środa, 24 października 2018

Gry karciane dla 5 latków - Paszczaki i Odlot wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Gry karciane skradły nasze serca, dlatego bardzo się cieszę, gdy przychodzą do nas nowości wydawnicze, które są grami karcianymi. Tak właśnie jest w przypadku gier Paszczaki oraz Odlot wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Paszczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra karciana dla dzieci od 5 roku życia. W skład gry wchodzi:
- 54 kart paszczakówCelem gry jest zebranie jak największej ilości kart paszczaków. Jak to zrobić? Każdy gracz otrzymuje 5 kart paszczaków. Na każdej karcie zaznaczone jest ile takich samych kart jest w talii. Gracze wykładają karty, układając je obok siebie, tak żeby stykały się ze sobą jednym bokiem. Gdy w rzędzie z obu stron będzie taki sam paszczak, osoba, która położyła kartę, bierze wszystkie karty z tego rzędu. Po każdym ruchu należy wziąć kartę ze stosu. Tak sobie gramy, aż nie będzie już czego dokładać. Wówczas należy przeliczyć karty i kto ma ich najwięcej ten wygrywa.


Jak widzicie motoryka gry jest bardzo prosta i o to chodzi, bo przecież to gra dla przedszkolaków. Oczywiście nie jest to banalna gra. Nasz młody gracz musi zastanowić się jaką kartę położyć a jaką zatrzymać na później. Musi uświadomić sobie, że karty z jedną kropką, nie mające swoich odpowiedników może wykładać, gdy nie ma lepszej opcji, bo do tej karty i tak nie będzie pary. W grze tej trzeba trochę mieć szczęścia, ale też rozum nie będzie nam przeszkadzał w rozgrywce, ponieważ obserwując karty wykładane na stół możemy kalkulować, co już było, do czego już nie będzie pary i jaką kartę może mieć przeciwnik. Nie nauczymy się tego od razu, ale po kilku, kilkunastu rozgrywkach, taka umiejętność może się w nas zrodzić.Dodatkowo bardzo podoba nam się grafika Paszczaków, które są kolorowe i zabawne, czym dodatkowo skuszą młodego gracza do zabawy.Gra karciana Odlot wydawnictwa nasza Księgarnia to propozycja dla ciut starszych dzieci, czyli od 6 roku życia. W skład gry wchodzi:
- 48 kart lotu
- 12 kart specjalnych


Naszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kart. Na stole należy rozłożyć 9 kart zakrytych. Naszym zadaniem jest rzucenie kostką i w zależności od tego co wylosujemy taki ruch musimy wykonać. Jeżeli wylosujemy chmurę, to nie wykonujemy ruchu i dostajemy jedną kartę na pocieszenie. Jeżeli wylosujemy jakąś liczbę musimy odkryć tyle kart ile jest na kostce, ale ... . Każda kolejna karta lotu musi być równa lub wyższa niż ta poprzednia. Jeżeli odkryjemy niższą kartę, przerywamy odkrywanie i w tym ruchu nie zdobywamy żadnej karty. Jasne? Pewnie, że tak. Jak widzicie jest to gra skonstruowana na zasadach takich jak w grze memory, tylko z pewnym urozmaiceniem jakim są karty specjalne.

Mamy trzy rodzaje kart specjalnych: 
- kartę tęczy, którą traktuje się jako prawidłowo odkrytą kartę
- kartę stop, która stopuje nasz ruch, lecz zabieramy karty, które do tej pory odkryliśmy
- kartę balastu, po jej odkryciu następna karta musi być mniejsza od  tej, która była przed kartą balastu.

W miejsca puste dokładamy karty ze stosu.Odlot to dość ciekawa odmiana zwykłej gry w memory, dzięki której możemy ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz skupienie dziecka. Co do grafiki, to mamy podzielone zdanie z Patrycją. Jej te karty podobają się, stwierdziła, że ilustracje są interesujące, mi natomiast one nie za bardzo przypadły do gustu. Osobiście wolę radośniejsze, bardziej kolorowe. Taką grafikę widziałabym raczej w kartach dla starszych dzieci niż 6 letnie. 

Sama gra jest ciekawą propozycją dla dzieci lubiących ten typ gry. Nie znudzicie się przy niej zbyt szybko, dzięki dokładaniu kart. Zabieg ten przedłuża i urozmaica rozgrywkę. Taką funkcję spełniają również karty specjalne.

Jak podobają wam się nowości wydawnictwa Nasza Księgarnia? Nam przypadły one do gustu, bo zasady gry są proste a rozgrywka ciekawa.

TOP