wtorek, 16 października 2018

Tappi i poziomkowa przygoda oraz Tappi i tajemnica bułeczek Bollego.O Tappim, przemiłym Wikkingu, większość rodziców maluchów przynajmniej słyszała. We wrześniu pojawiły się nowości z tej serii. Jest to książeczka: Tappi i tajemnica bułeczek Bollego oraz gra planszowa Tappi i poziomkowa przygoda


Zacznijmy od książeczki w której znajduje się kilka opowiadań. Każde z nich przedstawia inną przygodę, historię i porusza inny problem. W jednym z opowiadań poznajemy nowego chłopca, który zaczął chodzić do przedszkola. Jest nim olbrzym Chrupek, który jest większy i silniejszy od innych dzieci. Niestety jest on niemiły dla innych dzieci, ciągle im dokucza. Tappi postanawia zrobić coś w tej sprawie i prowadzi Chrupka do Źródełka, które znajduje się w głębi lasu. Nie jest to zwykłe źródełko, lecz magiczne. Chrupek ogląda w nim swoje niegrzeczne zachowanie, lecz nie robi to na nim wrażenia. Zupełnie inaczej jest, gdy źródełko pokazuje mu jego przyszłość. Nie trzeba czytać książki żeby wiedzieć, co pokazało mu źródełko. Po tej wycieczce zachowanie Chrupka bardzo się zmienia, staje się przyjazny wobec innych.
 Jest to jedno z wielu mądrych opowiadań jakie znajdują się w tej książeczce. Podczas lektury można z dzieckiem porozmawiać o zachowaniach bohaterów książek, przeanalizować je, zapytać się dziecka co on by w takiej sytuacji zrobił albo dlaczego tak nie można robić lub dlaczego warto tak robić. Książka daje duży wachlarz możliwości na konstruktywną dyskusję z dzieckiem.
Podoba mi się, że opowiadania nie są zbyt długie, dzięki temu dzieci, które nie potrafią długo skupić się na słuchaniu nie znudzą się nimi. Natomiast piękne ilustracje na pewno zachęcą dzieci do aktywnej lektury.

Gdy dziecko pokocha tego dobrotliwego wielkoluda jakim jest Tappi, warto do zabaw wprowadzić gry z tym bohaterem. Tappi i poziomkowa przygoda to jedna z gier z tej serii. Kupując ją otrzymacie dwie różne gry, ponieważ plansza jest dwustronna. Obie propozycje gier są bardzo ciekawe.W pierwszej grze mamy za zadanie: naprawić most, zasadzić drzewo oraz zebrać pięć poziomek.  Zasada gry jest bardzo prosta. Każdy gracz dostaje po jednej desce, natomiast drzewo oraz poziomki musi zdobyć chodząc po planszy w dowolnym kierunku. Naprawić most można samodzielnie, natomiast, gdy już zdobędziemy drzewo, żeby go zasadzić musimy mieć do pomocy silnego Wikinga. Żeby poprosić Tappiego o pomoc przy sadzeniu należy stanąć na pole na którym on stoi. W grze występuje jeszcze Gburek, gdy natkniemy się na niego tracimy jedną poziomkę. 

Jak widzicie gra ma bardzo proste zasady, ale nie jest taka prosta jak się wydaje. Trzeba myśleć, liczyć, kombinować żeby jak najszybciej wykonać zadania. Jednocześnie gra jest na tyle prosta, że nie powinna sprawić problemu naszemu przedszkolakowi.

Druga plansza przedstawia wędrówkę do domku Tappiego. Po drodze należy zbierać dla niego poziomki. Wygrywa gracz, który nazbiera najwięcej poziomek. Na naszej drodze spotkamy Chichotka lub Grubka. Chichotek to dodatkowa poziomka, natomiast Grubek niestety odbiera nam jedną poziomkę. Gdy wyrzucimy 1 albo 6 poruszamy pionkami Chrupka lub Grubka. Na naszej drodze pojawiają się również drzewa, które przeszkadzają graczom w podróży, żeby je minąć należy wyrzucić 4 na kostce.
Jak widzicie obie propozycje gier są bardzo urozmaicone i zapewnią dzieciom ciekawą rozrywkę na nudne, ciemne jesienne wieczory z ulubionym bohaterem Tappim, bohaterem serii wydawanej przez wydawnictwo Zielona Sowa.

17 komentarzy

 1. Fajny ten Tappi jest. Ciekawa propozycja choćby na prezent gwiazdkowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. przyznaję, że jeszcze nie słyszałam o tym bohaterze. brzmi interesująco. upewniam się - to nie jest książeczka na podstawie jakiegoś filmu dla dzieci?

  OdpowiedzUsuń
 3. Gra wyglada mega choć historie o Tappim córke nie zainteresowały na tyle by kupować kolejne książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. i książki i gry są u nas w czołówce :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Tappi to fajna opcja do kolekcjonowania

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się wszystko, szczególnie piękna grafika przyciągnęła mój wzrok

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podoba :) właśnie podsunęłaś mi pomysł na prezent :) dzięki

  OdpowiedzUsuń
 8. Bohater wydaje się przemiły , a kolory ilustracji takie nasycone i intensywne, ze nie sposób oderwać oczu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ekstra! Zawsze chętnie czytamy nowe przygody wikinga :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tappi to bardzo przyjemny Wiking. Lubimy jeg przygody :)

  OdpowiedzUsuń
 11. a my jeszcze Pana Tappiego nie znamy:)

  OdpowiedzUsuń
 12. I ksiązki i gry odgrywają dużą rolę w nasyzm domu, szczególnie zimą, kiedy dzień jest krotki a dzieci chorują.

  OdpowiedzUsuń
 13. Extra! Fantastyczne na jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba czas najwyzszy wreszcie zapoznać się z Tappim :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mamy kilka książek z przygodami Tappiego, gry niestety nie. Jednak przymierzam się do jej zakupu. Uwielbiamy tego rudego wikinga o złotym sercu ;)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP