonych są bardzo różnorodne i dotyczą różnych dziedzin związanych z Polską. Znajdują się tam pytania typowo geograficzne (Czy Góra Świętej Anny jest wulkanem?), o tradycje (Jak nazywają się najsłynniejsze toruńskie pierniki?), legendy polskie (Gdzie mieszkał, legendarny smok z Krakowa?) kuchnię (Co to jest cebularz?) historię itd. 
Na początku dziecko może nie znać wielu z odpowiedzi na te pytania, ale to nie szkodzi. Dzięki zadawaniu pytań, będzie miało okazję dowiedzieć się tych wszystkich rzeczy, dzięki mapie i plakatowi z gry poznacie wiele ciekawych miejsc z całej Polski wartych zwiedzenia.


Karty niebieskie pokazują charakterystyczne rzeczy, miejsca dla konkretnego miejsca w Polsce i trzeba je wskazać na planszy lub na dołączonym do gry plakacie. Tak jak w każdej takiej grze planszowej, kto pierwszy dotrze do mety ten wygrywa, przy okazji poznając Polskę.  


Druga propozycją jest Polska Luxtorpeda. Odjazd! wydawnictwa Egmont.Tym razem jest to gra karciana w której skład wchodzą karty z danych kategorii:

- grzyby
- owady
- sztuka ludowa
- wiersze dla dzieci
- drzewa
- zawody
- przysłowia

oraz dodatkowe kategorie:

- wojsko
- wynalazki
- Polska w kosmosie
- literatura
- sąsiedzi
- piosenki
- karty z Luxtorpedą

Na stole należy rozłożyć karty z kategoriami (najpierw zacznijcie od podstawowych kategorii, z czasem możecie dołączać kolejne). Pod nimi należy położyć po jednej z kart z danej kategorii. Wszyscy zawodnicy powinni przyjrzeć się im i zapamiętać jak nazywała się dana karta pod daną kategorią. Gdy wszyscy będą gotowi należy odwrócić te karty a resztę kart pomieszać. Zawodnicy po kolei muszą brać jedną z kart ze stosu i odwracają ją. Wszyscy zawodnicy starają się przypomnieć jaka karta jest zakryta pod daną kategorią i kto pierwszy odgadnie poprawną ten zabiera ją do siebie a ją zastępuje odkryta karta. Kto zbierze najwięcej kart ten wygrywa. Jak widzicie w tej grze dobra pamięć to podstawa.Przy okazji zabawy, uczestnicy poznają dużo rzeczy związanych z Polską, jej historią, kulturą, sztuką, nauką  oraz życiem codziennym. Takie zapamiętywanie jest najlepsze ponieważ większość z nas to wzrokowcy a karty to obrazek z odpowiednim podpisem, czyli gracz od razu może kojarzyć wygląd z nazwą. Karty są zróżnicowane pod względem trudności, dlatego idealnie nadają się dla mniejszych dzieci, już z przedszkola, jak i starszych chodzących do szkoły.Cieszę się, że jest tak dużo ciekawych gier wspomagających dzieci w nauce o Polsce i nie tylko. Taka nauka jest dużo prostsza i ciekawsza niż wkuwanie z podręczników a przy okazji może zainspirować nas do podróży w ciekawe miejsca w Polsce, bo takich miejsc jest naprawdę bardzo dużo.
TOP