wtorek, 11 maja 2021

Łąka wydawnictwa Rebel

W środowisku graczy, taki tytuł jak Domek jest bardzo znany i lubiany. Niedawno dołączyła do niego kolejna gra tegoż samego autora pt. Łąka wydawnictwa Rebel, która w pierwszym momencie zachwyca swą fantastyczną grafiką, przez co nie można przejść obok niej obojętnie. Jest to gra familijna dla graczy od 10 roku życia.

W skład gry wchodzi:

- plansza główna

- 2 dwustronne plansze ognisk

- 4 składane podajniki do kart

- znacznik rundy

- 4 dwustronne początkowe karty podłoży

- 184 karty

-11 podstawowych żetonów celów

- żeton celu do rozgrywki z kopertą U

- 20 żetonów szlaków

- 12 żetonów premii

- 28 żetonów dróg

-żeton pierwszego gracza

- 5 kopert (po 6 kart w każdej)

W Łące wcielamy się w wędrowców, gdzie najsprawniejszy obserwator przyrody wygrywa, który zdobędzie najwięcej punktów zwycięstwa z kart zagranych na swoje obszary łąki i okolicy, oraz ze swoich żetonów premii na planszy ogniska. Widząc instrukcję po raz pierwszy złapałam się za głowę, że nie jestem w stanie jej zrozumieć, ale z pomocą przyszła mi instrukcja w formie filmu, która dość dobrze wyjaśni zasady gry. Jeżeli czytanie instrukcji was przeraża, to koniecznie użyjcie kodu QR, żeby obejrzeć film.


Jak zdobyć punkty zwycięstwa. Po wgłębieniu się w dość rozbudowane zasady gry, jest to dość prosta sprawa, wystarczy zbierać karty krajobrazów, zwierzątka, czy rośliny. Każda taka zdobycz warta jest określoną liczbą punktów. Głównym punktem gry jest plansza główna, na której z 3 stosów (W, S, E) wykłada się 4 rzędy po 4 karty w każdym. Karty dzielą się na karty podłoży, które zawsze będą bazą dla naszej łąki, karty obserwacji, które umieszczamy na kartach podłoży, zgodnie z symbolami, karty krajobrazów oraz karty znalezisk, które można kłaść tylko na zdobytych wcześniej kartach krajobrazu. Gracze wyposażeni w żetony szlaków, kolejno zaznaczają miejsce na planszy głównej, z którego chcą pobrać daną kartę, po czym umieszczają jedną z posiadanych kart na swoim obszarze łąki. Jeśli gracze nie chcą lub nie mogą wziąć karty, zawsze istnieje możliwość zagrania żetonu szlaku na drugiej planszy z ogniskiem, gdzie można zrealizować punktowane bonusowe cele bądź nieco zmodyfikować swoją talię kart na ręce. Tak gramy w opcji dla 3 graczy przez 6 rund, po 5 tur.


Dzięki bardzo dużej ilości kart, każda z rozgrywek jest unikalna, przez co nie wkrada się w nią nuda, ani rutyna. Nie można również wyrobić sobie stałej taktyki. Dla prawdziwych amatorów gier, autor dodał różne warianty oraz dodatki, które jeszcze bardziej urozmaicają tę i tak ciekawą grę.

Dodatkowo w grze znajdziemy książeczkę z indeksem kart, w której opisana jest każda z tych 184 kart, co jest niesamowitą dawką ciekawych informacji przyrodniczych.

Ps. Na stronie wydawnictwa Rebel, można pobrać na tapetę cudowne ilustracje z tej gry.


TOP