wtorek, 16 października 2018

Tappi i poziomkowa przygoda oraz Tappi i tajemnica bułeczek Bollego.O Tappim, przemiłym Wikkingu, większość rodziców maluchów przynajmniej słyszała. We wrześniu pojawiły się nowości z tej serii. Jest to książeczka: Tappi i tajemnica bułeczek Bollego oraz gra planszowa Tappi i poziomkowa przygoda


Zacznijmy od książeczki w której znajduje się kilka opowiadań. Każde z nich przedstawia inną przygodę, historię i porusza inny problem. W jednym z opowiadań poznajemy nowego chłopca, który zaczął chodzić do przedszkola. Jest nim olbrzym Chrupek, który jest większy i silniejszy od innych dzieci. Niestety jest on niemiły dla innych dzieci, ciągle im dokucza. Tappi postanawia zrobić coś w tej sprawie i prowadzi Chrupka do Źródełka, które znajduje się w głębi lasu. Nie jest to zwykłe źródełko, lecz magiczne. Chrupek ogląda w nim swoje niegrzeczne zachowanie, lecz nie robi to na nim wrażenia. Zupełnie inaczej jest, gdy źródełko pokazuje mu jego przyszłość. Nie trzeba czytać książki żeby wiedzieć, co pokazało mu źródełko. Po tej wycieczce zachowanie Chrupka bardzo się zmienia, staje się przyjazny wobec innych.
 Jest to jedno z wielu mądrych opowiadań jakie znajdują się w tej książeczce. Podczas lektury można z dzieckiem porozmawiać o zachowaniach bohaterów książek, przeanalizować je, zapytać się dziecka co on by w takiej sytuacji zrobił albo dlaczego tak nie można robić lub dlaczego warto tak robić. Książka daje duży wachlarz możliwości na konstruktywną dyskusję z dzieckiem.
Podoba mi się, że opowiadania nie są zbyt długie, dzięki temu dzieci, które nie potrafią długo skupić się na słuchaniu nie znudzą się nimi. Natomiast piękne ilustracje na pewno zachęcą dzieci do aktywnej lektury.

Gdy dziecko pokocha tego dobrotliwego wielkoluda jakim jest Tappi, warto do zabaw wprowadzić gry z tym bohaterem. Tappi i poziomkowa przygoda to jedna z gier z tej serii. Kupując ją otrzymacie dwie różne gry, ponieważ plansza jest dwustronna. Obie propozycje gier są bardzo ciekawe.W pierwszej grze mamy za zadanie: naprawić most, zasadzić drzewo oraz zebrać pięć poziomek.  Zasada gry jest bardzo prosta. Każdy gracz dostaje po jednej desce, natomiast drzewo oraz poziomki musi zdobyć chodząc po planszy w dowolnym kierunku. Naprawić most można samodzielnie, natomiast, gdy już zdobędziemy drzewo, żeby go zasadzić musimy mieć do pomocy silnego Wikinga. Żeby poprosić Tappiego o pomoc przy sadzeniu należy stanąć na pole na którym on stoi. W grze występuje jeszcze Gburek, gdy natkniemy się na niego tracimy jedną poziomkę. 

Jak widzicie gra ma bardzo proste zasady, ale nie jest taka prosta jak się wydaje. Trzeba myśleć, liczyć, kombinować żeby jak najszybciej wykonać zadania. Jednocześnie gra jest na tyle prosta, że nie powinna sprawić problemu naszemu przedszkolakowi.

Druga plansza przedstawia wędrówkę do domku Tappiego. Po drodze należy zbierać dla niego poziomki. Wygrywa gracz, który nazbiera najwięcej poziomek. Na naszej drodze spotkamy Chichotka lub Grubka. Chichotek to dodatkowa poziomka, natomiast Grubek niestety odbiera nam jedną poziomkę. Gdy wyrzucimy 1 albo 6 poruszamy pionkami Chrupka lub Grubka. Na naszej drodze pojawiają się również drzewa, które przeszkadzają graczom w podróży, żeby je minąć należy wyrzucić 4 na kostce.
Jak widzicie obie propozycje gier są bardzo urozmaicone i zapewnią dzieciom ciekawą rozrywkę na nudne, ciemne jesienne wieczory z ulubionym bohaterem Tappim, bohaterem serii wydawanej przez wydawnictwo Zielona Sowa.
TOP