niedziela, 23 maja 2021

Książki dla starszaków

Zapraszam na przegląd książek dla dzieci od około 7 roku życia, które potrafią już samodzielnie czytać. To twój dom TosiuGłównymi bohaterami książki pt. To twój dom Tosiu jest bardzo sympatyczne i wrażliwe na los zwierząt bliźnięta: Gabrysia i Jacek, które mają dziewięć. Ich mama prowadzi hotel dla psów, a oni jej w tym pomagają. Natomiast w wolnych chwilach zajmują się wyszukiwaniem nowych domów dla niechcianych psów i kotów. Pewnego dnia trafia do nich Tosia - mały, uroczy szczeniaczek rasy cockapoo. Tosia jest słodkim psiakiem, ale jak to często bywa wśród szczeniaków, strasznie broi. Dzieci zrobią wszystko, aby znaleźć jej nowy dom, w którym zazna dużo miłości i ciepła. Czy im się to uda?To ciekawie napisana książka, z dość dużą czcionką, dzięki czemu świetnie się nadaje do samodzielnego czytania dla dzieci dopiero zaczynających swoją przygodę z książkami. Oprócz nauki czytania, książka porusza bardzo ważny temat bezdomności zwierząt i uczy najmłodszych empatii dla słabszych, wrażliwości oraz dążenia do celu. Na koniec książki znajduje się ciekawy quiz z wiedzy o psach oraz kilka ciekawostek o rasie cockapoo.


To już drugi tom przygód Natki. W książce znajdziecie trzy historie. W pierwszej z nich Natka z napięciem wyczekuje dnia, w którym będzie jej kolej opiekowania się szkolną gąsienicą. Nasza bohaterka jest pełna emocji bo nie może się doczekać chwili kiedy to ona z dumą zaniesie ją do domu. Oprócz miłości do zwierząt jeszcze jedna rzecz powoduje, że dziewczynka tak bardzo czeka na swoją kolej opieki nad gąsienicą. Natka uważa, że gąsienica jest magiczna. W końcu nadchodzi ten upragniony dzień. Na czym polega magia gąsienicy, tego dowiecie się z książki.Natomiast bohaterką drugiego opowiadania jest siostra Natki - Nina, która wciąż zajęta jest odrabianiem prac domowych. W każdy piątek odwiedza ją kolega Maks, który jest przemądrzały i idealny pod każdym względem, co niezbyt podoba się Natce, która wymyśla pewien magiczny sposób, żeby okiełznać chłopca.

Trzecia część to opowieść o okularach i klikającym futerale. Natka też chciałaby mieć takie klikające etui, ale co zrobić gdy ma się idealny wzrok. Tym razem na rozwiązanie dylematu wpadnie okulista, którego odwiedziła dziewczynka.
Ta książka, podobnie jak poprzednia, idealnie nadaje się dla początkujących czytelników. Oprócz dużej czcionki, ma zabawny, wciągający tekst, sympatyczną bohaterkę, której  przygody zachęcają do lektury książki.

Główny bohater książki to niezwykły pies - chuderlawy, kudłaty, czarny kundel, z czerwono – białą chustką na szyi. To psi bohater, który lubi pomagać innym. Jest bardzo dzielny i zawsze miły. Gdy Mama Królica zostaje schwytana w pułapkę na króliki, piesek robi wszystko, aby ją uratować oraz odnaleźć jej dzieci. Niestety nie przewidział jednego, że za Wielkim Nowym Płotem ktoś bardzo pragnie pozbyć się wszystkich królików w okolicy. Do odważnej akcji dołącza jeszcze królik angora – domowy, rasowy zwierzak, którego ludzie pozostawili na pastwę losu.To ciepła, zabawna i pełna akcji historia, z której poznacie psiego superbohatera, który udowodnia, że warto pomagać pomimo przeszkód, pokazuje jak wazna w życiu jest przyjaźń, odwaga i odpowiedzialność.

Głównym bohaterem tej książki jest kosmita, który jak każdy przedstawiciel jego gatunku, w 300 urodziny ma możliwość spędzić miesiąc na naszej planecie, pod postacią ziemskiego stworzenia. Kosmita postanawia zostać strażnikiem Parku Narodowego Yellowstone, mieć bujne wąsy, ciężkie buty i błysk w lewym oku oraz doświadczać uroków życia, cieszyć się małymi przyjemnościami i zaspokoić swoją ciekawość jak to jest być człowiekiem.

Podczas podróży coś idzie nie tak. Przez pewną katastrofę znajduje się w złym miejscu i w okropnej sytuacji, ale również pojawia się na Ziemi pod postacią zwykłego kota. Zupełnie nic nie wie o byciu niewielkim zwierzakiem z długim ogonem i pazurami. Sytuacja zmienia się dla Leonarda (tak nawał się nasz kosmita w postaci kota) gdy spotyka Olivię, która pomaga mu w stawianiu pierwszych kroków w swojej nowej postaci. Oboje są samotni i zagubieni, dlatego łączy ich prawdziwa moc przyjaźni. Mimo, że los wciąż rzuca bohaterom przeszkody po nogi, to ze swoją pomocą jakoś sobie radzą. Czy kosmicie uda się wrócić do domu?

W książce tej poruszone są tematy przyjaźni, która łączy tylko zwierzęta i ludzi, poczucia bezpieczeństwa i posiadania prawdziwego domu. Bohater dowiaduje się w tej przygodzie co oznacza mieć rodzinę. To ciepła opowieść, która spodoba się młodym czytelnikom.
Zagadka purpurowej orchidei to pierwszy tom kryminalnej serii pełen tajemnic i kryminalnych zagadek.

Purpurowa orchidea to zagrożony wyginięciem kwiat, którego jedyny okaz na świecie rośnie w azjatyckiej dżungli. Pewien botanik podejmuje się misji ocalenia go. W tym samym czasie w trakcie trwania konferencji naukowej w ramach szczytu klimatycznego, znika jedna z prelegentek. Równocześnie poznajemy Natalię, Zuzannę, Tomka i Dominika, którzy prowadzą międzynarodowy Klub Przyrodnika. Dzieci dowiadują się o tajemniczym zaginięciu sąsiada, pasjonata ogrodnika. Policja myśli, że Pan Wiktor oszalał, sam zdemolował swoją szklarnię i uciekł, natomiast dzieci nie wierzą w tę teorie i postanawiają sami rozwikłać zagadkę. Z biegiem czasu odkrywają, że zaginięcie sąsiada łączy się z zaginięciem mamy ich koleżanki z kluby oraz innymi podobnymi incydentami z różnych części świata. Wszystkie te przypadki łączy orchidea i tajemnicze nieśmiertelniki. Poprzez swoje śledztwo dzieci znajdują się w środku akcji niebezpiecznych bandytów dla których zysk jest najważniejszy, a drugiej strony jest policja, która nie wierzy naszym głównym bohaterom. Czy dzieci zdołają rozwiązać zagadkę i wyjść z tego cało?
Akcja w książce rozwija się bardzo szybko od pierwszych stron. Co chwila dochodzą kolejne dziwne zaginięcia, tajemnicze postacie, zagadki. Na jednym tchu czytamy tę historię aż do praktycznie samego finału, gdzie akcja powinna stać się bardziej ekscytująca, ale tak nie jest. Na sam koniec, w kulminacyjnym momencie akcja siada, jakby autorce nie starczyło już weny, dobrego pomysłu na ciekawe zakończenie. Niestety muszę to napisać, ale zakończenie jest fatalne i nijakie.

Na plus jest natomiast to, że w książce znajdziemy wstawki przyrodnicze w postaci Biuletynu Przyrodniczego, czyli gazetki wydawanej przez głównych bohaterów.


Wielka księga youtubera
Na sam koniec zostawiam gratkę dla młodych osób, które chcą zostać youtuberami. Myślę, ze takich dzieci jest naprawdę dużo. Jest to książka napisana w formie poradnika. Dowiecie się z niej jak założyć własny kanał, jakie treści warto zamieszczać, gdzie i jak nagrywać filmy itd. Każdy temat pokazany jest na przykładzie jakiegoś znanego kanału na YT. To praktyczna wiedza w pigułce, która pomoże wam nakierunkować się, nauczy was jak wypowiadać się w internecie, pokaże wam czego nie robić, a jakim warto być.
TOP